25 فوریه 2024 - 18:06
ضرغامی در برنامه صبحانه ایرانی خبر داد:

اختصاص ۱۶۸ میلیارد تومان برای بیمه فعالان صنایع دستی

5 فوریه 2024 - 09:40 dsfr.ir/jd8k6

اختصاص ۱۶۸ میلیارد تومان برای بیمه فعالان صنایع دستی
اختصاص اعتبار ۱۶۸ میلیارد تومانی در بودجه ۱۴۰۳ برای بیمه فعالان صنایع دستی
اختصاص ۱۶۸ میلیارد تومان برای بیمه فعالان صنایع دستی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: برای بیمه هنرمندان صنایع دستی امسال ۱۳۵ میلیارد تومان اختصاص یافت و برای سال آینده ۱۶۸ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، سید عزت الله ضرغامی در چهارمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی در برنامه تلویزونی صبحانه ایرانی حضور پیدا کرد و از اقدامات و دستاوردهای این وزارتخانه به ویژه در بخش صنایع دستی گزارش داد.

یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در حوزه صنایع دستی فعالیت می کنند

وزیر میراث فرهنگی با اشاره به اینکه صنایع دستی متشکل از صنایع دستی و هنرهای سنتی است، افزود: من سال ها با هنرمندان کار کرده ام. هیچ هنری به اندازه هنرهای سنتی هم گرایی با فرهنگ، سبک زندگی، تمدن ایرانی، دین و رفتار ندارد و دارای دامنه بسیار وسیعی است؛ یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این حوزه فعالیت می کنند، ۶۰۰ هزار نفر رسمی هستند و ۶۰۰ هزار نفر رسمی نیستند، اما شناخته شده اند و همگی با ما در ارتباط هستند.

وی با اشاره به شعار هرخانه یک کارگاه، افزود: صنایع دستی خانوادگی است و همه اعضا کنار یکدیگر کار می کنند و بچه ها از سن پایین مهارتی را یاد می گیرند. نقطه قوت ما تفاوت های فرهنگی است، در صنایع دستی و هنرهای سنتی این تنوع بزرگ امروز وجود دارد.

ضرغامی با بیان اینکه از ۴۰۰ رشته صنایع دستی دنیا ۲۹۹ رشته در ایران وجود دارد، ادامه داد: در برخی حوزه ها در دنیا سرآمد هستیم و در کنار هند بالاترین موقعیت صنایع دستی را از نظر تنوع و کیفیت در جهان داریم.

اختصاص اعتبار ۱۶۸ میلیارد تومانی در بودجه ۱۴۰۳ برای بیمه فعالان صنایع دستی

ضرغامی به مصوبه دولت برای بیمه تامین اجتماعی ده هزار فعال صنایع دستی به عنوان اولین کار در این حیطه اشاره کرد. بیمه روستایی تا سطح هشت تقویت شده است، با وجود اینکه ۳۵ درصد فعالان صنایع دستی روستایی هستند با تعریف یک زیر شغل افرادی که در شهر هستند نیز می توانند از این بیمه استفاده کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعتبار تخصیص داده شده را برای امسال ۱۳۵ میلیارد تومان، سال آینده ۱۶۸ میلیارد تومان و برای بیمه روستایی ۴۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

پیمان سپاری ارزی را در دولت حذف کردیم

ضرغامی مهیا کردن شرایط فروش و بازاریابی در داخل و خارج و برطرف کردن موانع مربوط به صادرات را زمینه ساز تقویت تولید عنوان و به حذف برون سپاری ارزی در این راستا اشاره کرد و افزود: اخیرا پیمان سپاری ارزی را در دولت حذف کردیم و آیین نامه دیگری را برای نمایشگاه ها تصویب و کمک کردیم صادرات رونق بگیرد.

شرایط را تا یک سال برای صادرکنندگان صنایع دستی آزاد بگذاریم

ضرغامی با بیان اینکه شرایط را تا یک سال برای صادرکنندگان صنایع دستی آزاد بگذاریم، افزود: اگر در حوزه صادرات موفق شویم و تا یک سال همه قوانین را کنار بگذاریم و اجازه فعالیت در بازارهای خارجی را بدهیم راه باز می شود. در حال حاضر از مجراهای قانونی این کار را انجام می دهیم.

او در ادامه به راه اندازی بازارچه های فروش در سراسر کشور و عرضه صنایع دستی در پایگاه ها اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر در بیش از ۹۰ درصد پایگاه های ملی و جهانی صنایع دستی عرضه می شود.

مذاکره با دستگاه ها برای اختصاص محلی به منظور عرضه صنایع دستی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به کارهای انجام شده برای تقویت عرضه، ادامه داد: با دستگاه های دیگر از جمله بهزیستی، سازمان زندان ها، صدا و سیما به منظور اختصاص محلی برای عرضه صنایع دستی مذاکره کرده ایم. همچنین فرماندارها موظف شدند در مبادی ورودی تمامی شهرها بازارچه دائمی صنایع دستی راه اندازی کنند و استان هرمزگان در این راستا پیشگام بوده و بسیاری شهرها بازارچه ها را برپا کردند و زنجان نیز بسیار خوب کار کرده است.

تخصیص هزار میلیارد تومان تسهیلات از محل تبصره ۱۸ به فعالان صنایع دستی

فرایند ارزشیابی و صدور گواهی درجه هنری، کاربردی سازی صنایع دستی، نوع آوری در رنگ، تنوع، زیبایی و سبک زندگی جدید، تصویب تعرفه گاز و برق تولیدکننده ها با نرخ خدماتی، در اختیار گذاشتن بخش هایی از شهرک های صنعتی به صنایع دستی، تخصیص هزار میلیارد تسهیلات به فعالان صنایع دستی از محل تبصره ۱۸، فعال کردن انواع پلتفرم، اپلیکیشن ها و ساخت ویدئوهای ترویجی و احیای رشته های در حال انقراض از دیگر کارهای انجام شده در حوزه صنایع دستی بود که ضرغامی در این مصاحبه تلویزیونی مطرح کرد.

1