25 فوریه 2024 - 19:52
رییس مرکز ملی تغییر اقلیم سازمان محیط زیست:

تغییرات اقلیم باعث مهاجرت ۸۰۰ هزار نفر در ایران شده است

3 فوریه 2024 - 11:30 dsfr.ir/wb5ts

تغییرات اقلیم باعث مهاجرت ۸۰۰ هزار نفر در ایران شده است
تغییرات اقلیم و مهاجرت مردم
تغییرات اقلیم باعث مهاجرت ۸۰۰ هزار نفر در ایران شده است

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در ۲ سال اخیر، ۸۰۰ هزار نفر از استان های مرکزی و جنوبی کشور به دلیل تغییرات اقلیمی به استان های شمالی مهاجرت کردند که و این پیامد جدی تغییرات اقلیمی در کشور است و می تواند در آینده ابعاد امنیتی نیز داشته باشد.

به گزارش «دنیای سفر» از سازمان حفاظت محیط زیست، داریوش گل علیزاده روز دوشنبه در هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در پنل تخصصی «تغییر اقلیم و آلودگی هوا» در کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه اغلب استان های کشور پس از یک بارش تند باران دچار سیلاب جدی می شوند، اظهار داشت: این امر نشان دهنده اثرات جدی تغییر اقلیم است و این در حالیست که از ابتدای دهه ۹۰ تاکنون بیش از ۳۰۰ سیلاب را در سطح کشور داشتیم و بررسی ها نشان می دهد که عمده اینها به دلیل تخریب پوشش گیاهی در بالادست حوضه های آبخیز بوده است.

وی افزود: تغییر اقلیم مانند آلودگی هوا یک مساله نیست بلکه یک چالش جدی برای کشور محسوب می شود که نیازمند توجه جدی در سیاستگذاری های کلان کشور هستیم.

رییس مرکز ملی تغییر اقلیم سازمان محیط زیست تصریح کرد: در حوزه تغییر اقلیم در حال حرکت به سمت یک فروچاله هستیم و اگر سازگاری نداشته باشیم؛ با توجه به تحریم ها و محدودیت های موجود، آسیب جدی متوجه کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد: در بیش از یک دهه اخیر، ۵۰۰ گونه جانوری را در جهان به دلیل تغییر اقلیم از دست دادیم و نزدیک به ۶۰۰ گونه دیگر در معرض انقراض است و ما در کشور نیازمند ذخیره موثر و مفید بانک ژنی در کشور هستیم.

گل علیزاده ادامه داد: اکنون ۹۰ درصد انرژی کشور از محل سوخت های فسیلی تامین می شود و این موضوع به دلیل ارزان بودن این انرژی است و در نهایت منجر به ایجاد آلودگی می شود که خود این موضوع هم عاملی برای تشدید اثرات تغییرات اقلیمی است.

نداشتن برنامه جامع و کلان برای مقابله با تغییرات اقلیمی

رییس مرکز ملی تغییر اقلیم سازمان محیط زیست اضافه کرد: ایران در شدت مصرف انرژی رتبه یک را در جهان دارد و این موضوع نشان می دهد که برخلاف سیاست ها و برنامه ها عمل کردیم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به عملکرد فعلی به سیاست های محیط زیست مطلوب در سند چشم انداز ۱۴۰۴ نخواهیم رسید، گفت: بسیاری از کشت هایی که در کشور انجام می شود، هیچ مطابقتی با شرایط طبیعی کشور ندارد و این اقدامات آسیب جدی به محیط زیست وارد می کند.

گل علیزاده با اشاره به اینکه در شرایط اقلیمی متفاوت اعم از خشکسالی و ترسالی، بارش شدید و عدم بارش همواره دچار غافلگیری می شویم، اظهار داشت: این مساله نشان از نداشتن برنامه جامع و کلان برای توسعه کشور و مقابله با تغییرات اقلیمی دارد.

وی گفت: یکی از چالش های اساسی در حوزه تغییر اقلیم، بحث تامین انرژی از محل انرژی های تجدیدپذیر است که به دلیل پایین بودن هزینه تولید انرژی از محل سوخت های فسیلی وزارت نیرو نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

1