25 نوامبر 2023 - 15:17
در آستانه معرفی دهکده های جهانی در ازبکستان مطرح شد

برند «روستای جهانی» چه نفعی برای ایران دارد؟

16 اکتبر 2023 - 20:00 dsfr.ir/jh4qq

برند «روستای جهانی» چه نفعی برای ایران دارد؟
دریافتی
روستای فیلبند مازندران

هم زمان با اجلاس سازمان جهانی گردشگری در ازبکستان و معرفی هشت روستای ایران برای رقابت جهانی، رییس هیأت مدیره جامعه انجمن‌های بومگردی های کشور گفت: این رویداد باعث ایجاد یک برند جهانی می شود و روستاها در مسیرهای بین المللی سفر قرار می گیرند و در اشتغال تاثیرگذار خواهد بود.

به گزارش «دنیای سفر»، یاور عبیری در گفت و گو با ایسنا، به مناسبت برگزاری بیست وپنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری UNWTO در شهر سمرقند ازبکستان که عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و هیأت همراه از ایران در آن حضور دارند، یادآور شد: سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) از سال ۲۰۲۱ موضوعی را با عنوان دهکده های جهانی گردشگری مطرح کرده و هدف از این اقدام را پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستاها عنوان کرده است. بر این اساس موضوعاتی از جمله مناظر طبیعی، فرهنگی، ارزش ها و فعالیت های محلی شامل خوراک شناسی و حفظ هویت بومی روستاها مورد تاکید قرار گرفت و شعار سال گردشگری بر مبنای آن گردشگری سبز نام گرفت.

او معتقد است: این رویداد باعث ایجاد یک برند جهانی برای روستاها و ایجاد شبکۀ جهانی است.

عبیری افزود: با این برند، روستاها در مسیرهای گردشگری بین المللی قرار گرفته که در جذب گردشگر و اشتغال بسیار حائز اهمیت است.

او در مقام رییس میز گردشگری روستایی اظهار کرد: این ترادف توانسته به نقطه قوت ایجاد برندینگ دهکده جهانی منجر و مؤثرتر واقع شود. بنابراین ایجاد اشتغال و کارآفرینی، ایجاد شرکت تعاونی تامین نیاز بومگردی ها، تشکیل بازارچه ها و تیمچه های بومگردی در شهرهای بزرگ نیز با همین رویکرد در دستور کار قرار دارد.

رییس هیأت مدیره جامعه انجمن های بومگردی های کشور ادامه داد: ظرفیت افزایی بوم ها در سال های اخیر و سیاست گذاری جامعه بومگردی های کشور، متقارن با نگاه تخصصی بر ظرفیت های روستایی از طریق میز گردشگری روستایی، در یک سال گذشته، توانسته است دستاوردهای مثمرثمری رقم بزند که امید داریم در این راه به توفیق خدمات ارزنده تری دست یابیم.

عبیری همچنین گفت: در انتظار اخبار نویدبخشی در نشست مجمع سازمان جهانی گردشگری در ازبکستان از سمت وزیر در روزهای آتی خواهیم بود و امیدواریم خبر مسرت بخش دهکده جهانی شدن را به زودی به گوش جهانیان برسانیم.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیش تر، هشت روستای ایران را برای رقابت در بخش روستای جهانی به سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) معرفی کرده بود. روستای کندوان استان آذربایجان شرقی، روستای میمند کرمان، روستای سهیلی هرمزگان، روستای قاسم آباد گیلان، روستای کندلوس مازندران، روستای پالنگان کردستان، روستای ابیانه اصفهان و روستای بیشه لرستان روستاهایی هستند که به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این رقابت جهانی شرکت خواهند کرد.

تعداد کل کاندیداها در سطح جهان، ۱۲۵۶ روستا اعلام شده است که طبق تجربه سال های گذشته، از این تعداد کمتر از ۵۰ روستا به عنوان روستاهای جهانی در فهرست روستاها قرار خواهند گرفت.

1