22 ژوئن 2024 - 23:33
سرپرست میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان:

اولین هتل سنتی سیستان و بلوچستان به بهره برداری می رسد

10 اکتبر 2023 - 17:40 dsfr.ir/qd61q

اولین هتل سنتی سیستان و بلوچستان به بهره برداری می رسد
دریافتی
اقامتگاه بوم گردی بلوچ زاده گل افشان - کنارک

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، گفت: اولین هتل سنتی استان در روستای هدف گردشگری «قلعه نو» به بهره برداری می رسد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، محمدهادی طهرانی مقدم در مراسم محوری روز روستا و عشایر که در روستای محمد شاهکرم شهرستان زهک برگزار شد، افزود: در سیستان و بلوچستان ۵۷ منطقه نمونه و ۴۷ روستای مصوب هدف گردشگری مشخص شده که یکی از آن روستاها در این منطقه، روستای «قلعه نو» است.

وی روستا را مرکز مهر و عاطفه، هنر و تلاش و تولید و نقطه آغاز هویت یک منطقه عنوان و اظهار کرد: روستاهای منطقه سیستان، نماد تاریخ، فرهنگ، طبیعت و شجاعت با مردمانی مهمان نواز، دارای آداب و رسوم ماندگار است.

طهرانی مقدم به مرمت ارگ محمدحسین خان ناروئی اشاره کرد و افزود: این بنا در روستای نمونه هدف گردشگری قلعه نو در پنج کیلومتری جاده زهک به زاهدان واقع است که بیش از ۸۵ درصد مرمت این ارگ کهن و زیبا انجام شده و در صدد این هستیم پس از تأمین اعتبار و تکمیل مرمت اولین هتل سنتی استان را پس از سال ها در این مجموعه به بهره برداری برسانیم.

وی ادامه داد: در روستای هدف گردشگری قلعه نو ۲ اقامتگاه بومگردی به صورت فعال دایر هست، که در این زمینه ساخت و تکمیل چهار اقامتگاه دیگر با کمک بنیاد علوی در دستور کار قرار گرفته است.

وی از آغاز پیگیری و ساماندهی روستاهای هدف گردشگری خبر داد و افزود: یکی دیگر از اقدامات در زمینه گردشگری روستایی و حمایت از صنایع دستی، پیگیری ثبت ملی «روستای خواجه احمد» شهرستان زهک به عنوان روستای ملی نساجی سنتی است و همچنین پیگیر معرفی روستای موسی ناروئی به عنوان روستای الگوی سوزن دوزی و روستای زیارتگاه به عنوان روستای معرق چوب هستیم.

طهرانی مقدم گفت: حضور گردشگران در روستاهای هدف گردشگری یک فرصت برای رونق اشتغال و اقتصاد روستاها ست که باید با برنامه ریزی درست از این فرصت به شیوه مفید بهره برد.

1