2 مارس 2024 - 06:21

یک کشف تازه در تپه سیلک کاشان

9 اکتبر 2023 - 12:00 dsfr.ir/qu0fh

یک کشف تازه در تپه سیلک کاشان
تپه سیلک کاشان
تپه سیلک، ویرانه های قدیمی ترین زیگورات جهان و نیایشگاه مردمان باستانی ایران

همزمان با آغاز فصل دوم طرح بازنگری محوطه باستانی سیلک کاشان، راه آب سفالی کشف شد.

به گزارش «دنیای سفر»، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از آغاز فصل دوم از مرحله سوم «طرح بازنگری محوطه تاریخی سیلک» با همکاری دانشگاه کاشان، موزه ملی ایران و پایگاه میراث فرهگی سیلک و به سرپرستی مشترک جبرئیل نوکنده و جواد حسین زاده خبر داد و جبرئیل نوکنده سرپرست هیأت باستان شناسی در این محوطه تاریخی، یکی از دستاوردهای زودهنگام این فصل از کاوش را کشف راه آب سفالی متعلق به آخرین دوره سیلک اعلام کرد که تشخیص کارکرد دقیق آن به بررسی های بیشتر در ادامه کاوش، نیازمند است.

به گفته این باستان شناس، یکی از مهمترین اهداف این فصل از کاوش در تپه جنوبی سیلک، پاسخ به این پرسش اساسی است که وضعیت سیلک در دوره های پنجم و ششم (آخرین مراحل استقراری این تپه) چگونه بوده و علل متروک شدن سیلک چیست.

نوکنده اظهار کرد: با وجود کاوش های گسترده در سده اخیر، همچنان اطلاعات پژوهشگران در مورد این بازه زمانی اندک و ناقص است.

این باستان شناس همچنین فراهم کردن شرایط برای بازدید گردشگران از یافته ها و آثار باستان شناسی در خود محوطه را یکی دیگر از اهداف این فصل برشمرد و گفت: اگرچه تاکنون پژوهش های گسترده ای در محوطه تاریخی سیلک انجام شده است، اما همچنان آثار قابل ارائه برای بازدیدگنندگان در خود محوطه وجود ندارد.

تپه سیلک در حقیقت ویرانه های قدیمی ترین زیگورات جهان و نیایشگاه مردمان باستانی ایران بوده که از گِل رس و سفال ساخته شده است. این مجموعهٔ تاریخی تا سال ۱۳۱۰ خورشیدی شناسایی نشده بود و در میان مردم کاشان به شهر نفرین شده معروف بود

سرپرست هیأت باستان شناسی تپه سیلک با این یادآوری که فصل دوم از مرحله سوم طرح بازنگری محوطه تاریخی سیلک با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز شده است، بیان کرد: امیدواریم این فصل از کاوش و ادامه آن در سال های آینده فرصت تبدیل شدن این محوطه به سایت موزه را فراهم کند.

نخستین پژوهش و کاوش میدانی در تپه های باستانی سیلک کاشان در سال ۱۳۱۲ شمسی توسط «رومن گیرشمن» فرانسوی انجام شد. در دهه ۸۰ نیز «صادق ملک شهمیرزادی» کاوش هایی را در این منطقه تاریخی انجام داد و مرحله سوم بازنگری در این محوطه به سرپرستی جبرئیل نوکنده با همکاری جواد حسین زاده ساداتی در حال اجراست.

تپه سیلک از دو تپه شمالی و جنوبی و چندین محوطه گورستانی تشکیل شده که تا کنون از آثاری از هزاره هفتم پیش از میلاد تا آغاز دوره هخامنشی به جز دوره مفرغ در آن کشف شده است که در بسیاری از موزه های بزرگ به نمایش گذاشته شده است.

به گفته جواد حسین زاده مدیر پایگاه میراث فرهنگی سیلک محوطه باستانی سیلک، با داشتن لایه های فرهنگی متعلق به دوران پیش از تاریخ، آغاز عیلامی و عصر آهن به مانند میراثی گران بها و خزانه ای اطلاعاتی است که می تواند در ردیابی و پیگیری تحولات رخ داده در جوامع انسانی برای باستان شناسان راهگشا باشد.

تپه سیلک در محدوده کاشان از استان اصفهان واقع شده که ۲۴ شهریور ۱۳۱۰ با شماره ۳۸ در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شده است.

1