9 ژوئن 2024 - 22:05
معاون استاندار:

صنعت گردشگری کردستان رو به رشد است

29 سپتامبر 2023 - 07:00 dsfr.ir/g777y

صنعت گردشگری کردستان رو به رشد است
مراسم گرامیداشت روز جهانی و هفته گردشگری در سنندج
مراسم گرامیداشت روز جهانی و هفته گردشگری کردستان

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان با بیان اینکه صنعت گردشگری این استان رو به رشد است، گفت: کردستان دارای ظرفیت های بالقوه فراوانی است که باید آنها را به بالفعل تبدیل کنیم.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری ایرنا، کیومرث حبیبی روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری در سنندج اظهار کرد: استان کردستان دارای پتانسیل بالایی در زمینه گردشگری است و ما به نمایندگی از بدنه اجرایی دولت وعده دادیم که در زمینه توسعه زیرساخت های این حوزه اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر شاهد تقویت زیرساخت های حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی در استان هستیم، افزود: پروژه ایستگاه راه آهن سنندج-همدان-تهران-مشهد که از سال ۱۳۸۴ آغاز شده تا سال ١٤٠١ فقط ۶۵ درصد پیشرفت داشت با عزم جدی دولت و سفر سال گذشته رئیس جمهور به استان کردستان، این پروژه دوباره فعال و تا اواخر مهرماه سال جاری به بهره برداری می رسد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان گفت: همچنین با پیگیری های بسیار، پروازهای فرودگاه سنندج برقرار شد و قرار است با نظر مساعد یکی از شرکت های هواپیمایی تعداد پروازها در طول هفته افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه فرودگاه سقز نیز ٨٨ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، یادآور شد: اقدامات اولیه برای استقرار شرکت بومی خدمات هوایی در استان انجام شده است و امیدواریم سال آینده شاهد تحقق این وعده باشیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان هم در این مراسم با بیان اینکه شعار امسال روز جهانی جهانگردی "گردشگری و سرمایه گذاری های سبز" نامگذاری شده است، اظهار کرد: گردشگری یکی از صنایع سبز است که در توسعه هر کشوری اثرگذار است.

منصور مهرزاد با بیان اینکه صنعت گردشگری پس از صنایع نفت و خودروسازی به سومین صنعت درآمدزای جهان تبدیل شده است، افزود: ١٠٢ درصد تعهد اشتغال سال ١٤٠١ کردستان با اعطای تسهیلات تبصره ١٦ و تبصره ١٨ محقق شده است.

وی با بیان اینکه کردستان در برگزاری رویدادهای گردشگری رتبه برتر کشور را کسب کرده است، عنوان کرد: استان کردستان در راستای توسعه گردشگری به شکلی جدی ورود کرده که امیدواریم با توسعه گردشگری متعهدانه و مسئولیت پذیر و اتخاذ تدابیر هدفمندانه در این صنعت بیش از پیش شاهد رونق گردشگری در استان باشیم.

توجه به حوزه گردشگری کردستان در دولت سیزدهم

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کردستان هم در ادامه این مراسم گفت: صنعت توریسم و گردشگری یکی از مهم ترین صنایعی است که امروزه کشورهای مختلف دنیا به عنوان یک فرصت بزرگ و در عرصه اقتصاد و سیاست و در عرصه حل معضلات اجتماعی از آن بهره می برند.

فرهاد میمنت آبادی با بیان اینکه در دولت سیزدهم فرصت خوبی برای توجه به حوزه گردشگری در استان فراهم شده است، اظهار کرد: جای خوشحالی است که این نگاه در مدیریت عالی استان نیز به وضوح دیده می شود.

رئیس کمیسیون گردشگری و سرمایه گذاری شورای شهر سنندج افزود: استاندار کردستان توجه به صنعت گردشگری را به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین پیش قراول برای تلاش در عرصه رشد و آبادانی استان مدنظر قرار داده است.

وی با بیان اینکه گردشگری فرصت طلایی پیشرفت کردستان است، عنوان کرد: قدم های مثبتی برای توسعه این صنعت در استان برداشته شده و امیدواریم با استفاده از فرصت ها، احصای مشکلات و همراهی و تعامل میان دستگاه های مربوطه شاهد توسعه این صنعت در استان باشیم.

در ادامه این مراسم عبدالحمید حمیدی رئیس جامعه هتلداران کردستان، هوشنگ جواهری نایب رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان و سعید سجادی رئیس جامعه بوم گردی کردستان به نمایندگی از فعالان بخش خصوصی استان نظرات، مشکلات و پیشنهادات خود را بیان کردند.

ویژه برنامه های روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری که با شعار "سرمایه گذاری های سبز" نام گذاری شده است، از پنجم مهر آغاز و تا پایان روز ۱۱ مهرماه ادامه خواهد داشت.

از پنجم تا تا یازدهم مهر با عنوان هفته گردشگری نامگذاری شده است.

1