9 ژوئن 2024 - 22:05

مسیر دسترسی قیزقلعه برای بازدید گردشگران آماده شد

29 سپتامبر 2023 - 09:00 dsfr.ir/ve7ej

مسیر دسترسی قیزقلعه برای بازدید گردشگران آماده شد
دریافتی
مسیر دسترسی بنای تاریخی قیزقلعه ساوه

مسیر دسترسی بنای تاریخی قیز قلعه ساوه برای بازدید گردشگران آماده شد.

به گزارش «دنیای سفر»، از روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی، رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ساوه گفت: مرمت و آماده سازی مسیر دسترسی قیزقلعه این شهرستان با هدف آسان سازی بازدید گردشگران به پایان رسید.

رضا ایاز اظهار کرد: این عملیات اجرایی با اعتبار حدود چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال و در مدت زمان سه ماه انجام شد که با انجام این اقدامات، مرمت و آماده سازی مسیر دسترسی به بنای تاریخی قیز قلعه برای گردشگران هموار شد.

وی افزود: ساخت این پلکان با استفاده از مصالح بومی و سنگ لاشه هایی که در محل کوه قرار دارند در مسیر دسترسی به قلعه انجام شده است.

ایاز، قیزقلعه را از نظر قدمت و عظمت واجد ارزش و زیبایی دانست و افزود: ساخت این مسیر در جاده سخت گذر، بازسازی پله ها و مسیر برای سهولت دسترسی به این بنای تاریخی با هدف بازدید گردشگران ضروری بود.

وی اظهار کرد: قیزقلعه ساوه از آثار معماری شگفت انگیز ایران است که پیشینه آن به دوران پیش از اسلام و دوره ساسانی باز می گردد و این مجموعه دارای سه هزار مترمربع مساحت است که ۲ بخش دژ دفاعی و قصر را شامل می شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ساوه با اشاره به اینکه این قلعه سنگی دارای تالارهای متعدد، رواق ها و ایوان هایی است که جزو ارزش معماری آن محسوب می شوند، گفت: این بنای ارزشمند به شماره ۸۶۰۰ در تاریخ نهم اردیبهشت ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرمت مسجد سرخ ساوه به اتمام رسید

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ساوه همچنین از اتمام مرمت مسجد سرخ (مسجد چال) در این شهرستان خبر داد و افزود: مرمت این بنای تاریخی و مذهبی با اختصاص اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال به مدت ۲ ماه انجام شد.

وی اضافه کرد: در این بخش از مرمت، جمع آوری و سبک سازی بام، اجرای پالونه، پوکه ریزی، اجرای عایق و آجر فرش، بند کشی، تعویض آجرهای فرسوده داخل انجام شد.

ایاز، با بیان اینکه مسجد انقلاب یا سرخ مربوط به دوره صفویه است و در ضلع جنوبی میدان قدیمی شهر ساوه (میدان انقلاب) واقع است، یادآور شد: این مسجد با شماره ۲۹۴۰۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و امروز به عنوان مسجد جامع شهر ساوه نیز شناخته می شود.

وی ادامه داد: مجموعه مسجد انقلاب مجموعه ای مشتمل بر چند مسجد است که مربوط به دوره های مختلف تاریخی است، از جمله مسجد سرخ، مسجد مقدس زاده، مسجد حاج فرج، مسجد امام جمعه و مسجد چال که مربوط به دوران صفویه و قاجار است و مناره مسجد میدان (مجموعه مسجد انقلاب) مربوط به دوران سلجوقی است که در حال حاضر از جمله جاذبه های تاریخی و گردشگری شهر ساوه به حساب می آید.

شهرستان ساوه دارای ۴۳۰ اثر تاریخی شناسایی شده بوده که تاکنون ۱۳۰ مورد از آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

1