23 ژوئن 2024 - 08:57

جیریا میزبان جشنواره فرش دستباف

28 سپتامبر 2023 - 18:00 dsfr.ir/p65kf

جیریا میزبان جشنواره فرش دستباف
فرش دستباف جیریا
جیریا پایتخت فرش دستبافت ایران

دهیار روستای جیریا گفت: اولین جشنواره فرش جیریا از ۱۲ تا ۱۴ مهرماه، در این روستا برگزار می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، ابوالفضل جیریایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری اظهار کرد: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی برند جیریا در استان و ایران است، چراکه بافت فرش در این منطقه از استان مرکزی قدمتی دیرینه دارد.

وی گفت: ۷۰۰ تا ۸۰۰ دار قالی در جیریا وجود دارد و حدود ۱۵۰۰ نفر مشغول بافت فرش هستند و خوشبختانه بافت فرش در این منطقه همچنان رونق دارد و عموم تولیدات نیر صادر می شود، البته به دلیل تحریم ها قدری صادرات تحت تاثیر قرار گرفته، اما بافت فرش در جیریا از رونق نیفتاده است.

جیریایی با اشاره به اینکه هنرمندان این روستا در ابعاد مختلف توان بافت فرش را دارند، افزود: در این جشنواره از کوچک ترین ابعاد فرش همچون ابعاد ۵۰ در ۶۰ سانتیمتر تا فرش های دو متر در سه متر نمایش داده می شود.

وی طرح های فرش دستبافت جیریا را شامل طرح شاه عباسی، مستوفی، تک بوته، مینیاتور، لچک ترنج، فرهنگ و ... عنوان و اظهار کرد: در این جشنواره تمامی مراحل بافت فرش و حتی ساخت ابزار بافت فرش از صفر تا ۱۰۰ دربه نمایش در می آید.

به گفته دهیار روستای جیریا بافت فرش های دو متری(ابعاد ۲۰۸ در ۱۳۰ سانتیمتر) بسته به نوع طرح از شش ماه تا یک سال زمان می برد.

1