6 دسامبر 2023 - 15:27
دولت به دنبال ساخت یک فرودگاه ترکیبی در مشهد است

جابجایی فرودگاه مشهد امسال به جمع بندی می رسد

27 سپتامبر 2023 - 19:00 dsfr.ir/3e9mf

جابجایی فرودگاه مشهد امسال به جمع بندی می رسد
میثم رودکی
فرودگاه بین المللی مشهد | Mashhad Hashemi Nejad International Airport

مدیر فرودگاه های خراسان رضوی گفت: سیاست دولت و استان این است که فرودگاهی باشد تا حمل و نقل ترکیبی انجام دهد. یعنی راه آهن نزدیک آن باشد و بزرگراه در کنار آن قرار گرفته باشد. مطمئنا سرمایه گذاری که انجام می شود باید جایی باشد که به شهر مشهد نیز نزدیک باشد.

به گزارش «دنیای سفر»، محمود امانی بنی در خصوص علت سر و صدای پرواز های فرودگاه مشهد بیان کرد: سر و صدای هواپیما ۳ تا ۴ پارامتر دارد. یکی از پارامتر های آن نزدیکی فرودگاه به شهر است که مشهد توسعه پیدا کرده است. فرودگاه پیش از سال ۳۷ که جانمایی شده و آن را با استاندارد های همان روز ساخته اند یکی از فرودگاه های استاندارد کشور محسوب می شود و در این مدت نیز توسعه نیافته، در حالیکه شهر مشهد توسعه یافته است.

وی گفت: علاوه بر گسترش شهر، آپارتمان سازی باعث شده که صدا پخش نشود. صدای هواپیما ها نیز قابل کاهش نیست، مگر اینکه ناوگان ها نو شود که ۳۰ تا ۴۰ درصد در کاهش صدای هواپیما ها تاثیرگذار است.

مدیر فرودگاه های خراسان رضوی در مورد جابجایی فرودگاه مشهد یادآور شد: جابجایی فرودگاه در کوتاه مدت و میان مدت امکان پذیر نیست، اما در بلندمدت و چشم اندازی دور سیاست شرکت فرودگاه ها، دولت، مقامات استانی و مصوبه هیات وزیران جابجایی آن در نظر گرفته شده است. مطالعات جابجایی فرودگاه تمام شده و چند گزینه وجود دارد که در غرب، جنوب و شرق مشهد باشد که بیش ترین نظر ما روی غرب و شرق مشهد است. سیاست دولت و استان این است که فرودگاهی باشد تا حمل و نقل ترکیبی انجام دهد. یعنی راه آهن نزدیک آن باشد و بزرگراه در کنار آن قرار گرفته باشد. مطمئنا سرمایه گذاری که انجام می شود باید جایی باشد که به شهر مشهد نیز نزدیک باشد.

امانی بنی با اشاره به اینکه برای جابجایی فرودگاه مشهد امسال به جمع بندی می رسیم، گفت: در سال جاری به جمع بندی محل فرودگاه خواهیم رسید، مابقی تصمیمات آن در اختیار استان است که کار های تملک آن را انجام دهد. پس از تملک زمین به سراغ جانمایی ترمینال و باند ها می رویم، اما زمان دقیق احداث فرودگاه پس از انتخاب کامل مشاور مشخص می شود.

با احداث فرودگاه جدید در مشهد، فرودگاه هاشمی نژاد به فعالیت خود پایان می دهد

امانی بنی در خصوص فعالیت فرودگاه هاشمی نژاد پس از احداث یک فرودگاه جدید مشهد افزود: خیر، فرودگاه هاشمی نژاد مشهد مشکل سر و صدا دارد و به همین دلیل به دنبال ساخت فرودگاه دیگری هستند. حتی در برخی از نقاط نزدیک فرودگاه ساختمان های مرتفع به دلیل استاندارد های هوا اجازه ساخت ندارند.

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی در خصوص عدم صعود و فرود پرواز ها از سمت طرق خاطرنشان کرد: هر پروازی که می خواهد وارد فرودگاه شود، از حدود ۱۴۰ کیلومتری با مرکز فرودگاه تماسی حاصل کرده و میزان باد و هوای شهر را بررسی می کند. باند نیز بر اساس مقدار باد، جهت باد، هوا و نوع ابری که در منطقه وجود دارد به خلبان پیشنهاد می شود.

امانی بنی با اشاره به اینکه خلبان باید تمام شرایط صعود و فرود را در نظر بگیرد، یادآور شد: بر این اساس، خلبان تصمیم می گیرد که از کدام باند فرود آید. اینکه چرا پرواز ها اکثرا در نزدیک غروب از سمت شهر فرود می آیند به این دلیل است که جهت باد در آن زمان شرقی به غربی است و هواپیما باید بر خلاف جریان باد صعود کرده و فرود آید. نوع ابری که در منطقه طرق وجود دارد نیز اجازه عبور پرواز از آن ابر را نمی دهد. هواپیمایی که می خواهد وارد ابر شود باید کل شرایط را در نظر بگیرد و به ناچار مجبور است از باندی استفاده کند که همه چیز استاندارد است و برای مسافران مطلوب تر باشد.

امانی بنی در خصوص علت تاخیر پرواز ها گفت: تاخیر ها ۲ نوع هستند که اکثرا در زمان پاییز و زمستان به علت نامطلوب بودن وضعیت آب و هوایی صورت می گیرد. برخی از هواپیما ها از مشهد به شهر های دیگر می روند. حدودا محل خواب یا بیس ۱۰ هواپیما در هر شب در مشهد قرار دارد و این هواپیما ها صبح پرواز های خود را انجام می دهند. اکثر پرواز های ما از تهران و یا سایر فرودگاه های دیگر می آیند که علت تاخیر اکثر پرواز های در نیمه دوم سال به علت شرایط نامطلوب آب و هوایی است.

مدیرکل فرودگاه های خراسان رضوی در خصوص علت تاخیر پرواز ها عنوان کرد: علت تاخیر ها در نیمه نخست سال نیز به دلیل مشکلاتی است که برای ایرلاین ها صورت می گیرد و هواپیما ها دچار نقص فنی می شوند. برخی از هواپیما که محل خوابشان در مشهد است یک هواپیمای استنبای دارند. برخی از هواپیما ها که محل خوابشان شهر دیگری است و تا زمانی که هواپیمای دیگر جایگزین شود، حداقل ۵ تا ۶ ساعت زمان می برد.

۹۰ درصد ترکیدگی لاستیک هواپیما ها به دلیل نقص فنی است

وی در خصوص علت ترکیدگی لاستیک هواپیما در فرودگاه مشهد تصریح کرد: بررسی هایی که انجام شد سازمان هواپیمایی ورود کرد و تقریبا ۹۰ درصد علل ترکیدگی لاستیک به دلیل تجهیزات هواپیما ها بود و ایراداتی نیز به رنگ های باند فرودگاه مشهد گرفته شد. طی ۲ ماه که در حال برنامه ریزی برای اصلاح رنگ بودیم هیچ ترکیدگی لاستیکی انجام نشد. وقتی اصلاح رنگ ها را هم انجام دادیم باز هم ترکیدگی لاستیک در هفته گذشته داشتیم که سازمان هواپیمایی کشوری دلیل آن را نقص فنی هواپیما اعلام کرد.

امانی بنی با اشاره به احداث ۴ پل ارتباطی از هواپیما به سالن ترانزیت در فرودگاه مشهد گفت: مسافران مشهد اکثرا زائر هستند و مسافرانی که در پاییز و زمستان مشرف می شوند برای تردد اذیت می شدند، از همین رو ۴ پل ارتباطی که سالن ترانزیت مسافران را مستقیم به هواپیما منتقل می کند در نظر گرفته شده که ۲ پل مورد بهره برداری قرار گرفته و ۲ پل دیگر آن تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید. همچنین مطالعات باند اصلی فعلی فرودگاه برای روکش و چراغ های باند تمام شده که برای روشنایی باند حدود ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

1