26 نوامبر 2023 - 22:52
هنرمندان گیلانی در نمایشگاه صنایع دستی ازبکستان:

آرزویم ثبت جهانی «رشتی دوزی» است

26 سپتامبر 2023 - 08:00 dsfr.ir/h438q

آرزویم ثبت جهانی «رشتی دوزی» است
ایرنا
هنرمندان گیلانی در نمایشگاه و جشنواره صنایع دستی ٢٠٢٣ ازبکستان

دو بانوی هنرمند گیلانی در نمایشگاه و جشنواره صنایع دستی ٢٠٢٣ ازبکستان شرکت کردند، آرزوی یکی از آنها ثبت رشت به عنوان شهر جهانی «رشتی دوزی» و دیگری که اهل روستای قاسم آباد است می گوید تلاش کرده این روستای جهانی و رشته کهن «چادرشب بافی» را مردم ازبکستان هنرمندان و گردشگران خارجی معرفی کند.

به گزارش «دنیای سفر»، پنجمین اجلاس هیات رییسه منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و جشنواره و نمایشگاه صنایع دستی مطرح کشورها با حضور سعد القدومی رییس، مشاوران و معاونان مناطق مختلف این شورا در شهرهای تاشکند و خوقند (kokand) ازبکستان برگزار شد.

مریم جلالی دهکردی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی کشورمان که معاون دفتر غرب آسیای شورای جهانی صنایع دستی است به همراه شماری از هنرمندان و مدیران دولتی و غیردولتی حوزه صنایع دستی با سفر به تاشکند و خوقند (kokand) در این دو رویداد بین المللی منطقه ای شرکت کرد.

بیش از ۳۰۰ صنعتگر و هنرمند صنایع دستی و حدود ۱۰۰ مدیر و مسئول فعال دولتی و غیردولتی در این حوزه، از بیش از ۵۰ کشور از سراسر دنیا به مدت ۱۰ روز در این دو رویداد هنری حضور داشتند. از ایران هنرمندان رشته سفال، منبت و دوخت های سنتی نیز در این نمایشگاه شرکت کردند. با دو بانوی هنرمند رشته رشتی دوزی و چادرشب بافی از استان گیلان درباره این جشنواره در ازبکستان گفت وگو کردیم.

آرزویم ثبت جهانی «رشتی دوزی» است/ قاسم آباد و «چادرشب بافی» را معرفی کردم

هانیه جوان همت هنرمند رشته رشتی دوزی در گفت وگو با خبرنگار صنایع دستی ایرنا، درباره واکنش هنرمندان و بازدیدکنندگان خارجی از غرفه ایران در جشنواره صنایع دستی ازبکستان اظهار داشت: حضور در این رویداد باعث شد هنر رشتی دوزی به هنرمندان کشورهای عضو شورای جهانی صنایع دستی (WCC) و مردم این کشور بیشتر معرفی شود، یکی از آرزوهایم ثبت جهانی رشتی دوزی و رشت است و در این نمایشگاه تلاش کردم مسیر آن هموار شود.

وی گفت: رشتی دوزی یکی از دوخت های غنی و زیبای ایرانی است که سابقه آن ۳۳۰ تا ۵۵۰ سال قبل از میلادی می رسد این هنر از صنایع دستی استان گیلان شهر رشت که ثبت ملی شده است؛ رشتی دوزی در واقع نوعی قلاب دوزی است که با استفاده از نخ ابریشم طبیعی بر روی پارچه ماهوت انجام می شود در این هنر نقوش دارای قواعد و قانون خاصی است.

نمایشگاه در فضای باز به صورت غرفه های کشورها دایر شده است، تبلیغات خوبی در شهر و سراسر کشور انجام دادند، مردم شهر هم برای بازدید می آیند، هنرهای خودشان را هم به خوبی تبلیغ می کنند، تقریبا همه جای شهر فروشگاه و نمادی از بخارادوزی دیده می شود.

تفاوت بخارادوزی ازبکستان با رشتی دوزی

جوان همت گفت: رشتی دوزی هنر منحصر رشت و گیلان است، در کشورهای منطقه ازبکستان نمونه آن نیست، ازبکستانی ها بخارادوزی دارند که به رشتی دوزی نزدیک شبیه است سبک و ابزار دوخت آن با دوخت های سنتی این کشورها بسیار متفاوت است، بخارا دوزی (از دوخت های سنتی ازبکستان) با سوزن انجام می شود اما رشتیدوزی با قلاب مخصوص رشتی دوزی است، این تفاوت در سبک و محصول برایشان جالب است

هنرمند دوخت های سنتی خاطرنشان مرد: در این چند روز علاوه بر نمایش محصولات رشتی دوزی، کارگاه های آموزش رشتی دوزی در داخل غرفه ایران (گیلان) برای علاقه مندان برگزار کردیم که مورد استقبال قرار گرفت.بسیار خوشحالم که توانستم هنر محلی شهرم و استان مان را در یک رویداد بین المللی معرفی کنم، البته ما هم با هنر سایر کشورها به ویژه دوخت های سنتی آنها آشنا شدیم.

نصب نمادهایی از رشتی دوزی در شهر

جوان همت گفت:اگر می خواهیم رشته های هنری کهن را به مردم معرفی کنیم، باید نمادهایی از رشتی دوزی را در رشت و یا فروشگاه و غرفه های صنایع دستی، مبادی ورودی شهر جاهایی که مسافران و گردشگران خارجی و داخلی تردد دارند قرار دهیم تا مردم بیشتر با این هنر آشنا شوند.

هنرمند رشته رشتی دوزی مردم و مسئولان ازبکستان استقبال و پذیرایی خوبی از هنرمندان کردند، این نوع احترام گذاشتن به هنر و هنرمند ارزشمند است، همه هزینه اقامت و رفت و آمد را پرداخت کردند، حتی یک راهنما در اختیمارمان گذاشتند تا کمک می کند با همه مردم و هنرمندان سایر کشورها هم ارتباط بگیریم. امیدوارم این نوع جشنواره ها با حضور هنرمندان کشورهای عضو شورای جهانی صنایع دستی در ایران نیز برگزار شود و همه هنرمندان برتر جهان بیایند و انواع هنرهای سنتی ایران را از نزدیک ببینند.

روستای قاسم آباد و چادرشب بافی را معرفی کردم

شهره فخرجانعلی قاسم آبادی هنرمند رشته چادرشب بافی از روستای قاسم آباد نیز در جشنواره صنایع دستی خوقند (Kokand) در ازبکستان گفت: چادرشب بافی رشته از نساجی سنتی در ایران و استان گیلان است که در روستای قاسم آباد پیشینه کهن تا حدود ۲۰۰۰ سال قبل دارد، چادرشب به سبک طرح برجسته و بافت طرح های اصیل تهیه می شود و نمایشگاه ازبکستان فرصت مغتنمی است تا این رشته را به همه هنردوستان دنیا معرفی کنیم.

وی افزود: ما معمولا در نمایشگاه های داخل ایرانی با اجرای زنده و کارگاه آموزشی، تجربه بافت و تفاوت سبک بافت چادر شب با سایر دوخت های سنتی را ارائه می کنیم، خیلی هم مورد توجه و استقبال قرار می گیرد، اما اینجا در خوقند (Kokand) امکان برگزاری کارگاه آموزشی میسر نشد، ولی با تصاویر و فیلم توانستیم سبک بافت چادرشب را برای بازدیدکنندگان توضیح دهیم.

فخرجانعلی گفت: تلاش کردم در این رویداد هنرمندان سایر کشورها را با هنر چادرشب بافی و روستای قاسم آباد بیشتر آشنا کنم، حتی شرایط توسعه کسب و کار برای تولیدکنندگان صنایع دستی گیلانی را فراهم کنم.

سبک چادرشب بافی برای خارجی ها جذاب بود

وی خاطرنشان کرد: سبک بافت چادرشب بافی برای هنرمندانی که در زمینه پارچه بافی تخصص داشتند و در نمایشگاه ازبکستان حضور داشتند بسیار جذاب و جالب بود، برخی دست بافته های سنتی مانند داری بافی یزد که شبیه چادرشب هستند، در ازبکستان بسیار رواج دارند در سبک های مختلف و تنوع وسیع تولید می شوند ولی یک تفاوت بزرگ دارند، به سبک چادرشب قاسم آباد که تبادل با پود اضافه است و پارچه لطیف و ظریف است، تولید نمی شود.

هنرمند قاسم آبادی گفت: عزت و احترامی که ازبکستانی به هنرمندان صنایع دستی گذاشتند عالی بود، همه هزینه های سفر را تقبل کردند، با روی باز از ما پذیرایی و میزبانی کردند، امیدوارم ما هم بتوانیم جشنواره ای مانند جشنواره خوقند در ایران با حضور هنرمندان داخلی و دعوت از هنرمندان صنایع دستی جهان برگزار کنیم، تا علاوه بر هنر ایرانی، میهمان نوازی و هنردوستی ایرانیان را که زبانزد همه جهان است، نمایش دهیم.

1