بهادری جهرمی در حاشیه جلسه دولت خبر داد

افزایش اعتبار گذرنامه ها از ۵ سال به ۱۰ سال

14 سپتامبر 2023 - 21:00 dsfr.ir/vd02u

افزایش اعتبار گذرنامه ها از ۵ سال به ۱۰ سال
دنیای سفر
افزایش اعتبار گذرنامه ها برای افراد بالای ۱۵ سال از ۵ سال به ۱۰ سال

سخنگوی دولت گفت: لایحه افزایش مدت اعتبار گذرنامه ها برای افراد بالای ۱۵ سال از ۵ سال به ۱۰ سال به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، علی بهادری جهرمی در حاشیه جلسه هیات دولت در تشریح مصوبات اخیر هیات وزیران، اظهار کرد: در جلسه امروز هیات وزیران، وزیر فرهنگ گزارشی از بخشی از اقدامات دولت در حوزه سینما ارائه دادند. تعداد سینماهای موجود در کشور از ابتدای دولت تاکنون از 500 سینما به 700 مورد افزایش یافته است. اقدامات متعدد دیگری هم در این حوزه صورت گرفته است. رئیس سازمان محیط زیست هم گزارشی از اجلاس بین المللی مبارزه با گرد و غبار که به میزبانی کشورمان و با حضور نمایندگانی از 40 کشور دنیا و حدود 15 سازمان و نهاد منطقه ای و بین المللی برگزرا شده بود، ارائه داد. وزیر نفت هم گزارش از اقدامات وزارت نفت برای جمع اوری گازهای مشعل ارائه داد. طبق این گزارش گازهای 21 مشعل از 50 مشعل موجود تا پایان سال خاموش می شود و آلایندگی زیست محیطی ندارند و از این گازها برای خوراک پالایشگاه ها استفاده می شود.

وی افزود: در جلسه روز 19 شهریور هیات دولت، بنا بر پیشنهاد وزارت دادگستری و در راستی سیاست همسایگی دولت و حمایت از اتباع ایرانی در سایر کشورها، دولت با تصویب لایحه معاهده مبادله محکومان میان ایران و ازبکستان موافقت کرد. مصوبه دیگر هیات وزیران بنا بر پیشنهاد وزارت اقتصاد به منظور تسویه بخش دیگری از دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی بود که به تصویب هیات دولت رسید. بخش های زیادی از دیون گسترده دولت که از دوره های گذشته تلمبار شده بود در دو سال گذشته تسویه شده بود که بخش دیگری از این بدهی با این مصوبه از محل سهام های دولت در شرکت های دولتی یا وابسته به دولت یا شرکت هایی که بخشی از سهام آن متعلق به دولت است، پرداخت شده و این سهام در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این جلسه همچنین رئیس کل بانک مرکزی گزارشی در خصوص تلاش های انجام شده برای رفع ناترازی در شبکه بانکی ارائه کرد. این گزارش هم به صورت کلی و هم هم جزئیات ناترازی هر بانک با دلایل آن ارائه شد. با اجرای برنامه بانک مرکزی در سال های اینده شاهد کاهش ناترازی بانک ها باشیم.

بهادری جهرمی همچنین گفت: در جلسه امروز هیات دولت بنا بر پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیات وزیران و به منظور تسهیل ترددهای خارج از کشور مردم و کاهش هزینه ها، لایحه ای تصویب شد که به مجلس ارائه خواهد شد که طبق آن مدت اعتبار گذرنامه ها برای افراد بالای ۱۵ سال از ۵ سال به ۱۰ سال افزایش یابد. مصوبه دیگر هیات وزیران لایحه ای است که تقدیم مجلس می شود و در حوزه تقویت مبارزه با قاچاق اسلحه و مهمات و مواد ناریه که به صورت غیرقانونی استفاده شده و امنیت مردم را مورد مخاطره قرار می دهد.

وی همچنین از همه دستگاه هایی که در برگزاری سفر اربعین تقش داشتند تشکر کرد.

1