مصر چگونه گردشگری خود را نجات داد؟

11 سپتامبر 2023 - 16:40 dsfr.ir/yp812

مصر چگونه گردشگری خود را نجات داد؟
dailynewsegypt.com
شمار گردشگران خارجی مصر طی دو سال گذشته به ۱۵ میلیون نفر رسیده

شمار گردشگران خارجی مصر طی دو سال گذشته از ۴.۹ میلیون به ۱۵ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از عرب نیوز، بر اساس آمار منتشر شده توسط آژانس مرکزی آمار، بخش گردشگری مصر در سه سال گذشته رونق داشته است، به طوری که تعداد بازدیدکنندگان از ۴.۹ میلیون در دو سال پیش به ۱۵ میلیون نفر یا بیشتر در سال جاری افزایش یافته است.

در سال ۲۰۲۰، حدود ۴.۹ میلیون گردشگر از مصر دیدن کردند، رقمی که بیشتر به دلیل همه گیری جهانی بود که منجر به ممنوعیت پروازها و سایر محدودیت های احتیاطی شد.

«حسام هزا»، یکی از اعضای اتاق گردشگری مصر، گفت که احتمالاً در سال آینده حدود ۲۱ میلیون گردشگر از مصر دیدن خواهند کرد. او همچنین بیان کرد که این روند مثبت به دنبال تلاش ها برای تقویت مجدد این بخش در پی همه گیری، از جمله تبلیغات برای ارتقای تصویر جهانی مصر و تشویق سفر هوایی کم هزینه به این کشور است.

او اضافه کرد که جهش گردشگری را می توان به خاطر جایگاه مصر به عنوان یک مرکز گردشگری، اشتیاق جهانی به سفر و رویکرد بازاریابی استراتژیک با استفاده از رسانه های اجتماعی و کمپین های تبلیغاتی مرتبط دانست و استراتژی های موثر همراه با بازاریابی ماهرانه در جوان سازی بخش گردشگری بسیار مهم بوده است.

این عضو اتاق گردشگری مصر استاندارد بهبودیافته اقامتگاه های توریستی را که بیش از ۹۰ درصد بازخورد مثبت در بررسی ها دریافت کرده اند نیز مورد تمجید قرار داد.

مصر برنامه دارد تا سال ۲۰۲۸ میلادی سالانه پذیرای ۳۰ میلیون گردشگر باشد.

مصر چگونه گردشگری خود را نجات داد؟

«مصطفی الاخال» کارشناس گردشگری گفت که رشد این صنعت با تسهیل روش های دریافت ویزا و طی گستره رو به رشدی از مقاصد گردشگری در مصر تقویت شده است. او بر آمادگی مصر برای استقبال از گردشگران پس از شیوع ویروس کرونا تاکید کرد و گفت که این امر در برخی بازارهای دیگر منعکس نشده است.

عوامل دیگری مانند صدور ویزای در بدو ورود یا آنلاین از طریق وب سایت «Visa to Egypt»، شرایط امنیتی پایدار و روابط دیپلماتیک مطلوب به افزایش تعداد بازدیدکنندگان کمک کرده است.

این کارشناس حوزه گردشگری خاطرنشان کرد ظرفیت اتاق های هتل ها در مصر باید حدود نیم میلیون افزایش یابد تا بتواند تا سال ۲۰۲۸ میزبان ۳۰ میلیون بازدیدکننده باشد.

 دولت مصر در ماه می اعلام کرد که آوریل ۲۰۲۳ با ۱.۳۵ میلیون بازدیدکننده، رکورد تاریخی در گردشگری ورودی ماهانه را رقم زده است.

«احمد عیسی» وزیر گردشگری و آثار باستانی مصر گفت که در سال ۲۰۲۲ میلادی در مجموع ۱۱.۷ میلیون گردشگر در مقایسه با ۸ میلیون گردشگر در سال قبل از این کشور بازدید کردند و پیش بینی کرد که امسال بیش از ۱۵ میلیون گردشگر به مصر سفر کنند.

مصر در سال های اخیر از چندین یافته باستان شناسی رونمایی کرده است. این اکتشافات نقش بسیار مؤثری در احیای صنعت مهم گردشگری مصر داشته اند، درحالی که این کشور سال ها تحت تاثیر ناآرامی های سیاسی قرار گرفته بود و با شیوع ویروس کرونا نیز آسیب بیشتری دید. یکی از برنامه های دولت مصر برای جذب گردشگرِ بیشتر به این کشور، افتتاح «موزه بزرگ مصر» است که در نزدیکی اهرام جیزه ساخته شده و برنامه افتتاح آن بارها به تعویق افتاده است.

مصر بیش از ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت دارد و صنعت گردشگری آن ۱۰ درصد از تولیدات ناخالص داخلی و حدود دو میلیون شغل را شامل می شود.

1