24 ژوئیه 2024 - 13:03
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی:

هر بوم گردی یک خانه صنایع دستی است

2 سپتامبر 2023 - 18:20 dsfr.ir/jy1f3

هر بوم گردی یک خانه صنایع دستی است
اقامتگاه بوم گردی و صنایع دستی رابطه مستقمی با هم دارند
هر بوم گردی یک خانه صنایع دستی است

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: صنایع دستی یکی از مظاهر فرهنگی و هر بوم گردی «خانه صنایع دستی» و تجلی میراث فرهنگی ناملموس و مهمان نوازی ایرانیان هستند.

به گزارش «دنیای سفر»، مریم جلالی دهکردی روز شنبه - یازدهم شهریور - در سمینار ملی آموزشی-تجربی خانه های بوم گردی ایران که در سالن اجتماعات وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، بوم گردی ها را پاسدار فرهنگ، قصه ها و میراث فرهنگی کشور توصیف کرد و اظهارداشت: فرهنگ زمانی ارزش پیدا می کند که تبدیل به مصداق شود و ارزشمندی فرهنگ در تبدیل سرمایه عظیم به قصه است.

وی افزود: بوم گردی ها تجلی میراث فرهنگی ناملموس و میزبانی و مهمان نوازی ایرانیان هستند، مهمان نوازی به همه حواس از دیدن، چشیدن، شنیدن، بویایی و لامسه مرتبط و منطبق با اجزا تشکیل دهند فرهنگ بومی است.

جلالی دهکردی بیان کرد: اقلیم ما باید ساحت های چندگانه را فراهم کند، صنایع دستی یکی از مظاهر فرهنگی و هر بوم گردی خانه صنایع دستی است.

صنایع دستی بهانه ای برای روایت قصه ها

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، قصه ها و خاطره سازی را مزیت رقابتی هربوم گردی عنوان کرد و افزود: هر محصول دارای یک قصه است؛ قصه ها خاطره می سازند و موجب ماندگاری مشتری و مخاطب بوم گردی ها می شوند.صنایع دستی بهانه ای برای روایت قصه ها هستند، لازم است برای شناسایی ظرفیت های هر اقلیم همگرایی ایجاد شود.

هر بوم گردی یک خانه صنایع دستی است

وی با اشاره به تجلی اقتصاد فرهنگ در بوم گردی ها به عنوان خانه های خلاق و مکانی برای شکل گیری خلاقیت، خاطرنشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دبیرخانه فناوری های نرم امکاناتی را برای پرداخت تسهیلات به بوم گردی ها فراهم کرده است که آنها به عنوان خانه های خلاق تبدیل قصه ها به محصول را عهده دار شوند.

بوم گردی ها مکانی برای اتصال بین نسلی

جلالی با اشاره به ظرفیت صنایع دستی برای تبدیل قصه ها به محصول بر اهمیت تشکیل تعاونی بوم گردی بر ارائه تسهیلات هدفمند تاکید کرد و گفت: بوم گردی ها مکانی برای پاسداری، نمایش و اتصال بین نسلی فرهنگی هستند، امیدوارم بوم گردی ها به سمت رویدادمحوری و خاطره سازی پیش بروند.

به گزارش ایرنا، نخستین سمینار ملی آموزشی و تجربه های خانه های بوم گردی به مدت ۲روز (١١ و ١٢ شهریور) با حضور مدیران و کارکنان خانه های بومگردی برگزار می شود، در این دو روز علاوه بر برگزاری چهار کارگاه آموزشی از بومگردی های خلاق و برتر هر ایالت تجلیل می شود.

1