2 مارس 2024 - 06:56

گردش مالی ۹ هزار میلیارد تومانی صنایع دستی در سال

24 اوت 2023 - 08:00 dsfr.ir/tp0i3

گردش مالی ۹ هزار میلیارد تومانی صنایع دستی در سال
محمد یاراحمدی
گردش مالی ۹ هزار میلیارد تومانی صنایع دستی در سال

مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع دستی گفت: صنایع دستی در سال ۹ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد و ۲۴۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی در کشور انجام می شود.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی، نشست معاون صنایع دستی با مدیران تشکل های تخصصی صنایع دستی با هدف بررسی مسائل و موضوعات مرتبط با این حوزه با حضور مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز شنبه ۲۸ مردادماه ۱۴۰۲ در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

محمدحسین عسکرپور مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع دستی در این نشست گفت: صنایع دستی ما در سال ۹ هزار میلیارد تومان گردش مالی دارد. ۲۴۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی در کشور انجام می شود که این بسیار مهم است.

عسکرپور تصریح کرد: این ظرفیت ها نشان دهنده این است که این صنعت نیازمند حمایت است و نیازمند این هستیم که بانک ها و بیمه ها از ما حمایت کنند.

وی یادآور شد: ۱۲۷۰ تعاونی به نام صنایع دستی ثبت شده اما ۷۰ تشکل بالای ۱۰۰ نفر داریم.

در ادامه موسی رضایی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل یکی از شرکت های بیمه گفت: موضوع جدیدی را با عنوان «بیمه زندگی شوکا» برای علاقه مندان به این حوزه و فعالان صنایع دستی در نظر گرفتیم که کوتاه مدت است و ۵ ساله است. نام این بیمه «شوکا» است که کوچک ترین آهوی مینیاتوری جنگل های هیرکانی است.

رضایی تصریح کرد: این شرکت بیمه برای حمایت از حوزه صنایع دستی به دنبال انتفاع و بهره برداری خود نیست بلکه بیشتر به دنبال حمایت از حوزه فرهنگ کشور است. تمام فرآیند خرید بیمه و کارهای بانکی این محصول جدید به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به بانک و ارائه هر نوع تضمینی است و در مدت ۵ دقیقه بیمه نامه شوکا برای فعالان حوزه صنایع دستی انجام می شود.

وی گفت: خریدار بیمه طی ۶۰ ماه اقساط خود را پرداخت می کند و بعد از ۵ سال می تواند تمام حق بیمه خود را با سودی که به آن تعلق گرفته دریافت کند و یا اینکه مادام العمر از مستمری استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما یک نگاه متفاوت به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داریم و قصد داریم از حوزه صنایع دستی حمایت کنیم و این را یک تجربه و حرکت جدید برای صنعت بیمه می دانیم.

در این نشست معاونان صنایع دستی استان ها نیز به صورت برخط حضور داشتند.

همچنین در این نشست نمایندگان و مدیرانی از بیمه به معرفی خدمات بیمه ای خود به هنرمندان صنایع دستی و تشکل های مردم نهاد این حوزه پرداختند و بسته های بیمه ای در نظر گرفته شده برای صنعتگران را تشریح کردند.

تعدادی از نمایندگان تشکل های صنایع دستی نیز در این نشست در سخنانی به ارائه نظر و پیشنهادهای خود پرداختند و مسائل مرتبط با حوزه صنایع دستی مورد بررسی قرار گرفت.

1