رئیس دانشگاه خبر داد

اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای راه اندازی رشته های مرتبط با گردشگری

31 ژوئیه 2023 - 11:00 dsfr.ir/2g77s

دانشجویان رشته مدیریت گردشگری دانشگاه کردستان

رئیس دانشگاه تهران از تشکیل کارگروه مشترک برای تسهیل موضوعات میراثی طرح توسعه دانشگاه خبر داد و گفت: این آمادگی را داریم بر اساس نیازهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به راه اندازی رشته های جدید مرتبط با گردشگری و تدوین سرفصل های دروس متناسب با شرایط بومی کشور اقدام موثر انجام دهیم.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران در دیدار با وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با اشاره به راه اندازی دانشکده تازه تاسیس گردشگری در دانشگاه تهران، گفت: دانشکده های جدید دانشگاه تهران از جمله دانشکده گردشگری بر اساس تقاضامحوری، ظرفیت های موجود کشور و نیازهای روز جامعه راه اندازی شده اند و تربیت نیروی انسانی متخصص متناسب با نیازها را در دستور کار دارند.

وی با یادآوری ظرفیت های دانشگاه تهران و نیازهای اولویت دار کشور، اعلام آمادگی کرد که بر اساس نیازهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نسبت به راه اندازی رشته های جدید مرتبط با گردشگری و تدوین سرفصل های دروس متناسب با شرایط بومی کشور اقدام موثر صورت گیرد.

استاد دانشکدگان مدیریت دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دانشگاه تهران در برنامه خود دارد که از آموزش سنتی عبور کند. یکی از محورهای جدید مدنظر دانشگاه تهران این است که رشته هایی را برای فقط یک بار و یا چند بار پذیرش دانشجو راه اندازی کند و به محض اینکه جمع بندی بر این قرار گرفت که نیاز کشور به نیروی متخصص در آن رشته رفع شده است، پذیرش دانشجو در آنها را متوقف نماید.

وی با بیان اینکه دانشکده گردشگری دانشگاه تهران یکی از دانشکده هایی است که مخاطبانی از همه بخش ها اعم از خصوصی، تعاونی و دولتی دارد؛ تاکید کرد: آمادگی داریم که یک پوشش مهارتی و حرفه ای در شاخه های مختلف گردشگری برای فعالان مختلف این عرصه ایجاد کنیم.

در این دیدار گزارشی از وضعیت طرح توسعه دانشگاه تهران و موانع مرتبط با ابنیه میراثی و محدویت های اجرای طرح تفصیلی توسط دکتر علی مبینی دهکردی رئیس سازمان توسعه و سرمایه گذاری دانشگاه تهران و دکتر حسین طوسی معاون فنی این سازمان ارائه شد.

مهندس عزت اله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این دیدار، ایجاد دانشکده گردشگری در دانشگاه تهران با نگاه تقاضامحوری را ناشی از رویکرد کارآفرینانه در مدیریت دانشگاه دانست و به مسئولان ذی ربط تاکید نمود تا دوره های آموزشی رسمی و همچنین دوره های کاربردی اولویت دار و مورد نیاز برای ذی نفعان و فعالان حوزه گردشگری را با دانشکده گردشگری درمیان بگذارند.

وزیر میراث فرهنگی ضمن توجه به ظرفیت های دانشگاه تهران اعلام آمادگی نمود که در آینده نزدیک از دانشگاه بازدید داشته باشد تا زمینه های آموزش و پژوهش را در راستای کارآفرینی و تربیت نیروهای متخصص و حرفه ای در پیوند میان دانشگاه و صنعت مورد تاکید قرار دهند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در پایان این دیدار به پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، کمیته ای مرکب از مدیران وزارت میراث فرهنگی، خبرگان حوزه میراثی و مدیران دانشگاه تهران تشکیل شد تا ضمن بررسی چالش های پیش رو، راهکارهای لازم را برای رفع موانع و تقویت همکاری های مرتبط با اجرای طرح تفصیلی دانشگاه تهران ارایه نمایند.

1