2 مارس 2024 - 07:19

کرمانشاه با "شهر خلاق خوراک" به کجا رسید؟

11 ژوئیه 2023 - 09:00 dsfr.ir/h80bc

دنده کباب کرمانشاه

کمتر ایرانی است که نامی از دنده کباب کرمانشاه و خورشت خلالِ آن نشنیده باشد. غذاهای خوشمزه ای که نه تنها در ایران که بعضا در برخی کشورهای دیگر به ویژه کشورهای منطقه هم تا حدی شناخته شده اند.

به گزارش «دنیای سفر» کمتر ایرانی است که نامی از دنده کباب کرمانشاه و خورشت خلالِ آن نشنیده باشد. غذاهای خوشمزه ای که نه تنها در ایران که بعضا در برخی کشورهای دیگر به ویژه کشورهای منطقه هم تا حدی شناخته شده اند.

این غذاهای رنگارنگ و لذیذ حالا اسم کرمانشاه را در فهرست شهرهای خلاق خوراک جهان قرار داده تا گامی برای شناخت هرچه بیشتر این خوراک های خوش آب و رنگ در سطح جهان باشد.

آبان ماه سال ۱۴۰۰ بود که کرمانشاه توانست عنوان "جهان شهر خلاق خوراک" را از آن خود کند و در کنار رشت، در فهرست شهرهای جهانی خلاق خوراک قرار گیرد.

۱۷ تیرماه سال گذشته نیز برای اعلام رسمی این موضوع و آغاز رقابت کرمانشاه با شهرهای خلاق خوراک جهان "پلاک کوبی" شهر خلاق خوراک با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در میدان "پدر" کرمانشاه انجام شد.

حالا یک سال از این ماجرا می گذرد، اما هنوز خیلی خبری از مراکز گردشگری خوراک و رستوران های ویژه عرضه غذاهای اصیل کرمانشاهی نیست و همین حالا اگر گردشگری وارد این شهر شود، نمی داند باید کجای این شهر سراغ خوراکی های متنوع و لذیذ کرمانشاهی را بگیرد؟

"پارسال بودجه ای برای شهر خلاق خوراک نداشتیم و عملا نشد کارهای زیادی انجام شود، اما امسال بودجه داریم و کارهایی هم در دست اقدام است" این ها را احسان احمدی نصر مدیر پروژه جهانشهر خلاق خوراک و غذا کرمانشاه می گوید و ادامه می دهد: "سال ۲۰۲۱ (۱۴۰۰ شمسی) بود که نام کرمانشاه در فهرست شهرهای خلاق خوراک قرار گرفت و توانسیم در جمع ۵۰ شهر خلاق خوراک جهان قرار گیریم.

وجود ۱۲۸ نوع نان، غذا و شیرینی تنوع بالایی به خوراکی های کرمانشاهی داده که بخش عمده آن را مدیون طبیعت چهار فصل استان و خلاقیت بی نظیر بانوان کرمانشاهی در خلق خوراکی های خوشمزه از این مواهب خدادادی هستیم.

از مجموع این ۱۲۸ نوع خوراکی ۴۰ مورد آن ثبت ملی شده و ۶۰ پرونده دیگر هم در این زمینه آماده شده که زمینه ثبت ملی آن فراهم شود.

این تنوع بالا موجب ثبت نام کرمانشاه در فهرست شهرهای خلاق خوراک شد و تیرماه سال گذشته "پلاک کوبی" شهر خلاق خوراک نیز با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو صورت گرفت تا کرمانشاه رسما وارد کارزار شهرهای خلاق خوراک جهان شود.

با توجه به اینکه پلاک کوبی در تیرماه سال گذشته صورت گرفت، متاسفانه نتوانستیم در شهرداری بودجه ای به آن اختصاص دهیم، چرا که بودجه سال گذشته، زمستان ۱۴۰۰ بسته شده بود و اعتباری نداشتیم که بخواهیم برنامه های شهر خلاق خوراک را بصورت جدی تری پیش ببریم، اما با این وجود بیکار ننشستیم و بحث های تبلیغاتی و شرکت در نمایشگاه های ملی و بین المللی را در این زمینه دنبال کردیم.

سال گذشته در مجموع در بیش از ۱۰ نمایشگاه ملی و بین المللی شرکت کرده و به معرفی خوراکی های کرمانشاهی پرداختیم و طی این مدت نیز اطلس خوراک کرمانشاه را تدوین کرده ایم که در آن تمام خوراک های کرمانشاهی معرفی شده و در حال اخذ مجوز آن از وزارت ارشاد هستیم تا بتوانیم آن را به چاپ برسانیم."

خوراک های کرمانشاه "استاندارد" می شوند

وی در ادامه در تشریح برنامه های امسال پایگاه جهان شهر خلاق خوراک در کرمانشاه می گوید: "یکی از کارهای مهم امسال بحث استانداردسازی خوراک های کرمانشاهی است که انجام آن در قالب انعقاد تفاهم نامه ای با پارک علم و فناوری کرمانشاه پیگیری می شود.

قرار است یکی از استارتاپ ها بحث استانداردسازی خوراکی های کرمانشاه را انجام دهد که با انجام این کار و استانداردسازی خوراک می توانیم آنها را وارد منوی رستوران ها کرده و از این به بعد رستوران ها با استاندارد خاصی به ارائه غذاهای کرمانشاهی بپردازند.

رستوران هایی که این استانداردها را دریافت کنند "پلاک شهر خلاق خوراک" را دریافت کرده و گردشگرانی که به شهر کرمانشاه می آیند می توانند در این رستوران ها طعم اصیل غذاها و خوراک های کرمانشاهی را بچشند.

در گام بعدی به دنبال غنی سازی و بومی سازی فست فودها هستیم و برنامه داریم این کار را نیز تا پایان امسال اجرایی کنیم."

برگزاری جشنواره ملی خوراک ایران در شهریور

"برگزاری جشنواره ملی خوراک ایران هم که قرار بود در تیرماه امسال برگزار شود به بعد از ماه های محرم و صفر موکول شده است، چرا که در تیرماه در برگزاری جشنواره ملی "اسب کُرد" مشارکت داشتیم و فرصتی برای برگزاری این جشنواره فراهم نشد."

احمدی نصر از برنامه ریزی برای برگزاری هرساله این جشنواره خبر می دهد و می گوید: "از عید غدیر به عنوان "یوم الاطعام" یاد می شود و مستحب است که در این روز افراد به دیگران طعام بدهند و برای همین با توجه به تاکید شهردار کرمانشاه، از این پس سالانه، جشنواره خوراک در روز عید غدیر برگزار می شود تا مردم در این روز بزرگ با غذاهای کرمانشاهی اطعام شوند.

یکی از گام های بزرگ ما در کنار برگزاری جشنواره، تبدیل کردن کرمانشاه به پایتخت "خوراک حلال جهان اسلام" است و برنامه داریم تا پس از اقدامات مربوط به شهر خلاق خوراک در این مسیر گام برداریم."

1