17 آوریل 2024 - 01:21

ادعاهای تازه درباره مرگ «توت عنخ آمون»

15 ژوئن 2023 - 11:50 dsfr.ir/689zb

ادعاهای تازه درباره مرگ «توت عنخ آمون»
africanhorsesafaris.com
«توت عنخ آمون» فرعون مشهور مصر باستان

در تحقیقاتی جدید این ادعا مطرح شده که «توت عنخ آمون»، مشهورترین فرعون مصر فرد بیمار و ضعیفی نبوده و احتمالا به دلیل ارابه رانی با سرعت بالا جان خود را از دست داده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از انشنت اوریجینز، «سوفیا عزیز» مصرشناس و زیست پزشک در جریان جشنواره علمی «چلتنهام» درباره «توت عنخ آمون»، فرعون جوان مصری گفت: «او مانند یک جوان معمولی در آن زمان شراب می نوشیده و احتمالاً ارابه را خیلی سریع می رانده است و باز احتمالاً براثر تصادف با ارابه ای که به دلیل مصرف الکل، پرسرعت رانده می شده زخمی شده و در نهایت عفونت به مرگ او منجر شده و جان خود را از دست داده است.»

«سوفیا عزیز» همچنین اظهار کرد: «مقبره توت عنخ آمون حاوی شراب سفید خشک و شش ارابه بود که همراه او در مقبره دفن شده بودند که به همراه آن ها چندین زره نیز بود. این موارد شواهدی از شخصیت جنگ جویانه این پادشاه است. احتمالاً پای این جوان ۱۹ ساله با سرعت زیاد به قسمت جلویی ارابه برخورد کرده و باعث شکستگی شده و سپس زخم عفونی شده و این موارد از طریق کالبدشکافی تایید شده است. بر این اساس، توت عنخ آمون احتمالاً یک جنگجوی سرسخت نبرد بوده، نه آن پسر ضعیف و بیماری که تاریخ او را شناخته است.»

با این و جود داستان های عامیانه در مصر باستان، توت عنخ آمون را از نظر سلامتی ضعیف و به صورت پاچنبری (بدفرمی مادرزادی پا) به تصویر کشیده اند. مقبره او که به طرز چشمگیری حفظ شده بود نیز مؤید این نکته است و او را با ۱۳۰ چوب تکه تکه شده و کامل با طرح ها و اشکال متعدد دفن کردند که نشان می دهد برای تحرک به عصا نیاز داشته است، اما از سوی دیگر چوب های پرتابی نیز در داخل مقبره وجود داشته که در شکار استفاده می شده است.

در این باره بیشتر بخوانید:

اهرام مصر چه شکلی بودند؟
«حتشپسوت» دومین فرعون زن مصر
اثبات دزدی هاوارد کارتر از مقبره توت عنخ آمون

پروفسور «سحر سلیم» » استاد رادیولوژی و متخصص مومیایی از دانشگاه قاهره نیز استدلال کرد: «با بررسی سی تی اسکن توت عنخ آمون، من هیچ مدرکی دال بر آرتریت مچ پا پیدا نکردم. بنابراین نظر من این است که وجود این بدشکلی خفیف اختلال قابل توجهی در راه رفتن برای پادشاه ایجاد نکرده بود و وضعیت پای او مانع از شرکتش در فعالیت ها نبوده است و او یک جوان فعال بوده است.»

دکتر «کمبل پرایس» متصدی بخش مصر در موزه منچستر نیز درباره توت عنخ آمون صحبت کرد و از این ایده حمایت کرد که توت عنخ آمون به عنوان یک پادشاه بیمار، تصویری افسانه ای دارد. او همچنین استدلال کرد که «تعداد زیادی از مردان جوان در جنگ جهانی اول، اندکی قبل از کشف مقبره توت عنخ آمون جان خود را از دست داده بودند و بر این اساس، تصور یک پسر بیمار از این پادشاه مصر باستان فراگیر شد.»

گمانه زنی ها درباره معلولیت پادشاه توت عنخ آمون زمانی تشدید شد که محققان متوجه شدند یک استخوان میانی در انگشت دوم پای چپ او وجود ندارد. با این حال «سوفیا عزیز» مصر شناس و زیست پزشک با این استدلال که این استخوان ممکن است پس از انتقال به تابوت ناپدید شده یا به عنوان سوغاتی برده شده باشد، می گوید: «وقتی توت عنخ آمون را مطالعه کردم، شخصاً فکر نمی کنم مدرکی درباره معلولیت او وجود داشته باشد؛ زیرا من مومیایی هایی را دیده ام که به نظر می رسد دچار بدفرمی پا باشند. ما به این تغییرات "شبه آسیب شناختی" می گوییم. عصا فقط نشانه سلطنت بود. پاهای او خیلی خوب در یک راستا قرار داشتند. با بدشکلی پا، او در راه رفتن مشکل داشت، اما استخوان های بلند پا هیچ مدرکی از آن بیماری نشان نمی دهند.»

یک کالبدشکافی ناشیانه در سال ۱۹۲۵، سه سال پس از کشف مقبره توت عنخ آمون توسط باستان شناس بریتانیایی «هاوارد کارتر»، منجر به از بین رفتن جسد و چندقطعه شدن آن شد. در سال ۲۰۰۵ نیز سی تی اسکن ضعیف دیگری سعی کرد دوباره فرضیه بدفرمی پای شاه جوان مصری را تأیید کند. با این حال، این بدفرمی ممکن است ناشی از سی تی اسکن های ضعیف باشد و در واقع طول پاهای او برابر است.

سایر محققان به صحت این فرضیه و تحقیق کاملاً قانع نشده اند. دکتر «زینک آلبرت» رییس مؤسسه مطالعات مومیایی در مرکز تحقیقات «Eurac» در ایتالیا معتقد است که نتایج مطالعه سی تی اسکن او در سال ۲۰۱۰ معتبر است و توت عنخ آمون به دلیل نقص ژنتیکی خود مرده است، نه تصادف.

استانداردهای فعلی تکنولوژی نشان می دهد که تعیین توالی DNA بهترین گام رو به جلو است و ممکن است جنبه های پنهان مرگ توت عنخ آمون را آشکار کند. حتی خود «سوفیا عزیز» اعتراف می کند که احتمال زیادی وجود دارد که حقیقت «واقعی» مرگ این فرعون هرگز به طور کامل درک یا فاش نشود.

1