9 ژوئن 2024 - 21:53

25 خرداد روز ملی گل و گیاه

15 ژوئن 2023 - 11:40 dsfr.ir/km94n

رُز گاردن «ارم»

تاریخ 25 خرداد هر سال مصادف با با ۱۵ ژوئن، روز ملی گل و گیاه نام دارد. روز ملی گل و گیاه با هدف ترویج فرهنگ نگهداری و استفاده درست از گل ها و گیاهان انجام می گیرد.

به گزارش «دنیای سفر» تاریخ 25 خرداد هر سال مصادف با با ۱۵ ژوئن، روز ملی گل و گیاه نام دارد. روز ملی گل و گیاه با هدف ترویج فرهنگ نگهداری و استفاده درست از گل ها وگیاهان انجام می گیرد.

اهمیت گل و گیاه

دانش بومی، دانشی است که قرن ها است که بر اساس تجربه انسان شکل گرفته است. این دانش که به دانش سنتی نیز معروف است مربوط به هر منطقه است که با عوامل و شرایط محیطی سازگاری دارد. این سلسله از دانش بر اساس فرهنگ ها و نیازهای جوامع شکل گرفته است. دانش بومی از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و در جوامع مختلف دارای ارزش خاصی است. دانش بومی با علم جدید سازگار است و باعث توسعه آن نیز شده است.

کشور ما یکی از مناطقی است که کشت گل و گیاه در آن رواج دارد. کشت گل از نظر اقتصادی به دلیل مصرف کنترل شده آب، به صورت متراکم در واحدهای کوچک و همچنین گلخانه پلاستیکی از مزیت زیادی برخوردار است. صادرات گل و گیاه از کشور رونق دارد. ترويج بازاريابي عامل كليدي در آگاه کردن كشاورزان درخصوص بازاريابي مناسب و رفع محدوديت هاي بازاريابي و آموزش كشاورزان، تجار و مصرف كنندگان در رابطه با بازاريابي با هدف ايجاد تغييرات مطلوب در دانش، نگرش، مهارت و رفتار آنها است.

گل و گیاه در ادبیات

به دلیل اینکه پرورش گل و گیاه در ایران سابقه طولانی دارد، شاعران و ادبای زیادی نیز به آن پرداخته اند. گل و گیاه در ادبیات ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار است. برای مثال حافظ، شاعر پرآوازه ایرانی، به طبیعت و گل و گیاه اهمیت زیادی داده است. 282 غزل از 495 غزل حافظ در مورد گل و گیاه است. با توجه به فراوانی اشعار حافظ در مورد گل و گیاه ، می توان به طبیعت گرایی او پی برد.

گل و گیاه در مقالات

بیشتر مقالات فارسی مرتبط با گل و گیاه بر بازاریابی و ترویج بازاریابی تاکید دارند. در مقالات فارسی با موضوع گل و گیاه، بر صادرات آن تاکید دارد. به طوری که می توان گفت صادرات غیر نفتی یکی از مهم ترین کلمات کلیدی در مقالات با موضوع گل و گیاه است.

sid.ir

باغ ارم شیراز

باغ ارم نمونه ای از باغ های بی نظیر تاریخی ایران، نگین باغ های شیراز است، این باغ امروزه علاوه بر سروهای زیبا به داشتن انواع گل نیز اشتهار دارد.

در دو دهه اخیر گل های بسیاری از هر نوع در آن پرورش داده شده و مخصوصا گل های رز گوناگون آن دیدنی است. توسعه باغ گلستانی از انواع گل رز در ضلع غرب و شمال غربی این باغ احداث شده که در آن قریب دویست و پنجاه واریته گل رز پرورش داده شده و این گلستان از نظر تنوع و بسیاری انواع گل رز در کشور ما بی نظیر و در کشورهای همجوار و آسیا کم نظیر است.

شیراز را نه تنها به ادبیان و شاعرانی جهانی همچون سعدی و حافظ می شناسند، بلکه آوزاه و شهرت شیراز از گذشته های دور به شهر باغ های سرسبز، شهر و گل و بلبل در جهان پیچیده و گردشگران زیادی را از اقصی نقاط جهان به این شهر می کشاند. باغ ارم نگین باغ های شیراز است، باغی که سرونازهای آن شهرتی جهانی دارد و به گونه ای سر به آسمان کشیده اند که گویی پنجه های پیکره تراشی ماهر آنها را بدین استواری و توازن از دل زمین تا عمق آسمان تراشیده است.

باغ ارم به عنوان یکی از زیباترین باغ های ایران در شمال غربی شیراز در خیابان ارم واقع شده است.

1