25 فوریه 2024 - 19:40

پیشنهاد سفر به غرب و جنوب غرب ایران

14 ژوئن 2023 - 09:20 dsfr.ir/zu2j5

پیشنهاد سفر به غرب و جنوب غرب ایران
سمانه پولو
یک گردشگر در آبشار بیشه لرستان

این گزارش به معرفی بخشی از جاذبه های گردشگری زیبا در غرب و جنوب غرب ایران اختصاص دارد.

به گزارش «دنیای سفر» استان های شمالی با مساحتی بیش از ۵۸ هزار کیلومتر مربع و جمعیتی افزون بر ۷ میلیون نفر یکی از پرتراکم ترین نقاط کشور است؛ آن هم در حالی که فقط در تعطیلات ۴ روزه عید فطر امسال حدود ۸ میلیون نفر به سه استان مازندران، گیلان و گلستان سفر کردند؛ رقمی که بیش از ساکنان این استان بوده است.

آغاز فصل گرما مترادف با مسافرت و رفتن به مناطق خوش آب و هوای معتدل است. آب و هوایی که شاید برای بسیاری از ما ایرانیان تنها با سفر به سه استان شمالی گلستان، مازندران و گیلان معنادار باشد. اما باید گفت ایران ما دارای چنان جاذبه های شگفتی است که در همین فصل گرما و در مناطقی که برای بیشتر ایرانیان، گرمای طاقت فرسایی را تداعی می کند، دارای چنان آب و هوای خنک و لطیفی است که در مواردی استفاده از وسایل گرمای شیء را اجتناب ناپذیر می کند. از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب و در هر گوشه ای از این کشور می توان چنین جاذبه هایی را مشاهده کرد.

این گزارش به معرفی بخشی از جاذبه های گردشگری زیبا در غرب و جنوب غرب ایران اختصاص دارد.

تویسرکان بهشت غرب ایران

شاید ساعت ها ماندن در ترافیک جاده های منتهی به سواحل شمالی به همراه خستگی و گرمای شرجی، در مقایسه با سفر به یک منطقه کوهستانی و خوش آب وهوا مانند تویسرکان آن قدرها هم مقرون به صرفه نباشد.

تویسرکان یکی از شهرهای استان همدان و مرکز شهرستان تویسرکان است و در منابع کهن همچون «معجم البلدان» اثر «یاقوت حموی» و «نزهة القلوب» از «حمدلله مستوفی»، نام این شهر به صورت «رودلاور» یا «رودآور» ضبط شده است.

تویسرکان در جنوب کوه «الوند» و شهر همدان واقع شده و از شمال به شهر «دره مرادبیگ»، از شمال غرب به شهرستان «اسدآباد»، از شرق به شهرستان «ملایر»، از جنوب به شهرستان «نهاوند»، و از غرب به شهرستان «کنگاور» در استان کرمانشاه محدود می شود.

رهبال

اگر بخواهیم اولین شاخصه این شهر را برای دیگران معرفی کنیم، درختان تنومند گردوی این شهر که به دلیل تعدد و بزرگی شان مشهورند، بهترین چیز باشد. تویسرکان بعد از شهرهای همدان، ملایر و نهاوند، چهارمین شهر بزرگ استان به حساب می آید و یکی از شهرهای لرنشین استان است.

اما آن چه که بیش از هر چیز دیگر می تواند برای گردشگران جذاب باشد، آب و هوای معتدل این شهر کوهستانی است. آب و هوایی که بیشتر مرهون باغداری کلان این شهر و چشمه سارهای زیبای آن است. نکته ای که موجب شده بود زمانی تعداد کارخانه های تویسرکان فقط هفت واحد باشد اما این میزان از باغداری با راه اندازی قطب صنعتی و افزایش تعداد کارخانه های آن روز به روز در حال کاهش است.

به گفته یکی از شاهدان محلی، قطع درختان تنومند گردو و استفاده از چوب آن یکی از تهدیدهای جدی برای باغ های این شهرستان است. بنابراین تا پیش از تخریب مناظر طبیعی و زیبای منطقه، فرصتی مغتنم برای مسافرت به این شهر زیباست. علاوه بر اینکه بازدید آرمگاه «رضی الدین آرتیمانی» شاعر معروف عصر صفوی و از میرزایان شاه عباس صفوی، بقعه «حیقوق نبی» هشتمین نبی از ۱۲ نبی صاحب کتاب بنی اسرائیل در عهد عتیق، بازدید از منطقه گردشگری و خوش آب وهوای «کمربسته»، قلعه تاریخی «فرسفج» و … از جمله مکان های زیبایی که جذابیت آن در فصل بهار و تابستان بسیار دلنشین است.

فاصله این شهر تا تهران ۴۷۲ کیلومتر و مدت زمان رسیدن به آن ۴.۵ ساعت است که با توجه به مسیر آزادراه ساوه به سمت همدان، نسبت به مسیر قزوین، آوج و همدان و مسیر دیگر آن یعنی از قم، اراک، ملایر و تویسرکان، سهولت بیشتری دارد. شاید ساعت ها ماندن در ترافیک جاده های منتهی به سواحل شمالی به همراه خستگی و گرمای شرجی، در مقایسه با سفر به یک منطقه کوهستانی و خوش آب و هوا آن قدرها هم مقرون به صرفه نباشد.

لرستان و طبیعت بی نظیر زاگرس

تنها قدم زدن در بافت قدیمی بروجرد با هوای دلپذیر آن حتی در روزهای گرم تابستان چیزی است که نمی توان در تعطیلات، بی تفاوت از کنار آن گذشت

اگر قدری اهل طبیعت گردی و توجه به جاذبه های طبیعی باشید، می توانید به محض ورود به استان لرستان از سمت تهران، خودنمایی زاگرس، زیبایی ها و شگفتی های آن را ببینید. بعد از عبور از اراک به سمت بروجرد و گذشتن از پلیس راه توره، اقلیم زاگرس، زیبایی های خود را از همان ابتدای گردنه «زالیان» به رخ می کشد.

بالا رفتن از سراشیبی این گردنه تا انتها که ناگاه قله های پربرف «هجده یال»، «سه کوزان»، «والاش»، «برنجه» و «هیگره» را در مقابل تان آشکار می سازد نقطه شروع زیبایی های زاگرس در استان لرستان است.

ایرنا

طبیعت زیبای بروجرد

بروجرد اولین شهر از مسیر تهران به سمت لرستان است. طبیعت زیبای سرسبز بروجرد، با جاذبه های گردشگری متعدد طبیعی و تاریخی مانند «سراب کرتیل» در روستای «توده زن»، تالاب زیبای بیشه دالان در روستای «کپرجودکی» با حضور لک لک های زیبا، بازار قدیمی و سرپوشیده بروجرد متعلق به دوران قاجار که کاملاً شبیه مسجد قدیم بازار تهران است، به همراه خانه تاریخی آیت الله بروجردی از جمله جاذبه های گردشگری این شهر است. تنها قدم زدن در بافت قدیمی بروجرد با هوای دلپذیر آن حتی در روزهای گرم تابستان چیزی است که نمی توان در تعطیلات، بی تفاوت از کنار آن گذشت.

جاده بروجرد به سمت خرم آباد از دیگر مکان های سرسبز و زیبایی است که این سرسبزی را در کنار قله های سفیدپوش «اشترانکوه» آن هم در یک قاب، بیشتر به چشم بیننده نشان می دهد. اگر این سرسبزی را در کنار جنگل های بلوط و رودخانه های پر آب هم قرار دهید، لذتی ایجاد می کند که گذشتن از آن و تغییر برنامه سفر به سه استان شمالی را کاملاً منتفی خواهد کرد.

ویکی مدیا

دریاچه گهر، نگین زاگرس

نام استان لرستان با آبشار، رودخانه، کوهستان سرسبز و بسیاری از جاذبه های حیرت انگیز همراه است. اینکه دریاچه آب شیرین را در ارتفاع ۲ هزار و ۳۶۰ متری از سطح دریا و در ارتفاعات اشترانکوه ببینید یا آبشار بیشه را با طبیعت زیبایش از نزدیک مشاهده کنید، چیزی نیست که بتوان به سادگی از آن عبور کرد.

دریاچه گَهَر، دریاچه کوهستانی در جنوب شرقی شهرستان دورود که به «نگین اشترانکوه» هم معروف است، خوشبختانه به سبب نداشتن راه ماشین رو، تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده؛ با این حال سالانه بیش از ۷۰ هزار گردشگر را به خود جذب می کند.

دریاچه گهر در فصل بهار و تابستان، طبیعتی بسیار دیدنی دارد و به لطف وجود درختان تنومند بید، انواع بوته ها، گل های زیبا و … مثل یک پارک طبیعی حیرت انگیز است که هر طبیعت گردی برای دیدن آن وسوسه می شوداین دریاچه در فصل بهار و تابستان، طبیعتی بسیار دیدنی دارد و به لطف وجود درختان تنومند بید، انواع بوته ها، گل های زیبا و… مثل یک پارک طبیعی حیرت انگیز است که هر طبیعت گردی برای دیدن آن وسوسه می شود.

دریافتی

آبشار بیشه نگین گردشگری لرستان

آبشار بیشه هم یکی دیگر از آبشارهای زیبای استان لرستان است که در منطقه ای کوهستانی و در دامنه های رشته کوه زاگرس جای گرفته؛ این آبشار در شهرستان دورود قرار دارد. دورود از شمال با شهرستان «سربند» و از شمال غربی با بروجرد همسایه است؛ از شرق نیز به ازنا، از جنوب به الیگودرز و از غرب به شهرستان خرم آباد منتهی می شود.

آبشار بیشه در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی دورود، در دهستان سپید دشت و در روستایی به همین نام قرار دارد. فاصله این آبشار تا شهر خرم آباد ۶۵ کیلومتر است. در شرق بیشه تپه های کلاه کوه و در شمال آن کوه «ازگن» وجود دارد. راه آهن تهران - خوزستان نیز از نزدیکی این مکان عبور می کند.

فصل تابستان یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از مکان های زیبا در ایران است. فاصله آبشار بیشه تا تهران ۴۷۱ کیلومتر و مدت زمان لازم برای بازدید از این مکان نیز ۵ ساعت و ۳۶ دقیقه است.

مکان های یاد شده، بخشی از جاذبه های ایران است که بازدید هریک از آن ها زمان زیادی نیاز دارد اما با توجه به شرایط کنونی و اینکه مناطق ساحلی شمال کشور دیگر گنجایش این حجم از گردشگر را ندارد و ترافیک زیادی برای رسیدن به آن، پیش روست، با صرف نیمی از زمان ترافیک در جاده های شمال، به مکان های جدید، بکرتر و زیباتری رسید که تجربه جدیدی را برای هر فرد ایجاد می کند.

1