2 مارس 2024 - 05:47

روش استاد و شاگردی بهترین راه احیای صنایع دستی فراموش شده

14 ژوئن 2023 - 08:00 dsfr.ir/2801x

روش استاد و شاگردی بهترین راه احیای صنایع دستی فراموش شده
ایرنا
نشست تشکل های غیردولتی و سازمان های مردم نهادِ صنایع دستی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برخی رشته های صنایع دستی به فراموشی سپرده شده اند که باید احیا شوند و بهترین راه احیا نیز روش استاد و شاگردی است که اجرایی شدن این روش در شورا با کمک دانشگاه فرشچیان مصوب و ابلاغ شده است.

به گزارش «دنیای سفر» از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نشست تشکل های غیردولتی و سازمان های مردم نهادِ صنایع دستی با حضور حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی کشور، سعد القدومی رییس شورای جهانی صنایع دستی، مریم جلالی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی و هنرمندان صنایع دستی کشور در سالن آمفی تئاتر وزارتخانه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در نشست تشکل های غیردولتی و سازمان های مردم نهادِ صنایع دستی که در سالن همایش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، درباره وجوه معنایی و کارکردی صنایع دستی گفت: توجه به صنایع دستی می تواند در معیشت و اقتصاد موثر باشد، این حوزه پیوندی بین اشتغال و خانواده ایجاد می کند.

وی با اشاره به کثرت و تنوع رشته های صنایع دستی ادامه داد: برخی رشته های صنایع دستی به فراموشی سپرده شده اند که باید احیا شوند. بهترین راه احیا نیز روش استاد و شاگردی است که در شورای انقلاب فرهنگی اجرایی شدن این روش را با کمک دانشگاه فرشچیان مصوب و ابلاغ کردیم.

خسروپناه ابراز امیدواری کرد که حکمرانی مردمی در حوزه صنایع دستی توسعه داده شود.

پیشنهاد افزایش معافیت صادرات صنایع دستی به دولت

محمود لیائی مدیرعامل شرکت ملی پست که در این مراسم مورد تقدیر قرار گرفت، بیان کرد: افزایش معافیت صادرات صنایع دستی از ۸۰ به ۲۰۰ دلار را به دولت پیشنهاد داده ایم که امیدوار هستیم در هیات دولت تصویب شود.

وی همچنین از مذاکره و توافق با یکی از کشورها برای عرضه محصولات صنایع دستی ایران توسط این کشور در آمازون و ایبی خبر داد و افزود: همچنین جلسه ای با ایرلاین این کشور داشتیم و قول مساعد برای ارسال محصولات به این کشور صورت گرفت.

توافق با روسیه برای عرضه محصولات صنایع دستی در این کشور و توجه هنرمندان به کیفیت بسته بندی محصولات از دیگر نکاتی بود که لیائی مطرح کرد.

در پایان این مراسم، از محمود لیائی مدیرعامل شرکت ملی پست، بهزاد احمدی فارسانی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان فارس، مریم حاج ابراهیمی معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان گلستان، فریده ناروئی کارآفرین برتر و رییس مجمع هنرمندان صنایع دستی استان سیستان و بلوجستان و فیروز ناصری کارآفرین برتر و رییس مجمع هنرمندان صنایع دستی در استان کرمانشاه تجلیل شد.

1