2 مارس 2024 - 01:33

در خوزستان هم می توان دمای 10 درجه را تجربه کرد

1 سپتامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/ig1qs

شهیون، نگین طبیعت و گردشگری خوزستان

خوزستان استانی است که با وجود دارا بودن سه سایت میراث جهانی، هنوز نتوانسته در بسته های سفر جای گیرد. این در حالی است که در خوزستان هم می تواند دمای 10 درجه را تجربه کرد.

اگر کلمه خوزستان را جستجو کنیم می آید: استان خوزستان با مساحت 64057 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران در کرانه خلیج فارس و اروندرود قرار دارد و مرکز استخراج نفت و گاز ایران به شمار می آید. شهر اهواز مرکز استان خوزستان است. این استان پنجمین استان پر جمعیت ایران است.

اما در کنار تمام این توصیفات گرد و خاک نیز در کنار نام خوزستان می آید. گرد و خاکی که سوغاتی از کشورهای همسایه برای این استان زیباست. سوغاتی که سبب شده تا علاقه گردشگران برای سفر به این استان کمتر شود.

گردشگر کمتر یعنی بیکاری راهنمایان گردشگری، یعنی فلج شدن اقتصاد گردشگری در منطقه یعنی فراموش شدن از بسته های سفر.

"سوسن جهرمی" رییس انجمن راهنمایان گردشگری خوزستان در این باره به "دنیای سفر" می گوید: "سال هاست در صدا و سیما و رسانه ها از گرمای بی حد و اندازه و گرد و خاک خوزستان صحبت می شود. سال هاست این موارد تبدیل به ضدتبلیغ برای خوزستان شده است. چنان که هر سال شاهد کاهش استقبال گردشگران از این استان جنوبی هستیم."

او می افزاید: "با وجود آن که انجمن راهنمایان گردشگری خوزستان به مدد یک آدم نیکوکار و خیر محلی برای فعالیت در اختیار دارد اما عملا راهنمایان گردشگری این استان بی کار هستند. چراکه مسافر نیست."

به گفته جهرمی، نه تنها رسانه ها و شبکه های استانی بلکه آژانس های مسافرتی نیز سفرای درون استانی را تبلیغ نمی کنند و بیشتر آن ها تورهای ترکیه و دبی را برای معرفی به مسافران ارائه می دهند این در حالی است که خوزستان مناطقی زیبا، بکر با هوایی بسیار مطبوع دارد که حتا در تابستان نیز درجه حرارتی در حدود 10 درجه سانتی گراد دارند.

شمال خوزستان پشت سد شهیون، ایذه، آبشار شِوی، ملاقا و ... مناطقی هستند که می توانند مقاصد مناسبی برای رهایی از گرمای تابستان باشند. اما چون تبلیغ و معرفی در باره آنها انجام نمی شود در مقاصد سفر جایی ندارند.

 

دشت سوسن بهبهان/ عکس از خبرگزاری مهر

 

البته او منکر بد بودن هوای خوزستان به جهت ریزگردها نمی شود اما می گوید: 'بزرگ نمایی هایی نیز در این خصوص انجام می شود. این در حالی است که آلودگی در بیشتر استان ها وجود دارد اما این خوزستان است که همیشه می گویند هوایش گرد و خاک دارد. در حالی که تابستان امسال شاهد ریزگردهای کمتری بودیم و حتا روزهایی را تجربه کردیم که هوا صاف و خوب بود."

رییس انجمن راهنمایان گردشگری خوزستان ادامه می دهد: "می توان فضاسازی و تبلیغات مثبتی از خوزستان ارائه دارد حتا آنرا در زمره مقاصد سفر گردشگران خارجی گنجاند چرا که وجود سه سایت ثبت جهانی این ظرفیت را برای خوزستان ایجاد می کند تا در بسته های سفر جای گیرد. تحقق تمام این امور نیازمند همکاری و همیاری دفاتر خدمات مسافرتی و رسانه هاست."

1