22 ژوئن 2024 - 22:43
تخلف ها را به ۰۹۶۲۹ گزارش کنید

تشدید برخورد با مراکز غیرمجاز گردشگری

22 مارس 2023 - 23:10 dsfr.ir/sx75w

تشدید برخورد با مراکز غیرمجاز گردشگری
وب سایت 09629
پشتیبانی ستاد خدمات سفر

مسئول کمیته نظارت ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور با اشاره به الزام تاسیسات گردشگری بر رعایت قیمت های مصوب، بر تشدید نظارت و برخورد با مراکز غیرمجاز گردشگری تاکید کرد.

به گزارش «دنیای سفر»، یحیی نقی زاده محجوب مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مسئول کمیته نظارت ستاد هماهنگی خدمات سفر گفت: نظارت بر ۱۹ هزار واحد گردشگری شامل انواع تاسیسات اقامتی، پذیرایی، خدمات بین راهی و تفریحی که در حال ارائه خدمات گردشگری به مسافران هستند، انجام می شود.

مسئول کمیته نظارت ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور به نحوه ارائه خدمات، درجه بندی و قیمت گذاری تاسیسات مذکور بر مبنای چارچوب ضوابط ابلاغ شده همچنین صدور مجوزها با اعمال نظارت و تصمیم گیری های صورت گرفته اشاره کرد افزود: بخش قابل توجهی از وظیفه نظارت از سوی ادارات کل استانی در حال انجام است و شکایت ها در سریع ترین زمان پیگیری می شود. برنامه ریزی برای آمادگی و خدمات دهی هر چه بهتر تاسیسات گردشگری به مسافران نوروزی از دو ماه قبل آغاز شده است.

تخلف ها را به ۰۹۶۲۹ گزارش کنید

وی تصریح کرد: اعمال نظارت های پیشینی و ضرورت آمادگی تاسیسات گردشگری از حیث ایمنی، بهداشت، اعتبار مجوز فعالیت و تطابق خدمات با درجه واحد و نیز رعایت قیمت های مصوب به همه ادارات و تشکل های ذیربط بخش خصوصی ابلاغ شده و اقدامات لازم در این ارتباط انجام شده است.

نقی زاده افزود: از ۲۰ اسفند سال گذشته، گروه های نظارتی در قالب نظارت های تخصصی و نظارت های مشترک دستگاه های ذی صلاح فعالیت خود را تشدید کرده و به صورت روزانه با حضور در مسیرها و مراکز ارائه دهنده خدمات گردشگری نسبت به رصد کمیت و کیفیت خدمات و رعایت قیمت ها اقدام کرده است.

وی با اشاره به امکان شکایت مسافران و رسیدگی به آن ها، ادامه داد: با هدف تسهیل ارتباط دوسویه بین مسافران و واحدهای نظارتی در سراسر کشور سامانه تلفنی و اینترنتی ۰۹۶۲۹ به عنوان سامانه ملی اطلاعات سفر و رسیدگی به شکایات به صورت شبانه روزی در حال فعالیت است.

مسئول کمیته نظارت ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور متذکر شد: در این سامانه به صورت برخط تمامی موضوعات مرتبط با سفر از جمله اطلاعات اماکن و تاسیسات گردشگری، مسیرها و وضعیت آب و هوا قابل دسترس است. همچنین امکان ثبت شکایت، پیشنهاد و یا تقدیر از کسانی که خدمات مطلوب ارائه کرده اند برای تمامی افراد فراهم شده است.

نقی زاده با اشاره به اینکه این سامانه پس از دریافت شکایات، موضوعات و پیشنهادات مسافران، کد پیگیری ثبت را به مسافر اعلام می کند، ادامه داد: شکایت واصله فورا از طریق عوامل نظارت ستادهای اجرایی و همکاران کمیته نظارت ستاد مرکزی مورد پیگیری قرار گرفته و نتیجه بررسی و رسیدگی ها به مسافران اعلام می شود.

مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری در ارتباط با رعایت حرمت و شئون ماه مبارک رمضان، افزود: نحوه ارائه خدمات و موازین لازم برای ارائه خدمات در تاسیسات گردشگری به خصوص مراکز پذیرایی بین راهی و سفرخانه ها ابلاغ شده است.

تشدید برخورد با مراکز غیرمجاز گردشگری

مسئول کمیته نظارت ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور، تصریح کرد: انتظار می رود با اهتمام مدیران و کارکنان مراکز مذکور همچنین همکاری مسافران ضمن ارائه خدمات لازم در این ایام، حرمت ماه مبارک و روزه داران مورد توجه قرار گیرد.

نقی زاده خاطر نشان کرد: در طول فعالیت ستاد نوروزی از ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ تا اول فروردین ۱۴۰۲ بیش ۵۷ هزار تماس و مراجعه به سامانه ۰۹۶۲۹ همچنین ۲۱۱ مورد شکایت ثبت شده است که مورد بررسی قرار گرفته اند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ۳ هزار و ۳۸۰ مورد بازرسی و نظارت از تاسیسات گردشگری در کشور انجام شده است، ادامه داد: در نتیجه نظارت های به عمل آمده ۴۸۳ مورد تذکر، اخطار، تعطیلی یا تعلیق موقت اعمال و ۱۳۶ مورد درخواست تشویق صورت گرفته است.

مسئول کمیته نظارت ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور متذکر شد: تمامی مسافران و گردشگران در صورت مواجه با هرگونه مغایرت و تخلف از ضوابط و مقررات همچنین عدم رعایت خدمات لازم از سوی تاسیسات شکایت های خود را از طریق سامانه ۰۹۶۲۹، تماس یا مراجعه به ستادهای اجرایی خدمات سفر در استان ها و شهرستان ها اعلام و درخواست رسیدگی کنند.

ستاد هماهنگی خدمات سفر

به گزارش ایرنا، پس از تجربه موفق خدمات رسانی نوروز ١۴٠١، «ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر» از مهرماه با عضویت ٢۵ دستگاه اجرایی با محوریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ریاست علی اصغر شالبافبان معاون گردشگری کشور در محل این وزارتخانه تشکیل شده است .

فعالیت این ستاد که از ٢۶ اسفند ١۴٠١ آغاز شده است برای تعطیلات نوروزی تا ١٨ فروردین ١۴٠٢ و پس از آن تا پایان ماه مبارک رمضان برای مدیریت سفر در تعطیلات پایان ماه مبارک، فعالیت خواهد داشت.

مدیریت و بررسی وضعیت محورها و مسیرهای سفر، مبادی و مقاصد سفر، محل های اقامت و پذیرایی، امدادرسانی و اطلاع رسانی از تغییرات آب و هوا و وضعیت ترافیکی جاده ها با هدف افزایش کیفیت خدمات و رضایتمندی گردشگران و مسافران از مهمترین و ظایف و ماموریت های این ستاد است که شعب آن در همه استان ها و شهرستان های کشور نیز همزمان با ستاد مرکزی تشکیل و شبانه روزی فعالیت می کنند.

نوروز ۱۴۰۱ با توجه با فروکش کردن ویروس کرونا و کاهش محدودیت های سفر بعد از سه سال، موج سفرهای داخلی در کشور شکل گرفت که از آن به عنوان سونامی سفر» تعبیر شد، که با توجه به گزارش های چند روز گذشته پیش بینی می شود نوروز امسال هم با حجم فزاینده سفرهای داخلی رو به رو شویم.

1