16 آوریل 2024 - 16:23

کشف گردنبند طلا توسط یک جوینده گنج

1 فوریه 2023 - 10:00 dsfr.ir/5z08a

کشف گردنبند طلا توسط یک جوینده گنج
دنیای سفر
کشف گردنبند طلا توسط یک جوینده گنج

فردی با استفاده از دستگاه فلزیاب موفق شد زنجیر و آویزی تاریخی از جنس طلا کشف کند که گمان می رود به یکی از خاندان های سلطنتی بریتانیا تعلق داشته است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از گاردین، «چارلی کلارک» حدود شش ماه مشغول جست وجو با دستگاه فلزیاب بود تا سرانجام در زمینی واقع در شهرستان «واریک شر» در کشور انگلستان، صدای بوق دستگاه را شنید و پس از حفاری و دیدن آنچه کشف کرده بود، از خوشحالی فریاد کشید.

«کلارک»، مالک کافه ای در بیرمنگام است و آنچه که در «واریک شر» کشف کرده بود یک آویز و زنجیر بزرگ خیره کننده متعلق به اوایل دودمان «تودور» بود که از جنس طلا ساخته شده و با میناکاری تزئین شده است. روی آویز این گردنبند، نماد و حروف نخست نام های «هنری هشتم» و نخستین همسر او «کاترین کاترین آراگون» نقش بسته است.

وقتی «ریچل کینگ» مدیر بخش رنسانس اروپا در «موزه بریتانیا» نخستین بار درباره این اکتشاف مطلع شد، شگفت زده شد. به گفته او، هیچ اثر تاریخی متعلق به دوره رنسانس با این ابعاد و این میزان اهمیت در بیش از ۲۵ سال اخیر در بریتانیا کشف نشده است.

آویز قلب شکل این گردنبند به زنجیری متشکل از ۷۵ حلقه طلا به وزن ۳۰۰ گرم، متصل شده که روی آویز، بوته ای نقش بسته است که رُز «تودور» و یک انار به عنوان نماد کاترین را به تصویر می کشد. در سمت دیگر آویز نیز حروف H و K نقش بسته اند.

به گفته «ریچل کینگ» با این که در نگاه اول واقعی بودن این گردنبند بعید به نظر می رسد، اما بررسی های علمی، اصالت آن را تایید کرده است. آنچه که متخصصان نمی توانند اثبات کنند، تایید ارتباط بین این گردنبند و شخص هنری یا کاترین است.

«کینگ» بیان کرد: با این حال، کیفیت این گردنبند به گونه ای است که قطعا توسط یک اشراف زاده یا یکی از افراد درباری سفارش داده شده یا به نحوی به او مربوط است.»

یک فرضیه بر اساس بررسی دقیق نمادهای آن و سایر اسناد تاریخی این است که این گردنبند برای این ساخته شده بود که به عنوان جایزه در یکی از مسابقات مهم مورد علاقه «هنری» بر گردن فرد پیروز آویخته یا به او اهدا شود. با این حال، اندازه گردنبند نشان می دهد که فقط برای یک زن قابل استفاده است و شاید اصلا قرار نبوده بر گردن آویخته شود.

«کینگ» با اشاره به این که هیچ شیء مشابهی از این دوران باقی نماده است، اظهار کرد: «ما در موزه بریتانیا بزرگ ترین مجموعه آثار تاریخی از جنس فلزات ارزشمند متعلق به اوایل دوره «تودور» را نگهداری می کنیم، اما هیچ یک از آن ها مشابه این گردنبند نیستند.»

هنوز مشخص نیست که این گردنبند چطور و چرا از «واریک شر» سردرآورده است.

این شیء پیش از همه گیری کرونا کشف شده است. ارزش این گردنبند هنوز تعیین نشده است، اما قطعا بسیار ارزشمند خواهد بود و «کلارک» آن را با مالک زمین تقسیم خواهد کرد. «چارلی کلارک» یابنده این شیء تاریخی اعلام کرد که پول حاصل از این گردنبند را برای تحصیل پسر چهارساله اش صرف خواهد کرد.

1