10 ژوئن 2024 - 14:31

آتش سوزی در تنگ چوگان آسیبی بر نقوش برجسته نداشت

30 اوت 2015 - 10:00 dsfr.ir/837cf

قسمت هایی از ارتفاعات تنگ چوگان در استان فارس که آتش گرفته بود با همکاری مردم محلی، مهار شد .

در این رابطه محمدرضا معینی مسئول میراث فرهنگی شهرستان کازرون گفت : متاسفانه شب گذشته در ارتفاعات تنگ چوگان حدود دو هکتار از پوشش گیاهی منطقه از بین رفت. وی افزود : آتش با نقوش برجسته فاصله داشته و خسارتی بر این آثار تاریخی وارد نشده است. معینی گفت : طبق بررسی های کارشناسان نقوش سنگی تنگ چوگان و شهر بیشاپور آسیب ندیدند. وی افزود : عامل آتش سوزی توسط نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی شهرستان کازرون دستگیر شده است.

مسئول میراث فرهنگی شهرستان کازرون گفت : مهار آتش با همکاری مردم محلی از جمله روستاهای همجوار مثل اسلام آباد ، عمویی ، سید حسین و دستگاه های ذیربط ، پایگاه های مقاومت بسیج ، فرمانداری ، هلال احمر ، آتش نشانی و ... شب گذشته مهار شد.

وی با بیان اینکه در تنگ چوگان شش نقش برجسته از دوره ساسانیان وجود دارد افزود : با توجه به تاریخی بودن منطقه و پوشش گیاهی موجود می طلبد افراد نسبت به حضور و یا اقامت چند ساعته در منطقه نکات ایمنی را رعایت کنند تا شاهد چنین اتفافاتی نباشیم.

گفتنی است تنگ تاریخی چوگان در 23 کیلومتری شهر کازرون و روبروی شهر باستانی بیشاپور واقع شده و رودخانه شاپور در جهت شمال شرقی به جنوب غربی در میان آن روان است. این تنگ طبیعی و تاریخی در کنار ویرانه‌های شهر تاریخی بیشاپور قرار دارد و دارای 3 روستا است که عبارتند از: روستای تنگ چوگان بالا، تنگ چوگان پایین، تنگ چوگان وسطا. کوه شاپور مشرف بر روستای تنگ چوگان وسطا است، اما راه اصلی برای رسیدن به غار از تنگه چوگان علیا (روستای کشکولی) می‌گذرد. تنگ چوگان در دل خود گنجینه‌ای بی‌نظیر از آثار و حجاری‌های دوره ساسانیان را جای داده و به همراه طاق بستان در کرمانشاه و نقش رستم و نقش رجب در نزدیکی تخت جمشید یکی از محوطه های تاریخی با ارزش آن دوره به شمار می آید.

 

1