9 ژوئن 2024 - 21:43

«کوفته تبریزی»؛ میراث آذربایجان

20 ژانویه 2023 - 12:00 dsfr.ir/c664t

«کوفته تبریزی»؛ میراث آذربایجان
میثم رودکی
کوفته تبریزی با گوشت چرخ کرده

«کوفته تبریزی»، یکی از غذاهای معروف و پرطرفدار در خطه آذربایجان ایران است که خاستگاه اصلی آن آذربایجان شرقی است

به گزارش «دنیای سفر» «کوفته تبریزی»، یکی از غذاهای معروف و پرطرفدار در خطه آذربایجان ایران است که خاستگاه اصلی آن آذربایجان شرقی است و مردم این استان این غذا را بیشتر برای مهمانان ارزشمندشان طبخ می کنند. با این حال، این خوراک سنتی تازه چند سالی است در فهرست میراث ناملموس ثبت شده است.

مهارت سنتی تهیه «کوفته تبریزی» به شماره ۱۷۸۹ اول اسفندماه سال ۱۳۹۷ در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است و علی فلسفی میاب مسؤول ثبت میراث ناملموس آذربایحان شرقی درباره جزئیات این پرونده و ارزش ها و جایگاه فرهنگی این خوراک سنتی به ایسنا گفت: کوفته «تبریزی»، از خوراک های فرهنگی استان آذربایجان شرقی به شمار می آید، این غذا در هر خانه ای از این استان پخته می شود و به عنوان یکی از غذاهای ارزشمند این خطه، ملی شده است.

این کارشناس ثبت اضافه کرد: «کوفته تبریزی» در زمستان و اعیاد مذهبی و ملی تهیه می شود و شاید در شهرهای دیگر هم پخته شود، اما همانطور که از نامش برمی آید یک غذای تبریزی است و تفاوت هایی در طرز پخت و ظاهر آن با شهرهای دیگر وجود دارد. معمولا کوفته های تبریزی در اندازه بزرگ تهیه می شود و گوشتی که در آن استفاده می شود به جای چرخ کردن، در هاون سنگی یا چوبی به صورت دستی کوبیده می شود. داخل کوفته هم تخم مرغ آب پز شده گذاشته می شود. لپه، آلوچه، سبزی های معطر، زرشک، نمک و فلفل، پیاز، روغن و زردچوبه از دیگر مواد اولیه تهیه کوفته تبریزی است که در مناطق دیگر هم استفاده می شود.

به گفته فلسفی میاب، این غذای تبریزی یکی از ارزش های مهمانداری در آذربایجان شرقی را معرفی می کند؛ چرا که خانواده ها بیشتر برای مهمان عزیزانشان این غذا را درست می کنند و با این کار برای مهمانشان ارزش می گذارند و در برخی نقاط آذربایجان شرقی، در عیدهای قربان و غدیر حتما این غذای سنتی را طبخ می کنند.

به جز کوفته تبریزی، مهارت یا شیوه تهیه بیش از ۲۸ نوع خوراک های محلی و سنتی در استان آذربایجان شرقی به عنوان میراث ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

1