20 ژوئن 2024 - 15:08
سرپرست اداره میراث فرهنگی جرقویه:

۹۰ درصد هنرمندان صنایع دستی جرقویه بیمه نیستند

29 اوت 2022 - 05:00 dsfr.ir/f90sj

۹۰ درصد هنرمندان صنایع دستی جرقویه بیمه نیستند
ورزنه سبا - پایگاه اطلاع رسانی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری‎
خورجین بافی حسن آباد جرقویه

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جرقویه گفت: بیش از ۹۰ درصد هنرمندان شاغل در صنایع دستی بیمه نیستند و مجبور هستند که بیمه خود را آزاد پرداخت کنند.

به گزارش «دنیای سفر» مهدی میرحاج در گفت و گو با ایسنا درباره وضعیت آثار تاریخی و گردشگری شهرستان جرقویه، اظهار کرد: تاکنون نزدیک به ۲۰۰ بنای تاریخی در جرقویه شناسایی شده است که از این تعداد ۲۵ اثر به ثبت آثار ملی رسیده است. شهرستان جرقویه دارای ۲۱ روستا است که تمام این روستاها دارای بافت تاریخی هستند و به تنهایی می توانند گردشگران زیادی را به خود جذب کنند.

وی افزود: همچنین ۹ اثر به عنوان میراث ناملموس شهرستان جرقویه به ثبت ملی رسیده است. ارگ محمدآباد، موزه مردم شناسی، دریاچه نمکِ خارا و تپه هایِ ماسه ای حسن آباد مکان هایی هستند که بیشترین گردشگر را در سال به خود جذب می کنند. پارک ملی کلاه قاضی از جاذبه های طبیعی شهرستان محسوب می شود که در کنار دیگر جاذبه های طبیعی جرقویه مانند دریاچه نمک خارا و تپه های ماسه ای حسن آباد زیبایی های زیادی را در خود جای داده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جرقویه، تصریح کرد: بیشتر این آثار تاریخی به مرمت اضطراری و بازسازی نیاز دارند و اگر تنها ۲۵ اثر ثبت شده ملی را در نظر بگیریم برای مرمت این بناها به ۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز است چراکه مرمت هر بنا حداقل یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

میرحاج گفت: زیرساخت های گردشگری در شهرستان جرقویه زیاد فراهم نیست به همین دلیل تلاش کردیم برای توسعه این زیرساخت ها از ظرفیت های بخش خصوصی بهره ببریم. در حال حاضر ۱۲ خانه بومگردی داریم که تعدادی از این خانه ها بدون مجوز فعالیت می کنند که به دلیل شیوع ویروس کرونا تقریباً تمام این خانه ها تعطیل هستند.

وی ادامه داد: این تعداد خانه بومگردی برای اسکان گردشگران در ایام نوروز و تعطیلات رسمی کافی نیست و باید مراکز اقامتی این شهرستان توسعه یابد. بیشتر مسافرانی که به جرقویه می آیند در گذشته ساکن این شهر بوده اند و از مراکز اقامتی کمتر استفاده می کنند. زیرساخت های فعلی گردشگری جرقویه توسط بخش خصوصی ایجاد شده و باید از پتانسیل سرمایه گذاران در توسعه گردشگری این شهرستان بهره ببریم.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان جرقویه، گفت: مهم ترین نیاز فعلی این شهرستان تهیه و تدوین طرح جامع گردشگری است که برای این منظور علاوه بر تأمین اعتبار، توسعه زیرساخت های گردشگری نیز ضروری است.

میرحاج افزود: اکنون ۲۰ رشته فعال در صنایع دستی داریم که در این رشته ها حدود ۳۰۰ هنرمند فعالیت می کنند. گیوه دوزی، قالیبافی، چادر بافی، گلیم بافی، میناکاری، قلم زنی و خورجین بافی از جمله رشته های فعال و رایج در شهرستان جرقویه هستند. بیش از ۹۰ درصد این هنرمندان بیمه نیستند و مجبور هستند که بیمه خود را آزاد پرداخت کنند.

وی خاطرنشان کرد: جرقویه شهرستانی تازه تأسیس است و باید اعتبارات بیشتری به آن تخصیص یابد و به اعتبارات اداره میراث شهرستان نیز توجه ویژه شود. لزوم بیمه هنرمندان شاغل در صنایع دستی یکی دیگر از مطالبات مهم هنرمندان و این اداره است.

1