کشتی های جنگ جهانی دوم ظاهر شدند

20 اوت 2022 - 15:20 dsfr.ir/4h9gn

Severe European drought reveals sunken World War II warships on Danube River

با پائین آمدن سطح رودخانه دانوب به دلیل موج کم سابقه گرما در قاره اروپا، بقایای چندین کشتی آلمانی متعلق به جنگ جهانی دوم نمایان شد.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از رویترز، بدترین خشکسالی اروپا در سال های اخیر، رودخانه بزرگ دانوب را به یکی از پایین ترین سطوح خود در حدود یک قرن اخیر رسانده است و بقایای ده ها کشتی جنگی آلمان مملو از مواد منفجره که در طول جنگ جهانی دوم در نزدیکی شهر بندری «پراهوو» صربستان غرق شده بودند، را آشکار کرده است.

این کشتی ها در میان صدها کشتی بودند که توسط ناوگان دریای سیاه آلمان نازی در سال ۱۹۴۴ در امتداد دانوب غرق شدند، در حالی که از پیشروی نیروهای شوروی عقب نشینی می کردند.

خشکسالی امسال که به عقیده دانشمندان به عنوان پیامد گرمایش زمین تلقی می شود موجب شده بقایای بیش از ۲۰ کشتی جنگی در قسمتی از رود دانوب در نزدیکی پراهوو در شرق صربستان نمایان شود؛ کشتی های جنگی که بسیاری از آن ها هنوز حاوی چندین تن مهمات و مواد منفجره هستند و خطرهایی را برای دیگر کشتی ها و کارگران صنعت ماهیگیری محلی بویژه اهالی رومانی که درست در آن سوی رودخانه قرار دارند، به همراه دارد.

ماه ها خشکسالی و دمای بی سابقه، ترافیک رودخانه ها را در شریان های حیاتی دیگر بخش های اروپا از جمله آلمان، ایتالیا و فرانسه مختل کرده است. در صربستان، مقامات برای باز نگه داشتن خطوط ناوبری در دانوب به لایروبی متوسل شده اند.

برخی از کشتی ها که در بستر رودخانه پراکنده شده اند، هنوز دارای برجک ها، پل های فرماندهی، دکل های شکسته و بدنه های پیچ خورده هستند، در حالی که برخی دیگر عمدتاً در زیر سواحل شنی غوطه ور هستند.

در ماه مارس، دولت صربستان یک مناقصه برای نجات این کشتی ها و حذف مهمات و مواد منفجره برگزار کرد و هزینه این عملیات ۲۹ میلیون یورو (۳۰ میلیون دلار) برآورد شد.

رود دانوب با ۲۸۵۰ کیلومتر، دومین رود طولانی اروپا پس از «ولگا» است و در مسیر خود از ۱۰ کشور آلمان، اتریش، اسلواکی، مجارستان، کرواسی، صربستان، بلغارستان، رومانی، مولداوی و اوکراین می گذرد.

1