21 ژوئن 2024 - 03:14

معافیت ۸۷ درصد رشته های صنایع دستی از مجوز فعالیت

19 اوت 2022 - 16:20 dsfr.ir/9b3c2

معافیت ۸۷ درصد رشته های صنایع دستی از مجوز فعالیت
میثم رودکی
صنایع دستی میبد یزد

با الکترونیکی شدن فرایند صدور مجوزهای صنایع دستی و شتاب دهی و تسهیل امور این حوزه، ۲۶۰ رشته از ۲۹۹ رشته صنایع دستی صرفاً با ثبت نام و اعلام در سامانه، مجوز فعالیت می یابند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از خبرگزاری ایرنا، دریافت مجوز و عبور از هفت خوان فرایندها و روندهای اداری مسیری طاقت فرسا برای آغاز یک فعالیت تولیدی هنری آن هم در حوزه صنایع دستی و هنرهای سنتی است، هنرمندی که سال های عمر خود را برای آموزش یک رشته نزد استاد گذرانده برای راه اندازی یک واحد تولیدی کارگاهی یا فروشگاه آثار مجبور بود زمان زیادی را برای دریافت مجوز فعالیت صرف کند.

گاهی هم این مسیر چنان خسته کننده بود که متقاضی نه تنها از فعالیت بلکه از اینکه سال های عمر خود را برای آموختن هنر ایرانی گذرانده بود پشیمان میشد، شاید این قسمت از شیوع کرونا را باید به فال نیک گرفت که مراجع صدور مجوز شتاب بیشتری برای تکمیل اجرای دولت الکترونیک بگیرند و از روندهای اداری و سنتی و قدیمی دست بکشند و امورات مردم را تسهیل کنند.

آنچه دولت سیزدهم در یک سال گذشته بر آن تاکید داشت توسعه دولت الکترونیک است؛ وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مدت با الکترونیکی کردن فرایند صدور مجوزهای صنایع دستی به منظور شتاب دهی و تسهیل امور جاری به عنوان یک اقدام راهبردی، ۲۶۰ رشته از ۲۹۹ رشته صنایع دستی را از دریافت مجوز فعالیت معاف کرد و هنرمندان این رشته ها صرفاً با ثبت نام و اعلام در سامانه مربوطه، مجوز فعالیت خواهند داشت.

مسئولان وزارت میراث فرهنگی در طول یک سال گذشته همواره اعلام کردند که هنرمندان و صنعتگران این ۲۶۰ رشته هنر سنتی و صنایع دستی که می توانند به عنوان مشاغل خانگی فعالیت کنند، واحد تولیدی و حتی فروشگاه آثار داشته باشند همین که در سامانه اعلام کنند، می توانند فعالیت خود را به عنوان یک واحد تولیدی صنایع دستی آغاز کنند.

این نوع رویکرد و اقدامات در زمینه توسعه زیرساخت های اجرایی دولت الکترونیک و استفاده گسترده از سامانه های اطلاعاتی منجر به کسب رتبه های برتر دولت الکترونیک توسط وزارت میراث فرهنگی در ارزیابی سازمان اداری و استخدامی و سازمان فناوری اطلاعات شد.

رونق فضای کسب وکار و اشتغال با ایجاد بازارهای دائمی، دوره ای و محلی صنایع دستی، تحریک تقاضا با طراحی کارت خرید اعتباری ۱۰ میلیون تومانی صنایع دستی ویژه ی کارمندان دولت با حمایت صندوق کارآفرینی امید به مبلغ ۳۲۰ میلیارد تومان، تجهیز و راه اندازی کارگاه های هنرهای سنتی، ایجاد، حفظ و صیانت از مشاغل خانگی با ارائه تسهیلات به آنان و احیاء و باززنده سازی بیست رشته فراموش شده هنرهای سنتی از قبیل: پلاس بافی، بخارایی دوزی و... از دیگر اقدامات دولت سیزدهم در بخش صنایع دستی است.

پرداخت ۷۴ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به هنرمندان صنایع دستی

البته دولت سیزدهم برای حمایت از فعالان صنایع دستی اعطای بسته های حمایتی را دستور کار قرار داد، زیرا حوزه صنایع دستی از خسارت های کرونا بی نصیب نبود، بسیاری از کارگاه ها و فروشگاه ها در سه سال گذشته تعطیل شد و بازارچه های فصلی و دائمی مانند هرسال برگزار نشدند، اگرچه در دوران کرونا فروش آنلاین محصولات کمی تسکین بخش بود، اما وزارت میراث فرهنگی در دولت سیزدهم از همان روزهای نخست یکی از اولویت های حمایتی خود را کمک به هنرمندان و صنعتگران این حوزه که جامعه ای ۲.۵ میلیون نفری را تشکیل می دهند، قرار داد.

در دوره جدید با حضور عزت الله ضرغامی در جایگاه وزیر، چهار محور حمایت و سامان دهی تولید، حفظ و ایجاد اشتغال، آموزش و ترویج، حفظ و صیانت صنایع دستی راهبرد وزارت میراث فرهنگی و مبنای کار مدیران این حوزه قرارگرفت که در همین چارچوب در یک سال گذشته ۹میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۷۴ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره به هنرمندان، صنعتگران و تولیدکنندگان صنایع دستی پرداخت شد.

یکی دیگر از دستاوردهای حوزه مدیریتی صنایع دستی، جلوگیری از حذف ماده ۱۴۲ قانون معافیت از بیمه و معافیت مالیات بر ارزش افزوده برای خانواده بزرگ صنایع دستی و همچنین تبدیل تعرفه برق و آب کارگاه های صنایع دستی از صنعتی به تجاری (۱۴۹۵ ریال) است؛ همچنین استفاده از بند الف تبصره ۱۸ هم دستاورد بزرگی برای حوزه صنایع دستی بود که وزارت میراث فرهنگی به عنوان اولین دستگاه از این تبصره برای حمایت از تولید و تحریک تقاضا استفاده کرد و در مجموع ۳۴۰میلیارد تومان به این حوزه اختصاص داده شد.

ارائه الگوی تجهیز خانه های ایرانی با صنایع دستی

تدوین و ابلاغ سند ملی گوهرسنگ ها یکی از دستاوردهای نهضت تفویض اختیار در چارچوب ثبت ملی شهرها و روستاهای صنایع دستی است، که گامی برای برندسازی و هویت بخشی به اصالت هنر سنتی در یک منطقه است، در طول یک سال گذشته ۱۵ شهر و روستا ثبت ملی شده و اکنون این فهرست به ۴۵ شهر و ۲۲ روستای ملی صنایع دستی رسیده است، این در حالی است که ۱۱ شهر و سه روستای ایران ثبت جهانی شده اند و پرونده سه شهر و روستای جدید صنایع دستی برای ثبت جهانی آماده است؛ این فرایند اکنون به یک مطالبه عمومی در سراسر کشور تبدیل شده است.

اعطای نشان اصالت به صنایع دستی فاخر یکی از اقدامات موثر و ادواری در این حوزه است؛ در یک سال گذشته با اعطای ۵۲۵ مهر اصالت ملی، مجموع آثار دارای این نشان به ۳ هزار و ۵۲۲ اثر رسیده است؛ از طرفی با دریافت ۳۸ مهر اصالت بین المللی در مجموع ۸۴ اثر فاخر صنایع دستی ایران دارای این نشان معتبر شده اند.

در یک سال گذشته برنامه تجاری سازی صنایع دستی در ۳۱ استان کشور آغاز شده است که در طرح و ایده ای خلاق و همزمان با آغاز طرح اقدام ملی مسکن در دولت سیزدهم دو خانه مسکونی با محصولات صنایع دستی ایرانی تجهیز و طراحی برای این طرح ملی ساخت مسکن الگوسازی شده است.

امسال بازارچه های نوروزی صنایع دستی بیش از ۱۲۳میلیارد تومان فروش داشت که نسبت به بازارهای صنایع دستی نسبت به سال ۹۸ رشد ۹۳درصدی و نسبت به سال قبل از آن نیز ۹۷ درصد رشد داشته است؛ این روند جایگاه صنایع دستی ایران را در حوزه بین الملل به ویژه در غرب آسیا به عنوان کشور مرجع ارتقا داده است به طوری که با درخواست وزیر فرهنگ قطر، قرار است ایران تجارب خود را در این حوزه، برای احیای صنایع دستی و هنرهای سنتی با این کشور به اشتراک بگذارد.

1