9 ژوئن 2024 - 23:08

افزایش رزرو اقامتگاه های بوم گردی

16 اوت 2022 - 14:00 dsfr.ir/1j0gu

افزایش رزرو اقامتگاه های بوم گردی
میثم رودکی
گردشگران در یک اقامتگاه بومگردی در گیلان

کاهش شیوع کرونا در ابتدای امسال باعث افزایش سفرها و رشد گردشگری شد و گزارش آماری اخیر استارت آپ جاباما هم این موضوع را تایید می کند.

به گزارش سرویس اخبار هتلداری «دنیای سفر» بر اساس این آمار، در بهار سال ۱۴۰۱ میزان سفر گردشگران به شهرهای مختلف نسبت به سال گذشته، رشد چند برابری داشته و برای مثال تعداد اتاق های اجاره شده در استان مازندران در این پلتفرم در نوروز ۱۴۰۱ نزدیک به ۵ برابر افزایش داشته است. طبق آمار گزارش جاباما، استان های مازندران، گیلان، هرمزگان، خراسان رضوی، اصفهان، البرز و فارس بیشترین تعداد رزرو اتاق را در این مدت زمان داشته اند. همچنین استان های آذربایجان غربی، لرستان و ایلام نیز در رتبه های آخر قرار دارند.

گزارش جاباما نشان می دهد که آپارتمان، محبوب ترین نوع اقامتگاه در مقایسه با دیگر انواع اقامتگاه در بین کاربران است. طبق آمار این گزارش، در بهار ۱۴۰۱ تعداد آپارتمان هایی که از سوی کاربران برای اقامت انتخاب شده، بیش از 7 برابر افزایش داشته است. رتبه بعدی در این بخش نیز به ویلا اختصاص دارد که با اختلاف کم نسبت به آپارتمان در جایگاه دوم است. استقبال کاربران برای رزرو ویلا نیز نزدیک به 6 برابر افزایش داشته که نشان دهنده افزایش توجه مسافران به گردشگری داخلی بوده است. همچنین سوئیت با حدود ۵۵ هزار شب رزرو، بوم گردی با ۳۵ هزار شب رزرو و اقامتگاه های سنتی با حدود ۲۰ هزار شب رزرو، در رده های بعدی قرار دارند. از طرفی، هاستل و کاروانسرا نیز در پایین ترین رده این دسته بندی قرار دارند و کاروانسرا حتی در مقایسه با سال قبل، با استقبال کمتری نیز مواجه شده است.

این گزارش همچنین نشان می دهد که همانند تعداد سفرها، تعداد مسافران نیز رشد چشمگیری را در سال ۱۴۰۱ تجربه کرده است. طبق آمار جاباما، تنها در استان مازندران تعداد مسافران از 7/ 28 هزار نفر در سال ۱۴۰۰ به بیش از ۱۵۶ هزار نفر در دوره مشابه سال ۱۴۰۱ رسیده که از رشد بیش از ۴ برابری خبر می دهد. این رقم برای استان گیلان نیز از۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر به ۹۵هزار نفر رسیده که نشان از رشدی نزدیک به ۹ برابر است. از لحاظ ضریب افزایش تعداد میهمان نیز استان همدان با رشد ۳۱ برابری از ۱۰۰ نفر در سال ۱۴۰۰ به ۳ هزار و ۱۰۰ نفر در سال ۱۴۰۱ رسیده و از این نظر در رتبه اول قرار دارد.

اما نکته جالب اینکه بخش دیگری از آمارهای این گزارش نشان می دهد که میانگین هزینه اقامت در فاصله سال های 1399 تا 1400، به مراتب ارزان تر از سال ۱۴۰۱ بوده است. در فاصله سال های 1399 تا 1400، البرز با رقم میانگین ۱۷ میلیون ریال به ازای هر شب همچنان در صدر گران ترین استان های ایران قرار دارد. حال این رقم برای سال ۱۴۰1-۱۴۰0 در این استان ۲۲ میلیون ریال است.

رتبه بعدی در این بخش به استان هرمزگان تعلق دارد که در سال 1400 با اختلافی نسبتا کم در رتبه دوم جای گرفته است. این استان در سال ۱۳۹۹ با میانگین قیمتی ۱۶ میلیون ریال بعد از استان البرز و سیستان و بلوچستان در رتبه سوم قرار داشت.

1