تفسیر ضرغامی از فیلم تایتانیک

15 اوت 2022 - 22:10 dsfr.ir/jv4dq

تفسیر ضرغامی از فیلم تایتانیک
سینما پرس
صحنه مشهور از فیلم تایتانیک

وزیر میراث فرهنگی از مدیران پایگاه های میراث فرهنگی خواست که جسارت به خرج داده و برنامه های مختلف فرهنگی اجرا کنند.

به گزارش «دنیای سفر»، پنجمین نشست سراسری افق تحول یا حضور مدیران پایگاه های میراث ملی و جهانی کشور پیش از ظهر امروز در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد.

عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در این نشست گفت: درست است که در وزارت میراث فرهنگی بخش های مختلف ستادی با بنیه های ارزشمند علمی و تجربیات نخبگان وجود دارند اما چون محور اصلی و خط مقدم شما هستید آخرین وضعیت جمع بندی و انتگرال گیری از همه چیزهایی که باید بدانیم و عمل کنیم در اختیار شماست.

وی ادامه داد: ما باید از میراث فرهنگی حفاظت کنیم. حفاظت فیزیکی و شرایط مختلف پایگاه ها و موقعیت جغرافیایی متفاوت است شما باید آخرین وضعیت آن ها را بررسی کرده و برنامه داشته باشید الان می توان با تجربه علمی که داریم روند فرسایش آنها را کند کنیم. تا جایی که می توان باید حفاظت فیزیکی را به درستی انجام داد.

ضرغامی با بیان اینکه میراث فرهنگی به درستی معرفی نشده است گفت: دو کتیبه در گنج نامه همدان وجود دارد که یکی پایین تر از دیگری است که به دلیل احترام به پدر و پسر بوده است اگر این درست باشد باید موضوع تکریم بزرگ تر ترویج داده شود و آن را به گردشگرانی که از آن بازدید می کنند بگویید.

وی تأکید کرد: برخی افراد سوال می پرسند برخی هم می خواهند استیضاح کنند و می گویند مردم می خواهند در کنار میراث فرهنگی ساخت و ساز کنند چرا به فکر آنها نیستید. ما می گوئیم باید این ساخت و سازها منطقی باشد. بافت تاریخی تعارضی با مدیریت شهری ندارد بلکه مکمل هم هستند. متأسفانه برخی از افراد همچنان توجیه نیستند و فکر می کنند بافت تاریخی فرسوده است.

وی با بیان اینکه مدیران پایگاه ها چقدر آمادگی دارند که این موضوعات را برای مردم توضیح دهند خاطرنشان کرد: متأسفانه مدیران در این قضیه ضعف دارند. پیام ها به درستی به مردم منتقل نمی شود باید تحقیقات میدانی شود که سوال مردم از پایگاه ها چیست من ندیدم که بچه های ما آمادگی برای پاسخ به این سوالات را داشته باشند. باید بدانیم کسانی که به این پایگاه می روند چه سوالاتی در ذهن شأن ایجاد می شود. سوال پاسخ پرنفوذ می خواهد.

ضرغامی تصریح کرد: ما رابطه مان را با شادی تعریف نکرده ایم همه متخصص گریاندن هستیم. کلاس آموزشی برای انواع روضه و مرثیه می گذاریم البته که درست است و به تعزیه افتخار می کنیم اما شادی هم مهم است تا سرگرمی نباشد نمی توان جامعه را اداره کرد بخصوص امروز که گرفتاری های زیادی داریم برخی فکر می کنند شادی لاکچری است در حالی که این طور نیست ما در گذشته پلی استیشن نداشتیم بلکه با هفت سنگ زندگی می کردیم اینها فرهنگ ناملموس ماست که باید منتقل شود.

وی گفت: برای مقابله با سانسور فیلم های سینمایی ایده خوب روتوسکوپی اجرا شد. چون برخی فیلم ها تنها به دلیل پوشش مستمر بازیگر امکان نمایش نداشت این مشکل حل شد. در فیلم تایتانیک در کنار جنبه های منفی فرهنگی که غرب دارد، یک نکته هم داشت. خانم بازیگر در طبقه بالا دست حضور داشت ولی با وجود هزینه های زیادی که آنجا می شد؛ شادی نبود. خانم بازیگر می خواست خودکشی کند اما پسر بازیگر قهرمان فیلم دستش را می گیرد و به طبقه پایین و فرودست می برد که در آنجا زندگی شادی رقص و تحرک وجود دارد و به زندگی برمی گردد. این کنتراست برخی جاها به نفع مردم فرودست است. اجازه ندهید شادی را از دست بدهیم.

وزیر میراث فرهنگی بیان کرد: یکی از مشکلات ما راهنماها هستند چه راهنماهایی که در پایگاه ها مستقر هستند و چه راهنماهایی که با تورها وارد پایگاه می شوند این افراد باید هماهنگ با هم باشند. مثلاً اطلاعات راهنمای پایگاه با راهنمای تور متضاد نباشد.

می توان از راهنماهای جوان و با ادب هم در پایگاه ها استفاده کرد

وی افزود: مردم در پایگاه های بزرگ معمولاً مسیر را گم می کنند تخت جمشید موقعیت های مختلفی دارد جوانان با وظیفه مشخص می توانند مردم را راهنمایی کنند تا به اثر رسیده و آنجا راهنماهای دیگر پاسخ های دقیق تری بدهند. من میبینم در جایی روی یک تخته اطلاعاتی درباره اثر تاریخی نوشته شده مردم هم هستند و باید خاک های نشسته روی تخته یا شیشه را کنار بزنند تا یک جمله درباره آن اثر اطاعات بگیرند. در حالی که می شد فکر به حال آن کرد و در حالی بهتری چنین تابلوهایی را نصب کرد.

ضرغامی بیان کرد: نیروهای تخت جمشید به رئیس جمهور گفتند چهار ماه است که حقوق نگرفته اند. پیگیری کردیم ندادند. گفتم ماده ای که رئیس می تواند خلاف کند کدام است من آن را امضا می کنم تا حرمت قولی که داده شده حفظ شود. در نهایت قرار شد اعتبار تعلق گیرد. چون وقتی نیرویی حقوق نمی گیرد شوق کار هم ندارد.

وی ادامه داد: به دنبال پیشنهاداتی باشید که در نهایت به پول ختم نمی شود. برخی حرف زیاد می زنند آخرش هم می گویند نظام در خطر است وقتی پول می دهی می رود و دیگر پیدایش نمی شود. اصلاً باید پیشنهادهای دارای اعتبار و بدون اعتبار را جدا کرده و در اولویت قرار دهید.

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: مدیران پایگاه ها چشم بینای میراث فرهنگی هستند از نحوه مرمت گنبد مسجد امام باید درس گرفت. ما کاری نداریم طی ۱۲ سال پیش چه اتفاق افتاده است باید نظارت ویژه ای روی آنها انجام گیرد تا شاهد تکرارش نباشیم. تجربه گنبد مسجد امام نشان داد که ما باید نظارت مان را روی مرمت ها بیشتر کنیم و مدیر پایگاه باید این موضوعات را رصد کند که چنین اتفاقاتی نیفتد.

وی افزود: سرویس های بهداشتی موضوع مهمی هستند درباره آن چند جلسه تشکیل داده ایم. وقتی به پایگاهی سر میزنیم می بینیم ما نگران سرویس های بین راهی بودیم در حالی که سرویس پایگاه ها وضعیت بدتری دارند. مردم در پایگاه پارکینگ ندارند. نمیدانم چرا از مردم برای پارکینگ پول گرفته می شود در کنار محوطه ها زمین هاییرا آماده کنید که مردم ماشین های خود را پارک کنند به هر بهانه ای که نباید از مردم پول گرفت. من به تخت جمشید رفتم دیدیم مردم زیر آفتاب هستند تا به آنها دوربین vr داده شود خجالت کشیدم که خودم اول از همه از دوربین استفاده کنم. به مردم احترام بگذارید.

وی از مدیران پایگاه ها درخواست کرد: از فناوری های نوین بهره ببرید باید در پایگاه ها خدمات جنبی به مردم داده شود پایگاه ها محیط خوبی دارند فضاها گسترده است. اگر این مسائل درست برنامه ریزی شود خیلی از مشکلات حل خواهد شد می توان برنامه های هنری و نمایشی در پایگاه ها اجرا کرد. اما باید انگیزه را برای حضور مردم در پایگاه های تاریخی را افزایش دهیم. تمام پایگاه های میراث فرهنگی باید ترویج دهنده صنایع دستی باشند. کمی جسارت به خرج دهید زیر میز برخی از محافظه کاری ها بزنید.

1