6 دسامبر 2023 - 04:43
پس از دو سال وقفه

اعزام حاجی های ایرانی به عربستان آغاز شد

13 ژوئن 2022 - 09:00 dsfr.ir/xc4qe

اعزام حاجی های ایرانی به عربستان آغاز شد
ایرنا
اعزام حاجی ها به عربستان

با انجام نخستین پرواز حج، اعزام زائران ایران به عربستان برای شرکت در مناسک حج تمتع پس از دو سال وقفه، از سر گرفته شد.

به گزارش «دنیای سفر»، نخستین پرواز حج ۱۴۰۱ ساعت ۵:۴۵ صبح روز یکشبنه ۲۲ خردادماه، تهران را به مقصد مدینه ترک کرد. این گروه از زائران با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، رییس سازمان حج و زیارت، وزیر راه و رییس سازمان هواپیمایی کشور، از فرودگاه امام خمینی (ره) بدرقه سفر حج شدند.

امسال قرار است ۳۹ هزار و ۴۰۰ زائر ایرانی در حج تمتع شرکت کنند که حدود ۱۱ هزار و ۳۰۰ زائر از ۱۱ استان کشور از فرودگاه امام تهران با ۴۸ پرواز و باقی حجاج از ۱۷ ایستگاه پروازی دیگر در شهرهای اردبیل، اهواز، یزد، بندرعباس، بوشهر، گرگان، همدان، اصفهان، تهران، زنجان، کرمان، مشهد، ارومیه، ساری، شیراز، تبریز و بیرجند عازم عربستان خواهند شد. عربستان امسال همانند حج سال های ۹۷ و ۹۸ فقط اجازه پرواز با یک شرکت هواپیمایی ایرانی را داده است و زائران فقط با استفاده از ظرفیت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به حج اعزام می شوند.

زائران امسال در کاروان های ۸۵، ۱۱۵، ۱۳۵ و ۱۶۰ نفره به حج اعزام می شوند که از بین آن ها ۴۰ کاروان به زائران اهل سنت ساکن در ایران اختصاص یافته که مجموعا پنج هزار و ۲۰۰ نفر را شامل می شود. میانگین سنی در کاروان های حج امسال بین ۵۰ و ۶۵ است، درحالی که جمعیت زنان غالب بر مردان است. حدود ۵۰ زائر نیز زیر ۱۸ سال هستند و سن کوچکترین زائر به شش سال می رسد. 

حج امسال با حدود ۴۵ درصد جمعیتِ از هر سال برگزار می شود. عربستان همچنین فقط به زائران زیر ۶۵ سال که دو دز کامل واکسن کرونا را تزریق کرده اند، اجازه ورود می دهد. از دیگر شروط سختگیرانه عربستان برای حج، الزام به ارائه تست PCR با اعتبار ۷۲ ساعت است. همچنین زائران ملزم شده اند دو واکسن «مننژیت» و «فلج» را پیش از سفر تزریق کنند. علاوه بر این، عربستان انواع محدودی از واکسن های کووید را پذیرفته که از بین آن ها تنها دو واکسن سینوفارم و آسترازنکا در ایران در دسترس بوده است.

هزینه حج ۱۴۰۱ خورشیدی/۱۴۴۳ هجری قمری نیز یکی از چالش های امسال بود. عربستان به بهانه تورم داخلی و کمبودهای ناشی از جنگ روسیه و اوکراین، قیمت برخی اقلام را افزایش داد که هزینه حج بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت ایران با یک هزار و ۱۶۴ دلار افزایش برای هر حاجی به ۴۵۰۰ دلار رسید. رییس این سازمان درحالی که حج امسال را «گران» اعلام کرد، گفته بود: «اگر نرخ ارز برای زائران در سال ۱۳۹۹ تثبت نمی شد، قیمت حج امسال به بیش از ۱۳۵ میلیون تومان برای هر نفر می رسید.» سازمان حج و زیارت سال ۱۳۹۹ پس از آن که حج با همه گیری کرونا لغو شد، از زائرانی که آماده سفر در آن سال بودند خواست پول های خود را پس نگیرند تا با توجه به نوسان ارز، با این پول ها ارز ۹ هزار تومانی خریداری و در بانک مرکزی نگهداری شود. در نتیجه هزینه ارزی سفر حاجی ها در سال ۱۴۰۱ با ارز ۹ هزار تومان محاسبه شد که ابتدا مبلغ آن رقمی بین ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار تومان تا ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده بود که پس از اعمال افزایش قیمت ها در عربستان، هزینه سفر حج از حدود ۳۷ میلیون تومان تا ۴۵ میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین در توافقی که سازمان حج با بانک مرکزی داشته، قرار شد به هر حاجی به عنوان ارز همراه یا مسافر به جای ۲۰۰ یورو، ۵۰۰ یورو پرداخت شود.

امسال برای هر ۴۰۰ زائر یک پزشک درنظر گرفته شده که علاوه بر آن ۱۲۳ پزشک در مراکز درمانی مکه و مدینه مستقر خواهند شد.

طول سفر حج ۲۸ روز است و بازگشت زائران به کشور در هفتم مردادماه به پایان می رسد.

در حج امسال که پس از دو سال وقفه به خاطر کرونا برگزار می شود، حدود یک میلیون زائر شرکت دارند که حدود هشتصد نفر آن ها خارجی هستند.

1