تک نخل سربریده «دَرَک» جایگزین می شود

17 مارس 2022 - 23:30 dsfr.ir/1t3f4

تک نخل سربریده «دَرَک» جایگزین می شود
محمد قجر
تک درخت نخل معروف سواحل کویری روستای "درک" نماد #گردشگری جنوب استان سیستان و بلوچستان

درخت نخل دیگری جایگزین نخل سَربریده «دَرَک» خواهد شد.

به گزارش «دنیای سفر» روستای درک با تپه های ماسه ای در تلاقی با دریای مکران (عمان) و تک درخت نخل آن، چند سالی است در بین گردشگران شناخته شده که البته در تمام سال هایی که به واسطه منظره منحصربه فردش محل آمد و شد گردشگران بوده با چالش های بسیاری دست و پنجه نرم کرده، از زباله هایی که گردشگران در ساحل درک رها کردند و رفتند تا زیرپا گذاشتن هنجارها و فرهنگ مردم محلی. حالا خبر رسیده که تک درخت نخل ساحل دَرَک سر بریده شده است؛ درختی که در پاییز امسال، پای آن گازوئیل ریخته بودند تا خشک شود. محلی ها هنوز فرد یا افراد خاطی قبلی را پیدا نکرده اند که این بار در آستانه سفرهای نوروزی، با نخل افتاده بر زمین مواجه شدند.

عظیم اسحاقی، دهیار روستای گردشگری دَرَک به ایسنا می گوید: هنوز نمی دانیم بلاهایی که بر سر تک درخت ساحل درک آورده اند کار چه کسی یا کسانی بوده است. ما به پلیس گزارش داده ایم و بررسی ها درحال انجام است. از نیروهای امنیتی با توجه به تلاشی که چند وقتی است برای تخریب این منطقه گردشگری در استان سیستان و بلوچستان انجام می شود، می خواهیم به این موضوع رسیدگی کنند.

او ادامه می دهد: تک درخت نخل ساحل دَرَک با روستا فاصله دارد و شب ها کسی در ساحل نگهبانی نمی دهد و این فرصتی شده برای بعضی افراد معلوم الحال که این جاذبه گردشگری ساحل درک را نابود کنند. ما اجازه نمی دهیم روستای گردشگری دَرَک را تخریب کنند و روز جمعه، درخت نخل دیگری را در همان محل می کاریم تا نشان دهیم نمی توانند به این جا آسیبی وارد کنند.

اسحاقی می گوید: چند ماه پیش پای تک درخت نخل ساحل درک، گازوئیل ریخته بودند که خاکش را تعویض کردیم و خوشبختانه آسیب زیادی وارد نشده بود و درخت زنده ماند. این بار اما درخت را از تنه آن قطع کرده اند. این درخت که فقط سمبل گرشگری است، چه مزاحمتی برای دیگران دارد که این گونه قصد جانش را کرده اند؟ درخت نخل مثل انسان است، واحد شمارش "نفر" است، آسیب رساندن و بریدن آن، به مثابه ریختن خون و قتل یک انسان است.

دهیار روستای گردشگری درک تاکید می کند: درخت نخل درک از بین رفتنی نیست. ما برای توسعه گردشگری پایدار تلاش می کنیم و کاشت درخت نخل دیگری شبیه به درخت قدیمی در همین محل، در همین راستا انجام می شود.

روستای گردشگری دَرَک در بخش زرآباد از شهرستان کنارک در نزدیک چابهار در استان سیستان و بلوچستان واقع شده که از تک درخت ساحل آن به عنوان «نماد زیست ساحل کویری» یاد می شد.

1