1 مارس 2024 - 11:09
معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی:

هدف از ثبت های ملی صنایع دستی دیده شدن هنر هنرمندان است

24 فوریه 2022 - 14:50 dsfr.ir/lv8sn

هدف از ثبت های ملی صنایع دستی دیده شدن هنر هنرمندان است
میثم رودکی
سوغاتی و صنایع دستی شهر میبد در حاشیه برگزاری کنوانسیون جهانی راهنمایان

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گفت: ساماندهی تولید و ارتقای کسب و کارها، ایجاد زیرساخت ها و بازارهای جدید و در مجموع دیده شدن هنر هنرمندان از اهداف بسیار مهم و موکد ما از ثبت های ملی صنایع دستی است.

به گزارش «دنیای سفر» پویا محمودیان در نشست پنجمین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی بیان کرد: ایران جزء سه کشور برتر جهان از حیث تولید و تنوع صنایع دستی است و کشوری مقتدر و بی بدیل در این حوزه محسوب می شود.

وی افزود: ظرفیت های این استان که سبب تولید صنایع دستی متنوع شده، نقش زنان توانمند و قدرتمند در تولید صنایع دستی که بسیار حائز اهمیت است، توسعه اقتصادی و معیشتی صنایع دستی در بسیاری از نقاط و روستاهای استان کرمان و مردم آن روستاها سبب شد تا برای اولین بار این نشست را خارج از تهران و در کرمان برگزار کنیم.

محمودیان ادامه داد: امیدواریم نتیجه پرونده هایی که ارسال شده، جلساتی که به منظور دفاع برگزار می شود و بررسی های انجام شده چیزی باشد که برای هنرمندان استان رکمان موجی از شادی را به همراه آورد.

محمودیان اضافه کرد: هدف اصلی ما از ثبت ها پاسخ به مطالبه عمومی و مردمی هست که همان دیده شدن هنرها در سطح ملی و جهانی است می باشد.

وی عنوان کرد: ساماندهی تولید و ارتقای کسب و کارها، ایجاد زیرساخت ها و بازارهای جدید از اهداف بسیار مهم و موکد ما در حوزه صنایع دستی به حساب می آید.

وی با اشاره به شهر سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم تصریح کرد: بحث ملی شدن، مطرح کردن، ارتقای کیفی محصول و مباحث فنی و تخصصی حوزه صنایع دستی بر عهده ما است؛ پس از اینکه سیرجان جهانی شد مطالبات خاصی در حوزه سیرجان اعلام کردیم اما آن چیزی که مد نظر ما بود هنوز تحقق پیدا نکرده است.

محمودیان تأکید کرد: بحث بازارسازی، بازارداری و بازاریابی محقق نخواهد شد مگر به همت تمامی مسئولین این حوزه؛ ملی شدن و جهانی شدن برای هم افزایی درحوزه ظرفیت ها است و ما امروز اینجا هستیم تا همه توانمان را بگذاریم تا شهرهایی که ملی و جهانی می شوند به بهترین نحو به ارائه محصولات بپردازند.

وی اضافه کرد: اگر شهر و روستایی ملی و جهانی می شود همه پای کار بیایند و تمام عزمشان را در راستای دیده شدن این ظرفیت پنهان کشور جمع کنند.

معاون صنایع دستی کشور با تشکر از مجموعه گلگهر سیرجان گفت: اینکه روی لباس بازیکنان فوتبال تیم این مجموعه نوشته شده است سیرجان شهرجهانی گلیم برای حوزه فرهنگ و هنر بسیار ارزشمند است.

وی تصریح کرد: از بسیاری از دستگاه ها به عنوان معین اقتصادی انتظار می رود در این امر مشارکت کنند تا سطح دسترسی را در داخل کشور بعد از آمدن گردشگران خارجی افزایش دهیم و به حضور هنرمندان در نمایشگاه های خارج از کشور کمک کنیم.

وی خطاب به فرماندارن شهرستان ها گفت: بودجه آموزشی که برای شهرهای ملی دیده می شود باید قابل توجه باشد. اگر ما امروز برای اولین این جلسه را در کرمان برگزار کردیم امیدوار هستیم این مدل همکاری مدلی نمونه در سطح کشور شود تا بتوانیم این مدل را در سی استان کشور گسترش دهیم.

شایان ذکر است پیش از این نشست معاون صنایع دستی به همراه استاندار کرمان و مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان از نمایشگاه صنایع دستی واقع در هتل پارس کرمان بازدید کردند؛ همچنین در این نشست از دو کتاب "دایره المعارف دست بافته های عشایری و روستایی سیرجان" و "دایره المعارف گلیم شهر جهانی سیرجان" به نویسندگی عقیل سیستانی رونمایی شد.

1