رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران:

تاکید بر اهمیت اظهارات کارشناسی در حوزه صنعت گردشگری

17 اوت 2015 - 16:30 dsfr.ir/y50qe

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران در واکنش به اظهارات غیرکارشناسی مبنی بر تکمیل ظرفیت هتل های تهران، اصفهان، شیراز، یزد و اهواز تا سال آینده میلادی گفت: اظهار نظرهای غیرکارشناسانه در خصوص ظرفیت هتل های کشور، آسیب جدی در رشد صنعت گردشگری کشور، به ویژه در شرایط کنونی خواهد داشت.

به گزارش اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، محمدعلی فرخ مهر با اشاره به اظهارات اخیر یکی از مسئولین جامعه تورگردانان در خصوص اینکه تا سال 2016 هتل های 4 و 5 ستاره رزرو شده اند و  قابلیت پذیرش مسافر و گردشگر خارجی را ندارند، گفت: هرچند که در حوزه توسعه و ساخت هتل ها در سطح کشور نیاز جدی وجود دارد، اما این گونه اظهار نظرهای قاطعانه و غیرکارشناسی نه تنها درست نیست بلکه در روند رشد صنعت گردشگری خدشه وارد می کند.

وی با تاکید بر این که افرادی که با سمت و سوی خودمحوری این گونه اظهارنظرهایی را مطرح می کنند می بایست بازتاب منفی آن را نیز پاسخگو باشند، افزود: هرگونه اظهارنظری که از رسانه های ملی ما منعکس شود بازتاب فراملی دارد و قطعا چنین مباحثی اثرات منفی داخلی و خارجی خواهد داشت.

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران، تصریح کرد: اثرات فرامرزی آن، انعکاسی است که در دیدگاه گردشگران خارجی برای سفر به ایران ایجاد می شود که با توجه به شرایط جدید کشور، خوشبختانه قابلیت های جذب گردشگر در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با تلاش همه جانبه بخش خصوصی و نهادهای مرتبط مهیا شده است و قطعا این قبیل اظهارنظرهای غیرکارشناسانه از مراکز اقامتی-هتلی مبنی بر عدم استعداد پذیرش گردشگر، منجر به انصراف آنان از سفر به ایران می شود.

فرخ مهر خاطرنشان کرد: متاسفانه این گونه اظهارنظرها و آمارهای غلط در شرایطی از سطح اشتغال هتل ها بیان می شود که مدیران هتل ها در سطح 4 و 5 ستاره با اعمال مدیریت و تخفیف در زمانبندی های خاص ایجاد جاذبه برای جذب مسافر برای هتل های خود می کنند تا از حداقل درآمد و خالی نبودن هتل جلوگیری کنند و اطلاعات موثقی وجود دارد که در صورت ضرورت ارائه خواهد شد.

به گفته فرخ مهر، یک ضعف عمومی در ضابطه و قوانین ساخت مراکز اقامتی در نیازسنجی و امکان سنجی منطقه و شهری وجود دارد که ناشی از ساخت مراکز اقامتی به دلیل رشد بی رویه و غیرکارشناسی آن در برخی از استان ها است که نهادهای مرتبط می بایست به این موضوع توجه کنند.

فرخ مهر با بیان این که بیشتر هتل های 4 و 5 ستاره به صورت سهامی خاص با حضور جمعی از سرمایه گذاران راه اندازی شده است، خاطرنشان کرد: این اظهارنظرها موجب سوء برداشت سهام دارانی می شود که ارتباط مستمری با هتل ندارند و چنین استنباط خواهد شد که گزارش مدیران هتل غیرواقع است و اثرات سوء در رفتار شرکاء را به دنبال خواهد داشت.

رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران در ادامه تصریح کرد: چنین اظهارات غیرکارشناسی و نادرست، سمت و سوی غلط به نهادهای نظارتی مانند سازمان امور مالیاتی خواهد داد و پاسخگویی به این نهادها، هتل ها را با مشکل مواجه خواهد کرد و همچنین راهنمایی نادرستی خواهد بود برای آنهایی که در صدد سرمایه گذاری متفاوت هستند به سمت ساخت و سرمایه گذاری مراکز اقامتی رو خواهند آورد.

به گفته فرخ مهر حضور غیرحرفه ای ها به این صنعت، علاوه بر هدر رفتن این سرمایه های ملی، تخصصی بودن این صنعت را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد.

1