10 ژوئن 2024 - 14:48

مزیت های سرمایه گذاری نیر در استان اردبیل

17 اوت 2015 - 10:00 dsfr.ir/259ob

مزیت های سرمایه گذاری نیر در استان اردبیل
موقعیت جغرافیایی شهرستان نیر

نیر (Nir) یکی از شهرهای کمتر شناخته شده ایران به عنوان پتانسیلی قوی برای سرمایه گذاری در حوزه های فرآوری، کشاورزی و گردشگری است.

این شهر در 31 کیلومتری شهر اردبیل و 20 کیلومتری شهر سرعین و 90 کیلومتری شهر میانه واقع شده است که وجود بزرگراه برای ارتباط نیر با اردبیل باعث اهمیت این شهر شده است.

به تازگی هم فرماندار نیر از تهیه و تدوین قابلیت های سرمایه گذاری این شهرستان خبر داده است. به گزارش ایرنا، اکبر صمدی در سومین همایش فرصت های سرمایه گذاری گفته است: نیر دارای ظرفیت های بسیار عظیمی در حوزه های گردشگری، کشاورزی و صنعت بوده و باید از این ظرفیت ها برای توسعه آن استفاده شود. او هدف از برگزاری این همایش را شناخت و معرفی فرصت های سرمایه گذاری در شهرستان نیر دانست و گفت: جذب سرمایه گذاری در بخش صنعت به ویژه صنایع تبدیلی و فرآوری مرتبط با بخش کشاورزی مورد تاکید است. وجود سرمایه گذار در نیر و خارج از شهرستان مزیت نسبی محسوب شده و ما باید زمینه و بستر مناسب برای جذب سرمایه این افراد در بخش صنایع تبدیلی و دیگر بخش ها را فراهم کنیم.

نیر دارای جاذبه های گردشگری فراوان است که معروف ترین آن تفرجگاه بولاغلار می باشد. از جمله جاذبه های دیگر شهر نیر وجود آبگرم های متعدد با خاصیت درمانی می باشد که معروف ترین آنها سقزچی، گل، قینرچه و بورجلو می باشند که درجه حرارت بعضی از آنها تا 56 درجه سانتی گراد نیز ثبت شده است و جهت درمان امراض پوستی مفید تشخیص داده شده است. وجود منطقه زیبای بولاغلار در این شهر، آب و هوای خنک و طبیعت سبز و دلچسب فصول بهار و تابستان حاکی از پتانسیل مطلوب شهرستان برای گردشگری و توریسم است.

از جمله مکان های باستانی نیر می توان به کاروانسرای شاه عباسی (اردبیل) در گردنه سائین نیر، سنگ نوشته های اورارتویی، آتشکده های باستانی، تپه ها و قبور باستانی، غارهای باستان قیرمزی کورپو (پل قرمز)، گورستان باستانی و غارهای مسکونی باستانی در روستای ابوذر، استخر عباسلو، قلعه بوینی یوغون در روستای کورعباسلو نیر، غار و پناهگاه نظامی روستای گلستان در 8 کیلومتری نیر به سمت اردبیل اشاره کرد.

شایان ذکر است؛ هم اکنون حدود 25 واحد اقتصادی در شهرستان نیر فعال هستند و ظرفیت های این شهرستان بسیار بیشتر از این تعداد است.

1