23 ژوئن 2024 - 18:57

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران حضوری و مجازی برگزار می شود

19 ژانویه 2022 - 14:40 dsfr.ir/uk2ys

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران حضوری و مجازی برگزار می شود
روزیاتو
نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران

معاون #گردشگری وزارت میراث فرهنگی از برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری #تهران در دو بخش حضوری و مجازی خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، نشست ویدئوکنفرانسی معاون وزارت میراث فرهنگی با مدیران کل، معاونان گردشگری و معاونان صنایع دستی تعدادی از استان های کشور به منظور تشریح مهمترین برنامه ها و رویدادهای پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران و جدیدترین دستاوردهای استان ها و پاسخگویی به سوالات برگزار شد.

تولید محتوا از موضوعات گردشگری در طول سال

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در این نشست طی سخنانی گفت: هماهنگی های لازم با مدیران کل استانی برای حضور هرچه شایسته تر در این دوره از نمایشگاه انجام شده است. نامه ای را به ۳۱ استان ارسال کردیم و موارد مهم به آن ها در این نامه یادآوری شده که این موارد مهم منشور برگزاری این دوره از نمایشگاه است.

علی اصغر شالبافیان افزود: محتوای بسیار خوبی از سوی روابط عمومی های استان ها تهیه شده است. این تولید محتوا البته نباید محدود به زمان برگزاری نمایشگاه باشد و در طول سال نیز این تولید محتوا می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

وی اظهار کرد: در حوزه گردشگری سلامت قائل به تفکیک وظایف و ماموریت ها بین این وزارتخانه و وزارت بهداشت نیستیم و بیمارستان هایی که در این حوزه فعال هستند با همت ادارات کل استانی باید در این نمایشگاه حضور یابند.

وی یادآور شد: نمایشگاه دو بخش حضوری و مجازی دارد. امکان حضور مجازی هنرمندان صنایع دستی نیز در این دوره از نمایشگاه فراهم شده است. این حضور مجازی باید نمایان باشد و بازدیدکنندگان از نمایشگاه امکان آشنایی با شرکت کنندگان مجازی را داشته باشند.

شالبافیان اضافه کرد: یکی از موضوعات دیگر برنامه ریزی برای حضور دانشجویان است. در این باره دانشجویان رشته های مرتبط با گردشگری و صنایع دستی می توانند در این نمایشگاه حضور داشته باشند. نگاه به حضور دانشجویان در این دوره از نمایشگاه باید نگاه تسهیلگر باشد و امکان بازدید رایگان آن ها فراهم خواهد شد.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، با توجه به همزمانی برگزاری نمایشگاه با دهه مبارک فجر، موضوعات مرتبط با دهه فجر و برنامه های مناسبتی با توجه به فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در این دوره از نمایشگاه باید تدارک دیده شود. ساعت فعلی نمایشگاه ۸ تا ۱۵ تعیین شده است اما احتمال اینکه ساعت نمایشگاه افزایش یابد وجود دارد، مکاتبه های لازم در این باره انجام شده است.

توجه ویژه به شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی در نمایشگاه

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست گفت: با دستور وزیر میراث فرهنگی قرار شد سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی با نمایشگاه بین المللی گردشگری ادغام شود و به منظور هم افزایی، این دو نمایشگاه در کنار هم دیده شده است.

پویا محمودیان گفت: کیفیت نمایشگاه برای ما در هر دو بخش دارای اهمیت است و همه باید تلاش کنیم تا این نمایشگاه به شکل هرچه بهتر برگزار شود.

وی ادامه داد: یکی از موضوعات مهم در این نمایشگاه حضور پررنگ شهرها و روستاهای جهانی و ملی صنایع دستی است و در این نمایشگاه به خوبی این ظرفیت برای علاقه مندان معرفی خواهد شد. تلاش ها و جدیتی که برای شهرها و روستاهای ملی و جهانی صنایع دستی انجام شده و نیز دستاوردهای این شهرها و روستاها در این نمایشگاه باید به شکل مناسبی معرفی شود.

محمودیان اظهار کرد: یکی دیگر از موضوعات مهم در این نمایشگاه توجه جدی به استان های محروم است که با دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از آن ها حمایت جدی خواهد شد و همچنین هنرمندان کم بضاعت که از سوی استان ها معرفی می شوند از نگاه حمایتی برخوردار خواهند بود.

برنامه های متنوع و جذاب استان ها برای نمایشگاه

در بخش دیگری از این جلسه مدیران کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ها به ارائه برنامه های شاخص خود در این نمایشگاه پرداختند. 

استان فارس پنج اثر فاخر صنایع دستی را در این نمایشگاه رونمایی خواهد کرد، ضمن اینکه استفاده از ظرفیت های چهره های ملی هنری و ورزشی به عنوان سفیران گردشگری یکی دیگر از برنامه های شاخص این استان در این دوره از نمایشگاه است.

استان آذربایجان شرقی نیز از حضور مجمع خیرین میراث فرهنگی در این دوره از نمایشگاه خبر داد.

استان خراسان جنوبی در این دوره از نمایشگاه در حوزه گردشگری خوراک و نیز موسیقی مقامی برنامه های ویژه ای خواهد داشت. ضمن اینکه برنامه ویژه ای برای معرفی محصولات روستای جهانی خُراشاد خواهد داشت.

استان خوزستان از تعدادی از آثار فاخر صنایع دستی استان و نیز تعدادی اپلیکیشن گردشگری رونمایی خواهد کرد.

استان سمنان نیز از حضور استارت آپ های حوزه گردشگری و سرمایه گذاری در این نمایشگاه خبر داد. همچنین نمایش و معرفی لباس ایل سنگسری و رونمایی از ۱۸ اثر دارای مهر اصالت صنایع دستی از دیگر برنامه های این استان در این دوره از نمایشگاه است.

در این دوره از نمایشگاه همچنین استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از اثر فاخر صنایع دستی با طرح انگشتر سردار سلیمانی رونمایی خواهد کرد.

رونمایی از طرح گردشگری مجازی و بازدید مجازی از بناهای تاریخی و معرفی اولین سایت گردشگری در فضای کسب و کار در فضای مجازی و معرفی سفیر گردشگری خوراک از برنامه های استان یزد در این نمایشگاه به حساب می آید.

استان اردبیل با طرح هایی در حوزه گردشگری خانواده و گردشگری مجازی و نیز طرح هایی در حوزه بسته بندی صنایع دستی در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی حضور خواهد یافت.

حضور گروه تواشیح دانش آموزی در افتتاحیه، رونمایی از برنامه رادیو گردشگری و اجرای برنامه تلویزیونی سلام خورشید، رونمایی از دو اپلیکیشن حوزه گردشگری و رونمایی از محصولات سوغات زیارت در حوزه صنایع دستی از برنامه های استان خراسان رضوی در این نمایشگاه به شمار می رود.

استان مازندران با ویژه برنامه های مربوط به رویداد ساری ۲۰۲۲ در این نمایشگاه حضور می یابد.

استان کردستان در این دوره از نمایشگاه آثار دارای مهر اصالت صنایع دستی را به نمایش خواهد گذشت و اقلام تبلیغاتی جدیدی را در حوزه گردشگری رونمایی خواهد کرد.

رونمایی از ۱۸ اثر فاخر صنایع دستی دارای مهر اصالت، رونمایی از کشتی تفریحی، رونمایی از یک برند گردشگری و امضای تفاهم نامه از برنامه های استان بوشهر در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع دستی تهران است.

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و سی وپنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران ۹ تا ۱۲ بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه ها بین المللی برگزار می شود.

1