17 آوریل 2024 - 12:55

سال ۱۴۰۱ چند هنرمند صنایع دستی بیمه می شوند؟

15 ژانویه 2022 - 13:30 dsfr.ir/1k6cy

سال ۱۴۰۱ چند هنرمند صنایع دستی بیمه می شوند؟
شیوا عطاران
سال ۱۴۰۱ چند هنرمند صنایع دستی بیمه می شوند؟

مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی گفت: تلاش می کنیم برای سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ دست کم چهار هزار هنرمند صنعتگر صنایع دستی و هنرهای سنتی تحت پوشش #بیمه قرار گیرند.

فرهاد غلامعلی فلاح در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره تعداد بیمه شدگان هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی و هنرهای سنتی اظهار داشت: در سال های ۹۸ و ۹۹، ابتدا ۶۹۵ هنرمند بیمه شدند که در سال ۱۴۰۰ هم تمدید شد؛ در مرحله بعد هم ۲ هزار ۷۲۳ صنعتگر جدید شناسایی شدند که فهرست آنها به سازمان تامین اجتماعی ارسال و تحت پوشش بیمه درآمدند. تلاش می کنیم برای سال ۱۴۰۰و ۱۴۰۱ دست کم ۴هزار هنرمند و صنعتگر صنایع دستی و هنرهای سنتی تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: خوشبختانه با همکاری سازمان هدفنمندی یارانه ها در مرحله اول ۱۶.۵ میلیارد تومان برای پوشش بیمه ای هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت شد. این سازمان در مرحله دوم هفته گذشته مبلغی را برای پوشش جدید بیمه ای به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز کرد که بر اساس اولویت ها، روند شناسایی افراد جدید برای بیمه شدن در استان ها، در حال انجام است.

زنان سرپرست خانوار و هنرمندان کم توان جسمی در اولویت بیمه

فلاح تصریح کرد: زنان سرپرست خانوار و افرادی که سن آنها به۵۰ سال نزدیک می شود در اولویت بیمه شدن قرار دارند، زیرا طبق قانون تامین اجتماعی افراد۵۰ ساله از شمول بیمه محروم می شوند؛ بیمه شدگان در مرحله قبل هم بر اساس همین اولویت شناسایی و معرفی شدند؛ فهرست جدید بیمه شدگان بر اساس همین اولویت بندی تدوین می شود.

مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع دستی کشور گفت: هنرمندان کم توان جسمی یا هنرمندانی که فرزند یا یکی از اعضای درجه یک خانواده آنها دارای کم توانی جسمی با بیماری صعب العلاج هستند هم در اولویت برنامه بیمه شدن هستند.

۴۴ هزار و ۳۱۸ صنعتگر صنایع دستی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی

فلاح گفت: طبق روال سازمان تامین اجتماعی حداقل حقوق و دستمزد سال آینده اواخر سال تصویب و ابلاغ می شود، هنوز این مبلغ برای سال ۱۴۰۱ مشخص نشده بنابراین نمی توانیم به صورت دقیق عدد و رقم محاسبه کنیم. فعلا تعدادی که شناسایی و معرفی شده اند تا پایان سال ۱۴۰۰ تحت پوشش بیمه قرار می گیرند، همچنین باید مازاد اعتبار تخصیصی در سازمان تامین اجتماعی مشخص شود تا برای ۱۴۰۱ بتوانیم پوشش بیمه همین افراد را تمدید کنیم و در صورت مازاد اعتبار، تعداد دیگری را هم به این فهرست اضافه کنیم. 

مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی درباره تعداد کل بیمه شدگان صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: ۴۰ هزار و ۹۰۰ هنرمند در بخش اول از سال های قبل بیمه شده بودند، بعد از آن ۶۹۵ هنرمند در سال ۹۸ تحت پوشش قرار گرفتند که به دلیل دو سال شیوع کرونا و رکود بازار صنایع دستی در سال ۹۹ و ۱۴۰۰ پوشش بیمه ای آنها تمدید شد. از طرفی هم ۲هزارو ۷۲۳ هنرمند جدید در نیمه اول سال ۱۴۰۰ بیمه شدند که در مجموع ۴۴ هزارو ۳۱۸ هنرمند و صنعتگر صنایع دستی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.

۱۶هزار و ۹۰۰ هنرمند تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر

فلاح با بیان اینکه سه هزار و ۹۰۰ هنرمند صنایع دستی از سال های قبل تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هستند، گفت: در سال گذشته دولت دوازدهم اعلام کرد یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر را تحت پوشش بیمه این صندوق قرار می دهیم که با رایزنی ها و پیگیری ها، تفاهم نامه ای منعقد شد و ۱۰درصد از این سهم بیمه، به صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی تعلق گرفت، که ۱۴۵هزار هنرمند و صنعتگر شامل این بیمه می شوند.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه حدود ۲۰هزار نفر معرفی شدند که ۱۳ هزار هنرمند و صنعتگر حایز شرایط قرار گرفتند و اکنون همه کارها برای معرفی فهرست های بعدی هنرمندان انجام و هماهنگی هنرمندان با مدیران صندوق بیمه ای کشاورزان، روستاییان و عشایر در حال انجام است.

پرداخت حق بیمه پلکانی برای بیمه شدگان صنایع دستی

فلاح توضیح داد: در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، ۱۰ درصد حق بیمه را کارفرما و پنج درصد را هنرمند باید پرداخت کند، اما قرار شد این سهم بندی برای صنعتگران صنایع دستی به صورت پلکانی انجام شود؛ یعنی در سال اول (۱۴۰۰) همه ۱۵ درصد (سهم کارفرما و سهم کارگر) را دولت تقبل کرد، در سال دوم (۱۴۰۱) دولت ۱۴ درصد و هنرمند یک درصد حق بیمه و به هم ترتیب سال سوم (۱۴۰۲) دولت ۱۳ درصد و هنرمند ۲ درصد از سهم بیمه را پرداخت می کند، تا اینکه بعد از ۶ سال در سال ۱۴۰۵، دولت همان سهم ۱۰درصد و صنعتگر صنایع دستی سهم پنج درصد خود را پرداخت کند.

مدیرکل دفتر حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی ابراز امیدواری کرد: بعد از دو سال خسارت های ناشی از شیوع کرونا و خسارت های تحریم و رکود بازار صنایع دستی، با رونمایی از طرح پلکانی بیمه هنرمندان و صنعتگران در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، دل جامعه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی که نمادی از اقتصاد مقاومتی هستند، شاد شود.

1