وزیر میراث فرهنگی خبر داد:

تزریق ۷ هزار میلیارد تومان به گردشگری و صنایع دستی

14 ژوئیه 2021 - 17:10 dsfr.ir/zb8ou

وزیر میراث فرهنگی، #گردشگری و صنایع دستی از تزریق ۷ هزارمیلیارد تومانی جدا از #بودجه مصوب، به دو حوزه گردشگری و صنایع دستی خبر داد.

به گزارش دنیای سفر به نقل از میراث آریا، علی اصغر مونسان در جلسه ارائه گزارش عملکرد معاونت توسعه مدیریت و منابع از اقدامات انجام شده در معاونت توسعه مدیریت و منابع ابراز رضایت کرد و گفت: اگر این معاونت به خوبی دیگر حوزه ها را پشتیبانی نکند آن ها نمی توانند عملکرد خوبی داشته باشند و بستر وزارتخانه روی این معاونت متمرکز است.

مونسان با اشاره به اینکه هرآنچه در توانمان بود را طی این مدت چهارساله انجام دادیم، افزود: در سخت ترین شرایط کشور به بهترین شکل ممکن اوضاع را اداره کردیم و حوزه وزارتخانه ما که عموما جدی گرفته نمی شد را تا سطحی بالا آوردیم که امروز در دولت نقش آفرین هستیم. ریل گذاری خوبی در وزارتخانه صورت گرفته است. در ابتدا برنامه ای وجود نداشت و اقدامات در راستای یک هدف مشخص انجام نمی شد، اما امروز با هم افزایی و اقدامات صورت گرفته مسیر آینده مشخص شده است.

نتایج حساب های اقماری گردشگری نقش این حوزه را نمایان می کند

مونسان همچنین به ایجاد حساب اقماری گردشگری و اهمیت آن اشاره کرد و افزود: طی یک سال و نیم گذشته داده های مربوط به گردشگری جمع آوری و وارد فاز اجرایی شده ایم که تا پایان امسال حساب های اقماری ارائه و نقش گردشگری در اقتصاد کشور مشخص خواهد شد.

او همچنین به تزریق ۷ هزارمیلیارد تومانی به حوزه گردشگری و صنایع دستی اشاره کرد و گفت: طی این مدت با وجود فشارهای اقتصادی دولت به غیر از بودجه مصوب دولتی، توانستیم ۳ هزارمیلیارد تومان از صندوق توسعه ملی، هزار میلیارد تومان از محل اشتغال روستایی، ۱۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات مربوط به کرونا همچنین حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان از طریق سایر منابع و بانک ها به این دو حوزه تزریق کنیم که برگ زرینی برای وزارتخانه محسوب می شود.

محمد خیاطیان معاون توسعه مدیریت نیز بیان کرد: تمام تلاش ما در این مدت انجام وظایف بود و با توصیه های شما سعی کردیم ماموریت خود یعنی پشتیبانی از حوزه های تخصصی را به نحو احسن انجام دهیم.

ایجاد ۹ سامانه و سیستم جامع منابع انسانی

رضا خدایار مدیرکل توسعه منابع انسانی و تحول اداری به راه اندازی و بهره برداری از ۹ سامانه در این معاونت طی چهار سال گذشته اشاره کرد و افزود: زیرساخت های ۳ سامانه نیز آماده شده و آماده بهره برداری است. همچنین سیستم جامع منابع انسانی که در گذشته وجود نداشت و صدور احکام بیش از دو ماه زمان نیاز داشت، اما این سیستم طی این مدت ایجاد شد و در حال حاضر تمامی احکام بدون دخالت نیروی انسانی و در سریع ترین زمان و به صورت الکترونیکی صادر می شود.

او آموزش و پرورش استعدادها را یکی دیگر از دستاوردهای این معاونت عنوان و در ادامه به تعداد کارکنان وزارتخانه به تفکیک وضعیت همکاری، وضعیت تحصیلی کارکنان اشاره کرد.

به گفته خدایار در طول این مدت ۳۲۲ نفر به کانون های ارزیابی شایستگی عمومی مدیران حرفه ای معرفی و ۲۰۸ نفر پذیرفته شدند. ۹۲ نفر نتوانستند رتبه قبولی را کسب کنند و ۲۲ نفر نیز مشروط شدند. 
او همچنین در ارتباط با عملکرد کمیته سرمایه انسانی و انتصاب مدیران حرفه ای به ارائه آمار پرداخت که بر این اساس در مجموع ۳۵۷ مدیرکل، رئیس اداره و معاون مدیرکل منتصب شده طی این مدت تنها ۱۸ نفر از خارج وزارتخانه جذب و مابقی از داخل وزارتخانه انتخاب شدند.

ایجاد وحدت رویه در سراسر کشور با تدوین نظامنامه آموزشی و هشت دستورالعمل و شیوه نامه اداری همچنین برگزاری ۱۰۹ دوره حضوری و ۱۱۰ دوره مجازی از دیگر اشارات خدایار در این جلسه بود.

راه اندازی سیستم حواله الکترونیکی و فروش بلیت الکترونیک

فرشته بالایی صومعه ذیحساب و مدیرکل امور مالی و درآمد به بیانیه صندوق بین المللی پول برای کشورهای عضو در خصوص شفاف سازی عملکرد دول عضو اشاره کرد و گفت: از سال ۸۰ بسترسازی در کشور آماده و از سال ۹۴ اجرایی شد که در این مسیر نظام بودجه ریزی عمومی به استاندارهای حسابداری دولتی برای اولین بار در کشور ثبت و در دستگاه ها اجرایی شد.

او افزود: در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز بخش مهمی از این تحولات ایجاد نشده بود از جمله راه اندازی سیستم حواله الکترونیکی که با همکاری دکتر خیاطیان این مهم ظرف یک ماه انجام شد.

مدیریت منابع در راستای تحقق اهداف وزارتخانه، راه اندازی کمیته تخصیص، ایجاد انظباط مالی، ثبت مطالبات و بدی های دولت برای وزارت متبوع در سامانه سماد، سامان بخشی در واریز به موقع اسناد مالی همچنین فروش بلیت های الکترونیکی و افزایش درآمد چشم گیر از دیگر مواردی بود که او در گزارش ارائه کرد.

از هرس درختان سعدآباد پس از ۲۰ سال تا تعبیه پنل خورشیدی برای تامین برق مصرفی

 علیرضا محمودی آشتیانی مدیرکل پشتیبانی و رفاه در راستای کارهای صورت گرفته گزارشی را ارائه کرد.

بهبود شرایط پرسنل، بهسازی و مناسب سازی محیط وزارتخانه برای تکریم جانبازان و معلولان، ایجاد فضای ورزشی در راستای سلامت پرسنل، تعبیه پنل های خورشیدی برای تامین ۱۰ درصدی برق مصرفی روزانه وزارتخانه، بهبود وضعیت فضاهای اداری در راستای تکریم ارباب رجوع، مرمت و بازسازی ساحتمان چهره های ماندگار، هرس درختان سعدآباد پس از ۲۰ سال، راه اندازی سامانه قراردادها برای ایجاد امکان نظارت سیستمی در تمامی قراردادهای وزارتخانه، اخذ مجوز و راه اندازی سامانه جامع ارتباط مردمی ۰۹۶۶۲ از جمله مواردی بود که او در این گزارش به آن ها اشاره کرد.

علیرضا طالبی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت فضای مجازی به تدوین فرآیندها اشاره کرد و افزود: «طی این مدت ۳۸۷ فرآیند را تدوین و اولویت بندی کردیم. همچنین در حال حاضر ۴۸ سامانه در حوزه های مختلف راه اندازی شده است.

او همچنین به صدور الکترونیک احکام کارکنان و بلوغ الکترونیک وزارتخانه اشاره کرد و گفت: در چهار سال اخیر وزات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حوزه الکترونیک جزو دستگاه های برتر شناخته شده است.

به گفته مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات، ارتباطات و امنیت فضای مجازی با شیوع کرونا به این دلیل که زیرساخت ویدئو کنفرانس وزارتخانه از سال ۸۹ پایه ریزی شده بود در کمترین زمان تمام استان ها تجهیز شدند و در سال گذشته ۲۸۰ جلسه به صورت وبینار برگزار شد.

طالبی همچنین به پشتیبانی از ۳۷ سامانه راه اندازی شده در سنوات گذشته اشاره کرد و افزود: در توسعه مراکز مجهز به سامانه بلیت الکترونیک نیز ۷۰ نقطه طی سال های ۹۷ و ۹۸ و ۱۷۸ نقطه در سال ۹۹ تجهیز شدند.

توسعه سامانه های موجود، بررسی سامانه های جدید به منظور تحویل نهایی به وزارتخانه، اتصال سامانه های وزارتخانه به داشبورد مدیریتی، برقراری وب سرویس های برون دستگاهی و اشتراک گذاری اطلاعات وزارتخانه با سایر دستگاه های اجرایی، صرفه جویی ۴ میلیارد تومانی با استفاده از ویدئو کنفرانس، راه اندازی مرکز داده وزارتخانه، بالا بردن ضریب امنیت سامانه ها و سیستم حفاظت الکترونیک از دیگر نکات مورد اشاره او در این جلسه بود.

رشد ۱۵۰ درصدی اعتبارات هزینه ای و ۵۸ درصدی اعتبارات تملکی

حسین رازقی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه کل اعتبارات ابلاغی وزارتخانه را ۱۵۰۰ میلیارد تومان عنوان و آماری را در خصوص اعتبارات تملک دارایی و هزینه ای وزارتخانه ارائه کرد.

او همچنین در خصوص عملکرد منابع درآمدی وزارتخانه طی سال های ۹۶ تا ۱۴۰۰ گفت: در سال ۹۶ میزان منابع درآمدی وزارتخانه ۸۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال ۹۸ و پیش از شیوع کرونا به ۹۴ میلیارد تومان رسید. در صورتی که این روند ادامه پیدا می کرد شاهد رشد صعودی در این حوزه بودیم که با شیوع کرونا در سال ۹۹ موفق به جذب ۸۷ میلیارد تومان شدیم.

رشد ۱۵۰ درصدی اعتبارات هزینه ای و ۵۸ درصدی اعتبارات تملکی، ایجاد سه ردیف درآمدی جدید، ایجاد ۵ طرح جدید تملکی، ایجاد ردیف درآمدی بابت اخذ کمک بلاعوض با عنوان کمک های بلاعوض، ایجاد ردیف اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای با عنوان ایجاد و راه اندازی بازارچه های صنایع دستی با رقمی بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان، بیمه هنرمندان صنایع دستی، تشکیل شورای پژوهشی، همگام سازی نظام آماری و سالنامه آماری از دیگر نکات مورد اشاره رازقی بود.

۲۵۲۷ پروژه در حال اجرا/ ۲۱۲ پروژه پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد

محمدحسین عسگرپور مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی به ۲۵۲۷ پروژه در حال اجرا با حجم سرمایه گذاری ۱۵۹ هزار میلیارد تومانی اشاره کرد و گفت: با اجرای تمام این پروژه ها برای ۱۰۶ هزار و ۲۵۸ نفر اشتغال ایجاد می شود که از این تعداد ۲۱۲ پروژه بالای ۹۰ درصد و ۳۷۶ پروژه بین ۷۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

به گفته او از محل صندوق توسعه ملی ۳هزارمیلیارد تومان تسهیلات پرداخت و در اشتغال روستایی نیز ۱۱۰۰میلیارد تومان به بیش از ۱۶ هزار نفر پرداخت شده است.

عسگرپور در خصوص کمک های فنی اعتباری گفت: در راستای ایجاد و تثبیت اشتغال بیش از ۲۶ میلیارد تومان کمک های فنی اعتباری به صورت بلاعوض پرداخت شده است.

او همچنین به برگزاری نشست های تخصصی با روسای صندوق توسعه ملی و مدیران عامل و اعتباری بانک های طرف قرارداد اشاره کرد.

به گفته مدیرکل دفتر تسهیلات و کارآفرینی در خصوص واگذاری ها نیز ۴۳ پروژه با حجم سرمایه گذاری ۱۴۹ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شده است.

طالبی در پایان به چهاردهمین جشنواره انتخاب کارآفرین برتر اشاره کرد و گفت: تا کنون ۲۹۷ نفر در سامانه ثبت نام کرده اند و متقاضیان تا ۱۰ مردادماه وقت دارند که البته مهلت ثبت نام تمدید خواهد شد.

در پایان مونسان به پاس قدردانی از این همکاری چهارساله تقدیرنامه هایی را به حاضران در سالن اهدا کرد.

1