29 ژانویه 2020 - 17:23

توریسم سنتی مخالف سفر ارزان

9 ژانویه 2020 - 11:00 dsfr.ir/ff0e8

توریسم سنتی مخالف سفر ارزان
medtourpress.ir
توریسم سنتی مخالف سفر ارزان

عمده چالش های پیش روی گردشگری داخلی به دلیل بسترهای نامناسب اقتصادی رخ داده و کاهش استطاعت سفر منجر به خروج گردشگری از اولویت سبد هزینه ای خانوارها شده است. واقعیت این است که به نظر نمی رسد در کوتاه مدت شاهد بازیابی توان اقتصادی خانوارها باشیم؛ اما شاید بتوان سفر را از یک محصول گران به امکانی در دسترس و ارزان تبدیل کرد.

مجید حسینی نژاد بنیان گذار گروه علی بابا با اشاره به برنامه های این شرکت برای ایجاد امکان سفرهای ارزان گفت: در آینده نزدیک، سفر بسیار راحت تر از شکل امروزی صورت می گیرد و البته درآمدزایی از سفر برای گروه بزرگ تری از مردم فراهم می شود. وی افزود: ما در ایران، داخل یک فضای بسته در مورد گردشگری فکر و بر همین اساس عمل می کنیم. مثلا به دنبال تعریف سبد حمایتی هستیم در حالی که در دنیا نگاه به گردشگری تغییر کرده است.

به گفته این کارآفرین حوزه گردشگری، امروزه افراد برای انواع سفر اعم از تفریحی و کاری، تلاش می کنند هزینه سفر را به شکل های مختلف کاهش دهند؛ از استفاده از خودروی عبوری برای رسیدن به مقصد، اسکان در اتاق هایی که مردم برای اجاره در اختیار مسافران قرار می دهند تا اجاره منزل خود گردشگر طی سفر و کسب درآمد از آن از جمله راه هایی هستند که باعث ارزان تمام شدن سفر و درآمدزایی از گردشگری برای افراد می شود. وی در ادامه گفت: به این ترتیب مردم علاوه بر بهره مندی از یک سفر ارزان و راحت، می توانند از این مجال، درآمدزایی نیز داشته باشند.

این فرصتی است که با جامعه سازی از طریق پلت فرم های مرتبط حاصل می شود؛ حسینی نژاد درباره انتقادهایی که به این شکل از سفر و گردشگری و آسیب های احتمالی که متوجه صنعت گردشگری می شود، گفت: کسانی که منتقد این سبک از سفر و گردشگری هستند حتما می دانند مسافری که در اتاق اجاره ای ساکن می شود با کسی که در هتل مستقر می شود، همپوشانی ندارد؛ چرا مسافرانی که برای کارهای درمانی و اداری به شهرهای بزرگ می روند، از هتل استفاده نمی کنند؟ آیا تهیه محل اسکان ارزان قیمت و راحت برای این تعداد از مسافران اشتباه است؟ معتقدم این اندیشه ریشه در انحصارطلبی برخی بازیگران عرصه گردشگری دارد. سفر با حداقل هزینه ها در کشور جریان پیدا کرده و بهانه هایی مانند «تخصص و استاندارد گردشگری»، این روند را متوقف نخواهد کرد. بنیان گذار علی بابا در ادامه گفت: فارغ از شرایط خاص اقتصادی کشور، یکی از دلایل اصلی افت گردشگری داخلی، ناکارآمدی ساختارهای فعلی گردشگری است. سوال اینجاست؛ تعهد ما در قبال گردشگری چیست؟ درآمدزایی، توسعه اقتصادی، اشتغال زایی و ایجاد بستر مناسب برای رونق گردشگری در کشور یا حفظ منافع برخی از بازیگران صنعت گردشگری؟

حسینی نژاد گفت: معتقدم تهدیدی متوجه ساختار گردشگری کشور با رونق گردشگری ارزان و حضور مردم در چرخه گردشگری نیست. اهمیت رشد گردشگری در توسعه اقتصادی آنچنان زیاد است که حذف ساختارهای ناکارآمد گردشگری و خارج شدن آنها از فرآیند اقتصادی چندان مهم نخواهد بود. همان طور که در کشورهای توسعه یافته با ظهور ایده ها و تکنولوژی جدید، دیگر خبری از شکل سنتی کسب و کارها نیست و این فرآیند گریزناپذیر، اصل و اساس رشد و توسعه اقتصادی است. وی در پایان گفت: ارزان کردن سفر و فراهم کردن فرصت درآمدزایی از سفر برای مردم اتفاق نمی افتد مگر اینکه محیطی فراهم شود تا هر جوان ایرانی بتواند به سادگی کسب و کار گردشگری خود را راه اندازی کند. این اتفاق هم بدون از بین بردن موانعی مانند برخی حمایت های انحصاری موجود در گردشگری حاصل نمی شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1