24 آوریل 2024 - 11:50
رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی گفت:

ایرانی ها تابستان امسال کمتر به خارج رفتند

8 اوت 2015 - 10:40 dsfr.ir/1l1zt

ایرانی ها تابستان امسال کمتر به خارج رفتند
همدان - آرامگاه بوعلی سینا و استقبال گردشگران داخلی

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی گفت: میزان خروج مسافران از کشور در تابستان 94 نسبت به تابستان 93 کاهش داشته است.

محمدحسن کرمانی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگیری ایران گفت: این کاهش در خروج مسافران نشان می دهد که بنیه اقتصادی مردم ضعیف است و توان پرداخت هزینه سفرهای خارجی نیست.

کزمانی افزود: قیمت تورها نسبت به سال گذشته تغییری نکرده اما در برخی از نقاط مانند ترکیه قیمت تورهای گردشگری همان قیمت سال های گذشته است در صورتی که قیمت ارز نسبت به پارسال تغییر چندانی نداشته و خدمات ترکیه همان خدمات است. هنوز تورهای گردشگری ترکیه بین 2/5 تا 5 میلیون تومان با تفاوت خدمات فروخته می شود.

وی گفت: اکنون به دلیل بالا بودن نرخ ارز، دبی بازار ارزانی برای سفرهای خارجی ایرانیان نیست. با این حال هنوز مقاصد جدیدی برای سفرهای خارجی تعریف نشده است البته انتخاب مقصد جدید به روابط سیاسی نیز بستگی دارد ولی تورهای گردشگری اروپا کماکان همان شرایط را دارند پس تغییر محسوسی در تورهای اروپایی نیست.

رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و گردشگری ادامه داد: اکنون برخی از آژانس ها تورهای بخشی از روسیه را چارتر کرده اند. این سفرها در مرحله تست قرار دارند و اگر بخواهد به بازار انبوه برسد باید میزان استقبال گردشگران را امتحان کرد. اکنون بازاری مانند سوریه بسته شده است. فکر می کردیم تورهای گردشگری مصر نیز راه اندازی شود اما به نتیجه نرسید.

کرمانی ادامه داد: آژانس های مسافرتی کماکان مقاصد جدید را جستجو می کنند اما همه اینها یک آزمون و خطا است با این حال اکنون مردم بنیه اقتصادی زیادی برای انجام سفر ندارند. بنابراین معلوم است که نمی توانیم فعلا مقصد جدیدی تعریف کنیم. هنوز برخی از بازارهای قدیمی مانند هند وجود دارد و مردم از آن استقبال می کنند ولی بازاری مانند مالدیو یا «بالی» اندونزی جزو مقاصد گران است.

وی افزود: ما در ایجاد مقاصد جدید نقش چندانی نداریم اگر وظیفه مان بوده در این باره کوتاهی کرده ایم منتهی ایجاد تورهای گردشگری به مقاصد جدید تابع مسائل سیاسی نیز هست.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1