28 فوریه 2024 - 19:24

چگونگی پذیرش زوج های بدون مدرک

22 ژوئن 2019 - 12:20 dsfr.ir/9a85t

چگونگی پذیرش زوج های بدون مدرک
makufz.org
مهمانپذیر

رئیس اداره بررسی صلاحیت پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا درباره ضوابط پذیرش افراد با شرایط خاص گفت: مسافران را نیمه شب به اداره اماکن برای گرفتن تاییدیه نفرستید.

داوود افتخاری در نشست هم اندیشی اعضای اتحادیه مهمانپذیر داران استان تهران که در موزه شهدا برگزار شد، به سوالات افرادی که برای مهمانپذیر و پانسیون مجوز داشتند و در این جلسه حضور پیدا کرده بودند پاسخ داد. بیشتر پرسش این افراد درباره پذیرش افراد با شرایط خاص بود. افتخاری در این برنامه گفت: براساس ماده ۱۷ قانون نظام صنفی افراد موظف هستند ضوابط انتظامی را رعایت کنند. بیشترین مشکلات نیز بعد از گرفتن پروانه کسب بوجود می آید. ما ضوابط انتظامی را سال ها پیش اعلام کردیم. اما هنوز مهمانپذیر داران یک خانم بدون همراه را به اداره اماکن می فرستند.

وی با بیان اینکه نصب، استفاده و دریافت تجهیزات ماهواره ای منوط به اخذ مجوز از ادارات مربوطه است گفت: صاحبان مراکز اقامتی موظف هستند در صورت مراجعه افراد فاقد مدارک، اطفال و اشخاصی که به سن قانونی نرسیده اند و قصد اقامت دارند پذیرش کند و مراتب را به پلیس اماکن اطلاع دهند.

رئیس اداره بررسی صلاحیت پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا گفت: پذیرش و اسکان زوج هایی که فاقد مدرک معتبر هستند، انجام و مراتب به پلیس نظارت بر اماکن اعلام شود. افرادی که ادعا می کنند زوج و یا خواهر و برادر هستند را نیمه شب به اداره اماکن نفرستید بلکه اول پذیرش انجام شده سپس مراتب را به اماکن اعلام کنید.

پذیرش زوج هایی که دارای برگه عکس دار ازدواج موقت ممهور به مهر دفاتر رسمی و یا ممهور به مهر امام جماعت مساجد هستند، بلامانع است. کانون وکلا تلاش کرد تا این مدرک پذیرفته نشود، ولی ما اعلام کردیم که این مدرک قابل قبول است.

پذیرش اتباع خارجه بدون مدرک معتبر و گذرنامه نیز انجام شود و مراتب را به پلیس اطلاع دهید لازم نیست این افراد را هم به اداره اماکن بفرستید به خصوص در زمان نیمه شب. کارکنان شیفت شب را نیز توجیه کنید. اگر برای این افراد اتفاقی بیفتد مرکز اقامتی شما زیر سوال می رود. پذیرش و اسکان وابستگان سفارتخانه هایی که دارای کارت شناسایی تشریفات وزارت خارجه هستند، بلامانع است.

یکی از مهمانپذیر داران از افتخاری پرسید چرا همیشه در گزارش پلیس اماکن قید می شود که متصدی حضور ندارد، افتخاری پاسخ داد: به استناد ماده ۱۴ آئین نامه اماکن عمومی و ضوابط انتظامی عمومی ابلاغی، حضور متصدی یا مباشر در زمان فعالیت واحد صنفی الزامی است. به استناد این قانون صاحب پروانه کسب و یا مباشر عهده دار وظایف آن واحد صنفی است. مدیر در آن واحد کارمند است ولی قانونگذار نام او را نیاورده بلکه گفته متصدی و یا مباشر.

افتخاری همچنین درباره پذیرش افراد متولد تهران در مراکز اقامتی نیز گفت: در قانون و ضوابط منعی برای پذیرش این افراد نیست ولی شما باید شک کنید که چرا این افراد به اقامتگاه آمده اند.

در این برنامه فرد دیگری پرسید که چرا با وجود داشتن سایت، بازهم مسئولان اقامتگاه ها باید دفتر ورود و خروج افراد را به صورت سنتی داشته باشند که در این باره هم افتخاری بیان کرد: سامانه ای برای این کار وجود دارد اما مشکلاتی نیز در آن هست و هنوز نتوانسته ایم که به صورت کامل از دوره سنتی عبور کنیم.

ضوابط انتظامی هر دو سال یک بار به روز رسانی می شود. همچنین ماموران اماکن تنها باید ضوابط را بررسی کنند و نه چیز دیگری را. مسائل امنیتی نیز متفاوت از این ضوابط است. اگر فردی اشتباه یک واحد اقامتی را پلمپ کند یک سال دادگاه نظامی خواهد داشت.

گروههای تروریستی سعی می کنند که به مهمانپذیرها وارد شوند اگر هر یک از مدیران اقامتگاه ها موارد مشکوکی را دیدن حتماً باید آن را به پلیس گزارش دهند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1