مراسم روز جهانی «بناها و محوطه های تاریخی» در شوش برگزار شد

21 آوریل 2018 - 12:30 dsfr.ir/fo4qg

مراسم روز جهانی «بناها و محوطه های تاریخی» در شوش برگزار شد
mehrnews.com
مراسم روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی

به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی در پایگاه میراث جهانی شوش، برنامه های متنوعی برگزار شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوش در خصوص این مراسم اظهار کرد: اختصاص یک روز خاص به عنوان روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی اقدامی خردمندانه برای ایجاد فرصت هایی عالی در راستای توجه به مسئله آسیب پذیری آثار تاریخی و افزایش آگاهی در مورد بناها و محوطه های تاریخی در سطح عمومی و زمینه ساز حمایت و حفاظت فیزیکی و معنوی از آثار و هرچه بیشتر نهادینه کردن اهمیت حفظ مواریث فرهنگی است.

محمد حسین ارسطوزاده با بیان اینکه آثار باستانی در حکم شناسنامه و هویت جامعه است و حفظ و صیانت از آن وظیفه ای خطیر بر دوش تمام مردم است، ادامه داد: ملتی که از اهمیت مواریث و دارایی های فرهنگی، معنوی و هویتی خود به درستی آگاهی داشته باشد، نه تنها هرگز خواسته یا ناخواسته قدمی برای تخریب این آثار ارزشمند برنخواهد داشت بلکه حفاظت از آن را امری بدیهی برای خود قلمداد می کند که این مهم، اصلی بنیادی در مبارزه با پدیده دلخراش وندالیسم نیز هستند.

وی همچنین در خصوص برنامه های پایگاه میراث جهانی شوش به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی گفت: به مناسبت روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی، نشست علمی در سالن معرفی و اطلاع رسانی پایگاه میراث جهانی شوش با حضور دانشجویان دانشکده باستان شناسی شوش، انجمن های دوستدار میراث فرهنگی و عموم مردم برگزار شد.

ارسطو زاده با بیان اینکه در این نشست بخشی از اقدامات حفاظتی و مرمتی محوطه میراث جهانی شوش توسط کارشناسان پایگاه به نمایش گذاشته شد، اظهار کرد: عمده موضوعات مورد بحث در این نشست ریشه شناسی نام های دشت شوشان شامل نام های جغرافیایی و تاریخی ایران، عراق، خوزستان، هتمتی، ایلام، شوش، آپادانا و هدیش، بررسی شوش در دوره های اسلامی شامل؛ مسجد صدر اسلام، بازار، گورستان اسلامی، گرمابه، کارگاه تولید شکر، خانقاه و بررسی پروژه های اجرایی و مرمتی انجام شده در بخش های مختلف محوطه میراث جهانی شوش شامل کاخ شاوور، آپادانا، قلعه، شهرشاهی، باغ موزه و ... بود.

مدیر پایگاه میراث جهانی شوش با بیان اینکه برنامه های این پایگاه در دو بخش کودکان و بزرگسال در نظر گرفته شدند، تصریح کرد: کارگاه نقاشی ویژه کودکان پیش دبستانی با موضوع «میراث فرهنگی» برگزار شد و کودکان پس از بازدید از موزه باستان شناسی شوش و کسب اطلاعات توسط کارشناسان پایگاه در این کارگاه دو ساعته برداشت های آزاد خود از موزه و میراث فرهنگی را به تصویر کشیدند.

ارسطوزاده از دیگر برنامه های روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی پایگاه را برگزاری جشن بادبادک ها در محوطه میراث جهانی شوش عنوان کرد و افزود: با همراهی انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش و استقبال مردم و با هدف آگاهی بیش از پیش همگانی از اهمیت این روز و آثار فرهنگی، بادکنک هایی به هوا فرستاده شد و به این ترتیب روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی گرامی داشته شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1