24 نوامبر 2020 - 22:25

کاخ چهلستون اردستان آتش گرفت

4 آوریل 2018 - 14:30 dsfr.ir/k49kg

کاخ چهلستون اردستان

بخشی هایی از سازه چوبی بنای تاریخی کاخ کوشک سرهنگ آباد معروف به چهلستون اردستان به دلیل آتش سوزی از بین رفت.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان علت این آتش سوزی را نامشخص اعلام کرد و گفت: بنای تاریخی کوشک سرهنگ آباد این شهرستان به علتی نامشخص دچار آتش سوزی شده بود که پس از اطلاع، نیروهای آتش نشانی در محل حاضر شدند و نسبت به مهار آتش اقدام کردند.

' محمدرضا صدوقی ' با اشاره به از بین رفتن بخش هایی از سازه های چوبی این بنای تاریخی افزود: عمدی یا غیر عمدی بودن و همچنین عامل یا عاملان این حادثه آتش سوزی هنوز مشخص نیست.

هم اکنون نیروهای آتش نشانی در محل مستقر هستند و جزئیات وقوع حادثه و همچنین میزان خسارت وارد شده در مصاحبه ای از سوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اطلاع رسانی خواهد شد.

نخستین گزارش تاریخی از بنای سرهنگ آباد اردستان که به اعتقاد کارشناسان ترکیبی از کاخ چهلستون اصفهان و باغ عفیف آباد شیراز است، به سفرنامه حاج سیاح در حدود سال 1258 باز می گردد.

کوشک سرهنگ آباد (نزدیک به یک سده پس از احداث) در سال 1355 به شماره 1278 در فهرست آثار تاریخی ملی کشور ثبت شد و از آن پس خبر خاصی از بنا نبود.

این بنا از جمله اثرهای های تاریخی فراموش شده اردستان است که به رغم رونق گردشگری در استان اصفهان طی سال های گذشته، اسیر حوادث طبیعی شد و این روزها تنها سایه ای از شکوه گذشته را برای رهگذران تاریخ به یادگار گذاشته است.

باشکوه ترین کاخ تاریخی در مناطق کویری ایران به جا مانده از دوران قاجار، در حدود سال 1260 توسط 'مصطفی قلی خان سهام السلطنه عرب عامری' مشتمل بر یک کوشک و شکارگاه برای پذیرایی از شاهزاده های قاجار ساخته شد و در روستایی به همین نام از توابع دهستان سفلای بخش زواره در 76 کیلومتری شرق اردستان واقع است.

شهرستان اردستان با برخورداری از یک اثر جهانی، 67 اثر تاریخی ملی، 2 بافت تاریخی و 78 محوطه باستانی در فاصله 118 کیلومتری شمال شرق اصفهان واقع می باشد. 

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1