کشف ابزار سنگی تاریخی در محوطه تاریخی بی بی زلیخایی

5 دسامبر 2017 - 14:30 dsfr.ir/210o7

محوطه تاریخی بی بی زلیخایی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد از کشف ابزار سنگی تاریخی در محوطه تاریخی بی بی زلیخایی سوق شهرستان کهگیلویه خبرداد.

محمود باقری در بازدید از برخی پروژه های کهگیلویه با اشاره به اینکه محوطه تاریخی بی بی زلیخایی سوق ثبت ملی شده است، افزود: با هدف کارهای علمی و پژوهشی فاز نخست کاوش این محوطه تاریخی با حضور کارشناسان میراث فرهنگی کشور آبان ماه امسال آغاز شد.

در این کاوش ها ابزار سنگی مربوط به دوره نوسنگی بدون سفال کشف شده است. که مطالعات اولیه نشان می دهد این ابزار برای ساخت ابزارآلات کشاورزی و شکار مردم آن دوره استفاده می شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه پارک اسکان دهدشت به منظور رفاه حال گردشگران و مردم این شهر احداث می شود، خاطرنشان کرد: اعتبار این پروژه 8 میلیارد ریال است. و هم اکنون بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در این پارک هفت آلاچیق، 54 سکوی نشینمن، 2 نمازخانه، آبخوری، ظرفشویی، هشت چشمه سرویس بهداشتی، حمام، سالن آمفی تئاتر روباز و روشنایی کامل پیش بینی شده است.

وی هدف از ایجاد پارک اسکان را اشتغال زایی، ایجاد درآمد پایدار و توسعه گردشگری در شهرستان کهگیلویه عنوان کرد و ادامه داد: با تکمیل این پارک، مسافران و گردشگرانی که در ایام مختلف سال به شهرستان کهگیلویه سفر می کنند دیگر در نقاط شهری نمی توانند اسکان کنند و اسکان آنها در پارک اسکان صورت می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: با تمام توان از بخش خصوصی در راستای توسعه زیرساخت های گردشگری حمایت می کنیم.

باقری با تقدیر از ایجاد زیرساخت های سفره خانه سنتی در دهدشت، بیان کرد: سرمایه گذار این طرح برای استفاده از تسهیلات ارزان قیمت به بانک معرفی می شود.

وی در ادامه از عملیات دیوارکشی بافت قدیم دهدشت و پایگاه ملی این بافت نیز سرکشی کرد و از نزدیک از روش اجرایی حفاظت بافت قدیم دهدشت بازدید کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1