21 فوریه 2024 - 14:07

16 وزیر دولت دوازدهم مشخص شدند

20 اوت 2017 - 17:00 dsfr.ir/ph699

16 وزیر دولت دوازدهم مشخص شدند
خبرگزاری خانه ملت
رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد وزرای پیشنهاد شده در مجلس شورای اسلامی

نمایندگان مردم در #مجلس شورای اسلامی تکلیف وزرای پیشنهادی #دولت #روحانی را مشخص کردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی بعد از پنج روز بررسی متوالی صلاحیت و رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در نهایت تنها به یکی از وزرا اعتماد نکردند و به این ترتیب هیات وزیران دولت دوم روحانی شکل گرفت.

حسن روحانی تجربه دریافت رای اعتماد به وزرای خود از مجلس را چهار سال پیش برای اولین بار کسب کرد و به نظر می رسد با شناختی که از فضای قوه مقننه و خواسته های نمایندگان به دست آورده این بار هیات وزیرانی معرفی کرد تا حداقل عدم رای اعتماد را داشته باشند.

چهار سال پیش نمایندگان مجلس نهم شورای اسلامی، با بررسی صلاحیت و رای اعتماد وزرای پیشنهادی دولت اول روحانی، سه وزیر آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری و ورزش و جوانان را برای حضور در کابینه قبول نکردند. با این حال در دولت دوم روحانی، نمایندگان تنها حبیب الله بیطرف وریز نیرو را از لیست هیات وزیران خارج کردند تا فردی دیگر از سوی روحانی معرفی شود.

از سوی دیگر حسن روحانی برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، همچنان فردی را به مجلس شورای اسلامی جهت بررسی صلاحیت و رای اعتماد معرفی نکرده است با این حساب دولت دوازدهم بدون حضور دو وزیر قطار خود را برای حرکت آماده کرده است تا در بازه زمانی کمتر از سه ماه، وزرایی برای علوم و نیرو انتخاب، و برای کسب رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

در ادامه این گزارش جدول مقایسه ای از کسب رای اعتماد هیات وزیران 2 دولت روحانی از مجالس نهم و دهم آمده است:

توصیه لاریجانی به وزرای جدید دولت

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وزرای دولت دوازدهم کارها را طبق اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه پیش ببرند.

به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از اعلام نتایج آرای نمایندگان به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در جلسه علنی امروز (یکشنبه 29 مرداد) پارلمان، گفت: برای همه عزیزانی که توانستند رای اعتماد مجلس را کسب کنند آرزوی توفیق می‌کنیم و امیدواریم همان طور که در مجلس ابراز کردند، متناسب با اسناد بالادستی مخصوصا برنامه ششم توسعه کارها را با جدیت پیش ببرند.

وی افزود: برای آقای بیطرف هم در مسند دیگری آرزوی توفیق می کنیم.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: از رئیس‌جمهور محترم و نمایندگان مجلس و مخالفان و موافقان که با دقت زیادی کارها را پیش بردند، تشکر می کنیم.

لاریجانی در پایان گفت: مجلس نظرات مختلف را شنید و سنجید، امیدواریم نتیجه آراء خیر و برکت برای کشور باشد.

1