1 مارس 2024 - 10:49

چرا خدمات هتل های کشور فقط شامل اقامت و صبحانه است؟

30 ژوئیه 2017 - 15:00 dsfr.ir/zb5h4

چرا خدمات هتل های کشور فقط شامل اقامت و صبحانه است؟
iran-booking.com
پذیرش هتل ایبیس فرودگاه امام

مسافرانی که در #هتل های ۴ و ۵ ستاره اقامت دارند، طبق استاندارد جهانی، از تمام خدمات رایگان و یا با تخفیف زیاد استفاده می کنند، اما چرا در ایران اینگونه نیست؟

به گزارش ایسنا، کیفیت هتل ها معمولا بر اساس خدمات رستوران، تفریحات‏، امکانات، چشم انداز و اندازه اتاق ها، اسپا و خدمات ورزشی، موقعیت جغرافیایی و مواردی مانند این ها ارزیابی می شود.

معمولا مسافری که در چنین هتل مجهزی اقامت دارد، طبق استاندارد و رقابت جهانی، از تمام این خدمات می تواند رایگان و یا با تخفیف زیاد استفاده کند، هرچند در برخی کشورهای اروپایی و آسیایی، این خدمات نوعی آپشن محسوب می شود که در صورت مصرف نشدن، هزینه اقامت را کاهش می دهد.

در ایران اما این برنامه سلیقه ای اجرا می شود، چرا که در دستورالعمل نرخ گذاری هتل ها - صادرشده از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری - هزینه هتل فازغ از یک یا چهار ستاره بودن، فقط شامل اقامت و صبحانه است و خدمات دیگر جداگانه محاسبه می شوند.

هرچند معدود هتل هایی هستند که خدمات جانبی را رایگان در اختیار مصرف کننده می گذارند، اما شمار هتل هایی که حتی برای اینترنت از ساکنان خود پول می گیرند، خیلی بیشتر از آن جمعیت اندک است که ترجیح داده استاندارد عرفی جهان را رعایت کند.

ولی تیموری - مدیرکل اداره نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری - درباره این که چرا خدمات جانبی غیر از خواب و صبحانه در هتل ها پولی است؟ به ایسنا گفت: هزینه اقامت در هتل های ایران بیشتر دربرگیرنده «اتاق» و «صبحانه» است، اگر هتل غیر از این، خدمات جانبی دیگری عرضه می شود که پولی است باید در قرارداد با مشتری حقوقی و حقیقی مشخص شود.

او علت ناآگاهی نسبت به هزینه خدمات جانبی هتل ها را ناشی از شفاف نبودن قراردادها دانست و افزود: خدمات هتل در همه مکان ها به یک نوع و کیفیت نیست، بنابراین لازم است در قراردادها که یا مستقیم با مشتری بسته می شود و یا به واسطه آژانس، همه خدمات و هزینه ها شفاف مشخص شود، درحالیکه بعضا اینطور نیست و تناقض و سوءتعبیر پیش می آید. هتل موظف است به عنوان ارائه دهنده خدمات، با مصرف کننده قرارداد واضحی داشته باشد.

تیموری اظهار کرد: براساس دستورالعمل نرخ گذاری هتل ها، تعرفه شامل صبحانه و یک شب اقامت است، اما گاهی هزینه هتل همه خدمات را در برمی گیرد که معمولا در هتل های Ultra All Inclusive اتفاق می افتد که البته این هم به نوع قرارداد بستگی دارد.

در بیشتر هتل های ۴ و ۵ ستاره دنیا، وقتی خدماتی مثل اسپا، استخر، سالن ورزشی و امکانات رفاهی و اینترنت وجود دارد، استفاده از آنها برای ساکنان هتل یا رایگان است و یا قبلا روی هزینه اتاق محاسبه شده؛ و دیگر پول جداگانه ای بابت آن گرفته نمی شود، برعکسِ شیوه ای که در ایران مرسوم است، در کمتر هتل ۴ یا ۵ ستاره ای می توان از این خدماتِ رایگان استفاده کرد.

1