1 مارس 2024 - 11:24
رییس اتحادیه هتلداران استان:

70 هتل در مشهد به فروش گذاشته شدند

9 ژوئیه 2017 - 21:00 dsfr.ir/r548v

70 هتل در مشهد به فروش گذاشته شدند
pintapin.com
هتل اطلس مشهد

رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی گفت: به علت این که میزان عرضه و تقاضای در حوزه #اقامت برابر نیست تعداد 70 #هتل در #مشهد به فروش گذاشته شدند.

به گزارش ایسنا، محمد قانعی در نشست خبری با موضوع چالش ها و موضوعات مرتبط با گردشگری و میزبانی در ایران، اظهار کرد: مشهد به یمن وجود پربرکت حضرت ثامن الحجج (ع) دارای جایگاه خاصی در حوزه گردشگری و به خصوص گردشگری مذهبی است و سالانه شاهد حضور میلیونی زائران هستیم اغلب زائران برای بهره گرفتن از بعد معنوی زیارت و عبادت به مشهد سفر می کنند در کنار آن شاهد فعالیت های اقتصادی برای خدمات دهی به زائران هستیم.

وی یادآور شد: در سال های بعد انقلاب به علت تحمیل جنگ علیه ما، با معیارهای استاندارد جهانی فاصله گرفتیم، در طی سال های دهه شصت مسوولان و سرمایه گذاران در برخی از اوقات به منظور اسکان زائرانی که برای فرار از موشک باران غرب و مرکز کشور به استان ما پناه می آوردند با نیت معنوی در مشهد مکان اقامتی ساختند و شاهد روند رو به رشد ساخت اقامتگاه ها با شرایط خاصی بودیم.

رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی ادامه داد: اغلب نهاد و سازمان های دولتی یک اقامتگاه و هتل در مشهد ایجاد کردند و اکنون شاهد آن هستیم که همه ارگان ها و سازمان ها دارای یک اقامتگاه و بعضا هتل 5 ستاره هستند البته قانون آنها را مکلف به واگذاری به بخش خصوصی کرده است زیرا ما در رقابت نابرابر با آنها هستیم.

وی عنوان کرد: با کمک مسوولان جهاددانشگاهی مشهد و پژوهشکده گردشگری این سازمان، پژوهشی را انجام دادیم و مشخص شد هر زائر در مشهد با میانگین اقامت سه روز روزانه 120 هزار تومان هزینه می کند، اما ما در مشهد نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم و بخاطر حرکات ناشیانه و غیر مسوولانه برخی، زائران حاشیه خلیج فارس را به راحتی از دست دادیم.

قانعی عنوان کرد: در مشهد 211 هتل فعال و 292 پروژه اقامتی در حال ساخت داریم که اغلب هتل اند و در طی چهار سال آینده به بهره برداری می رسند.

وی با بیان اینکه هفتاد هتل در مشهد به فروش گذاشته شده است، گفت: به علت این که میزان عرضه و تقاضای در حوزه اقامت برابر نیست این تعداد هتل به فروش گذاشته شدند. ضروری است که طرح جامع گردشگری مشهد تدوین شود تا مشخص شود ما نیازمند ایجاد هتل هستیم یا خیر.

رییس اتحادیه هتلداران خراسان رضوی یادآور شد: بسیاری از خیران علاقمند هستند در مشهد به دلبل وجود مضجع شریف امام هشتم شیعیان سرمایه گذاری کنند. چنانچه در سایر شهرهای کشور و از جمله تهران شاهد ساخت هتل نیستیم و این یعنی هتلداری و ساخت هتل توجیه اقتصادی ندارد پس با انگیزه های معنوی در مشهد هتل ساخته می شود.

وی با بیان اینکه برای گردشگری دو زیرساخت دارای اهمیت است، خاطرنشان کرد: اقامت و حمل و نقل دو زیرساخت اساسی به شمار می روند، خوشبختانه در مشهد هر دو زیرساخت ها وجود دارد.

قانعی گفت: در بحث استانداردسازی، هتل های مشهد پیشتاز شدند و 50 درصد هتل های کشور را در اختیار داریم و همه هتل ها را برای فعالیت منوط به استانداردسازی کردیم در حالی که در سایر شهرهای کشور هتل ها در برابر تطبیق استاندارد مقامت می کنند.

وی اظهار کرد: هتل های مشهد از هتل های سایر شهرها یک ستاره بالاتر است. یک هتل 4 ستاره مشهد برابر با هتل پنج ستاره کشوری خدمات می دهد. همچنین از نظر قیمت نیز در حال حاضر نرخ اقامت در هتل های مشهد از میانگین نرخ هتل های کشور پایین تر است.

فرآیند سرمایه گذاری در حوزه گردشگری را کوتاه و چابک می کنیم

منتخب مردم مشهد در پنجمین دوره شورای اسلامی گفت: در کارگروه زیارت و گردشگری شورای شهر آتی، فرآیند سرمایه گذاری در حوزه گردشگری را کوتاه و چابک می کنیم.

به گزارش ایسنا، محمدرضا حیدری در نشست خبری با موضوع چالش ها و موضوعات مرتبط با گردشگری و میزبانی در ایران اظهار کرد: در شورای شهر پنجم کارگروهی تحت عنوان کارگروه "زیارت و گردشگری" ایجاد می شود که جمعی از متخصصان و مسوولان در آن حضور دارند و خطوط کلی و راهبردهای حوزه گردشگری و زیارت را با نگاه به برنامه پنجم و همچنین با دیدگاه هم افزایی تدوین می کنند.

وی گفت: یکی از اولین موضوعات دارای اهمیت برای شورای شهر پنجم این است که اعضای شورا و نخبگان درباره مفهوم گردشگری و زیارت اجماع کنند که این دو در تضاد بایکدیگر یکدیگر نیستند، بلکه مکمل هم هستند، ما در حوزه گردشگری برای ایجاد امید برای فعالان این حوزه و رفع نگرانی آنها تلاش خواهیم کرد.

منتخب مردم مشهد در پنجمین دوره شورای اسلامی با تاکید بر تعامل و هم افزایی دستگاه های مختلف در اجرای برنامه های حوزه گردشگری گفت: اگرچه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متولی این امر است اما ما نیز تلاش خواهیم کرد بین سازمان های مختلف هم افزایی به وجود بیاوریم.

وی گفت: مجموعه فرهنگی و تاریخی طوس یک سرمایه گردشگری و فرهنگی است، اما ما در طی سالهای گذشته نتوانستیم اقدام جدی در قبال طوس انجام دهیم.

رمارم خاطرنشان کرد: باتوجه به ورود سالانه بیش از 20 میلیون زائر به مشهد، ماهانه بیش از یک میلیون نفر به صورت مازاد از امکانات موجود در شهر بهره می گیرند، در حالی که مجاوران در مشهد بهای این خدمات را می دهند و ما در شورای شهر پنجم سندی را در حوزه گردشگری تدوین می کنیم که شورا مکلف است آن سند را در گردشگری دنبال کند.

منتخب مردم مشهد در پنجمین دوره شورای اسلامی با بیان اینکه در کارگروه زیارت و گردشگری فرآیند سرمایه گذاری را در حوزه گردشگری کوتاه و چابک می کنیم، افزود: با توجه به این که این فرآیند، پیچیده و مشکل است ما در شورای شهر پنجم آمادگی این را داریم که به سرمایه گذاران این حوزه کمک جدی کنیم.

وی افزود: گردشگری سلامت یکی از انواع گردشگری در مشهد است که ظرفیت آن در این شهر وجود دارد، البته باید گردشگری فرهنگی، محور حوزه گردشگری در مشهد قرار بگیرد و بعد از آن به حوزه گردشگری سلامت و سایر انواع گردشگری پرداخته شود.

اولویت شورای شهر پنجم در حوزه گردشگری

منتخب مردم مشهد در پنجمین دوره شورای اسلامی گفت: اولویت شورای شهر پنجم پیدا کردن حلقه های مفقوده در زیرساخت های گردشگری است.

به گزارش ایسنا، شهناز رمارم در نشست خبری با موضوع چالش ها و موضوعات مرتبط با گردشگری و میزبانی در ایران اظهار کرد: یکی از این حلقه های مفقوده، اقتصاد زیارت است، زیرا سالانه پول هنگفتی به اقتصاد شهر مشهد سرازیر می شود، اما این مطلب که این پول در کجا هزینه می شود مشخص نیست.

منتخب مردم مشهد در پنجمین دوره شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت گردشگری مقبره امام محمد غزالی یکی از مطالبات شهروندان مشهدی است که به ما اعلام کردند.

وی با بیان اینکه درآمد گردشگری چندین برابر درآمد حاصل از فروش نفت است، گفت: مشهد پتانسیل توسعه گردشگری را دارد و به جای سرمایه گذاری و منفعت طلبی دلال ها، باید سود گردشگری نصیب مشهدی ها شود.

رمارم درباره کسانی که در مقابل توسعه اقتصادی شهر مشهد موضع می گیرند گفت: کدام زائر است که به مشهد بیاید اما حضرت ثامن الحجج (ع) را زیارت نکند. مگر حجره های و مغازه ها در قدیم تا نزدیک ضریح حضرت وجود نداشت، چرا اکنون با اقتصاد دچار مشکل شدیم و می خواهیم سرمایه گذاران را از این شهر فراری دهیم.

وی اضافه کرد: چرا وقتی در فرهنگ بومی ما به شنا کردن توصیه شده است با ظرفیت های گردشگری مانند ایجاد پارک های آبی مقابله می شود، مگر فرهنگ میزبانی احساس راحتی میهمان نیست.

منتخب مردم مشهد در پنجمین دوره شورای اسلامی یادآور شد: ما مفاخری در مشهد داریم که شخصیت های بین المللی هستند و می توانند سالانه میلیون ها گردشگر را جذب کنند، یکی از این ظرفیت ها طوس و مقبره حکیم فردوسی است.

رمارم گفت: ما معتقدیم کج سلیقگی هایی، حوزه شهری مشهد را دچار آفت هایی کرده است و امیدواریم مانند اجدادمان میهمان نوازهای خوبی باشیم.

وی با بیان اینکه در گردشگری مذهبی آن گونه که شایسته است نتوانستیم نقشی را ایفا کنیم افزود: در این شهر چراغ تولید، رونق و رفاه خاموش شده است، امسال مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شد اما ما آنگونه که باید از قابلیت های این ظرفیت استفاده نکردیم.

1