1 مارس 2024 - 01:35
رییس جامعه هتلداران فارس:

750 خانه غیرمجاز، خوابگاه گردشگران شده اند

13 ژوئن 2017 - 13:30 dsfr.ir/y70oi

750 خانه غیرمجاز، خوابگاه گردشگران شده اند
جهانگردان
منزل مبله و خانه مسافر در شیراز

رشد قارچ گونه خانه مسافرها ضربه مهلکی به #گردشگری و صنعت #هتلداری وارد کرده است.

"رییس جامعه هتلداران فارس"

رییس هیات مدیره جامعه هتلداران فارس از شناسایی حدود 750 خانه مبله غیرمجاز در این استان که محل پذیرش مسافران شده خبر داد و گفت: تنها 23 واحد از این خانه ها مجوز رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گرفته اند. رشد قارچ گونه خانه مسافرها ضربه مهلکی به گردشگری و صنعت هتلداری وارد کرده است.

سید حسن سیادتان وضعیت هتل های این استان را به لحاظ ظرفیت اشغال و قیمت خوب ارزیابی کرد و افزود: امسال به نسبت سال گذشته ظرفیت هتل های این منطقه با 10 درصد رشد در اسکان گردشگران خارجی روبرو بود که مطمئنا اگر تعداد هتل ها بیشتر بود، بیشتر هم پذیرش می شد، چون درخواست زیاد بود، ولی ظرفیتِ محدود، اجازه پاسخگویی نمی داد.

وی ادامه داد: ما از دولت درخواست کردیم زمان همایش های بین المللی و ملی را که همیشه با فصل ورود گردشگر تداخل داشت، جابجا کند که خوشبختانه امسال این اتفاق رخ داد و بیشتر ظرفیت هتل ها در اختیار مسافران و گردشگران قرار گرفت.

خارجی ها 65 درصد هتل های فارس را برای 6 ماه دوم سال رزرو کرده اند

او در ادامه با اشاره به تکمیل ظرفیت بیشتر هتل های شیراز برای ماه های مهر تا دی از شش ماه قبل توسط گردشگران خارجی و آژانس ها گفت: تقریبا 65 درصد از ظرفیت هتل های سه، چهار و پنج ستاره رزرو شده اند که با توجه به این حجم تقاضا، 70 درصد از ظرفیت اقامتی استان برای خارجی ها در نظر گرفته شده و 30 درصد دیگر به ایرانی ها اختصاص یافته است.

رییس هیات مدیره جامعه هتلداران فارس درباره اساس این تقسیم بندی و این که اختصاص 30 درصد سهم هتل ها برای ایرانی ها کفایت می کند؟ توضیح داد: این تقسیم بندی به نسبت تقاضای مسافران ایرانی و خارجی صورت گرفته که روی تجربه، فکر می کنیم این 30 درصد برای ایرانی ها کفایت کند، چون معمولا مراجعه آن ها به هتل ها کمتر است.

مهمانپذیرها هتل می شوند

وی سپس به سریع ترین اقدامی که در استان فارس برای رفع مشکل اسکان مسافران صورت گرفته اشاره کرد و افزود: در حال حاضر استان 75 هتل، هتل آپارتمان و مُتل دارد که سعی شده برای جبران کمبود در این بخش، مهمان پذیرها را ارتقا داده و به هتل تبدیل کرد. این طرح از اواخر سال گذشته شروع شده و 3 واحد، پس از ارتقاء کیفیت استانداردها و اجرای ضوابطی در این راستا، به هتل تبدیل شدند. در سال 96 نیز این طرح ادامه خواهد داشت و اگر سایر مهمان پذیرها حاضر باشند بازسازی هایی را انجام دهند، درجه آن ها را نیز به هتل ارتقاء می دهیم.

«سیادتان» همچنین به ساخت و سازهای هتل ها در این استان گردشگرپذیر اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نزدیک به 19 هتل در دست ساخت است که با توجه به روند پیش گرفته شده، احتمالا هر سال یکی دو واحد به ظرفیت اقامتی استان اضافه شود.

وی گفت: برای تشویق سرمایه گذاران به ساخت هتل لازم است برخی سنگ ها از جلوی پا برداشته شوند. هتل ها چند سالی است با پدیده خانه های استیجاری و خانه مسافرها دست به گریبان اند و از ناحیه آنها ضربه های مهلکی خورده اند.

این هتلدار اضافه کرد: خانه مسافرها مثل قارچ در حال رشد هستند، بدون آن که کنترلی در کار باشد و درحالیکه ما باید امنیت مسافران را تامین کنیم، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در پی تشکیل شرکت مادر تخصصی است که این خانه ها را موجه جلوه دهد.

او بیان کرد: درست است که هتل کم داریم، اما نمی توانیم صورت این مساله را با خانه های اجاره ای و چادرهای مسافرتی پاک کنیم. باید کاری کرد که سرمایه گذار تشویق شود تا کمبودها را سریع تر برطرف کند. باید سازمان میراث فرهنگی و سایر وزارتخانه های مرتبط کنترل های خود را تشدید کنند.

دولت حمایت کند، یک چهارم قیمت کنونی خدمات می دهیم

رییس هیات مدیره جامعه هتلداران فارس در پاسخ به این سوال که آیا قیمت گران هتل ها در مقایسه با خانه های شخصی باعث نمی شود مردم به اقامتگاه های غیرمجاز گرایش پیدا کنند و وقت آن نشده که هتل ها برای این مساله چاره ای بیاندیشند و در نظام مدیریتی خود تغییراتی را اعمال کنند، گفت: این خانه ها هیچ یک از مالیات هایی که هتل ها می دهند را نمی پردازند، معلوم است که ارزان تر می شوند. یک زمانی وعده دادند بسته حمایتی را به هتل ها اختصاص می دهند تا برق، گاز و برخی مالیات هایشان ارزان محاسبه شود، این کاری است که تمام کشورهای توریست پذیر در حمایت از صنعت هتلداری و گردشگری انجام می دهند، اما اینجا هیچ خبری از آن حمایت ها نشده است.

وی ادامه داد: وقتی هتلدار مجبور است به همه مالیات بدهد، از طرفی هم با عوارض های گوناگون شهرداری روبرو است و مالیات بر ارزش افزوده هم که دارد، طبیعتا مجبور است قیمت را طوری تعیین کند که از عهده تامین هزینه های جاری خود برآید، در چنین شرایطی این مسافر است که متحمل خسارت می شود. دولت آن بسته حمایتی را اجرا کند، ما اصلا ربع قیمت، خدمات می دهیم.

سیادتان گفت: دست کم 45 درصد هزینه ای که مسافر به هتل پرداخت می کند، صرف مالیات و عوارض می شود و اصلا به جیب هتلدار نمی رود. اگر مردم هم به چادرهای مسافرتی و خانه های شخصی گرایش دارند، به خاطر قوانین دست و پاگیر مالیاتی و شرایط حاکم است که مسؤولان نسبت به آن توجهی نشان نمی دهند و مدام به هتل ها هشدار می دهند که خدمات شان گران است، درحالیکه دست حمایت خود را از روی شانه های ما برداشته اند.

1