24 فوریه 2024 - 23:29
حرکت گردشگری به سمت بازاریابی دیجیتالی

5 ظرفیت رسانه های اجتماعی برای برندهای سفر

25 ژوئیه 2015 - 09:00 dsfr.ir/2r8j9

رسانه های دیجیتال امروزه نقش عمده ای در حوزه بازاریابی ایفا می کنند؛ به گونه ای که بسیاری از متخصصان امر، بر این باورند که صاحبان کسب و کار باید از تبلیغات سنتی کاغذی و چاپی فاصله گرفته و به رسانه های دیجیتال ایمان بیاورند.

ماری میکر یکی از تحلیلگران برجسته حوزه فناوری، در تحلیلی به بررسی صنعت بازاریابی در رسانه های اجتماعی پرداخته و روندهای پیشرو و موفقیت آمیزی که برندهای سفر باید به آنها توجه کنند را تشریح و 5 ظرفیت موجود را در این زمینه معرفی کرده است.

تلفن همراه به جای تلویزیون و رادیو
تلفن همراه تنها یک گرایش صرف نیست، بلکه به یک شیوه زندگی تبدیل شده است. با این وجود تبلیغ کنندگان برای استفاده از ظرفیت تلفن همراه عملکرد کندی دارند. بازارها اغلب تمایل دارند به آنچه می شناسند مانند تبلیغات چاپی، رادیو یا تلویزیون اتکا کنند. وفاداری آنها به رادیو و تلویزیون تا حدی قابل قبول است اما در شرایط کنونی تناسبی ندارد که مبلغ قابل توجهی از بودجه تبلیغات صرف تبلیغات چاپی شود؛ در صورتی که تلفن همراه در دسترس است. این در شرایطی است که بسیاری از مسافران از طریق تلفن همراه مقاصد سفر را جست و جو و رزرو می کنند. بنابراین مقاصد گردشگری، مدیران هتل ها و خطوط هواپیمایی باید به این مساله توجه کنند که همچنان فرصت های بسیاری برای کسب مزیت رقابتی از طریق تبلیغات تلفن همراه وجود دارد.

اعجاز تصویر
مقاله جدیدی که توسط شرکت هاب اسپات منتشر شد، نشان داد پست های وبلاگ ها که حاوی تصویر هستند 94 درصد بیشتر از پست های بدون تصویر به اشتراک گذاشته می شوند. به اعتقاد ماری میکر، در مورد پست های فیس بوک و توییتر نیز همین مساله صادق است؛ بنابراین به جای نشان دادن یک تصویر در هر پست، اکنون شبکه های اجتماعی به طور فزاینده از روش مجموعه تصاویر برای نشان دادن تصاویر بیشتر در یک پست، استفاده می کنند.

فیس بوک این ویژگی را در اواخر سال 2014 از طریق برنامه پاورادیتور و در اوایل سال 2015 از طریق پلت فرم تبلیغاتی محلی معرفی کرد. به تازگی نیز اینستاگرام نسخه مخصوص به خود را عرضه کرده است. پین ترست برای مدتی از  مجموعه تصاویر در تابع جست و جوی خود استفاده کرد و گوگل نیز سال گذشته از این برنامه استفاده کرد اما آن را کنار گذاشت.

ویدئوهایی فراتر از یوتیوب
طبق این تحلیل، 64 درصد از بازدیدکنندگان وب سایت ها پس از دیدن ویدئو احتمالا از خرده فروشان آنلاین خرید می کنند. گرچه این آمار درباره خرده فروشی است، اما ویدئو در حوزه سفر هم از اهمیت زیادی برخوردار شده؛ به ویژه از زمانی که فیس بوک در این حوزه ورود کرده است. یوتیوب با داشتن بیش از یک میلیارد کاربر که به طور ماهانه فعالیت می کنند، در زمینه ویدئو همچنان بازیگر اصلی است و پس از گوگل مهم ترین موتور جست و جوی جهان به شمار می رود. این سایت در مورد سفر در میان جمعیت 18 تا 34 ساله ها برترین سایت جهان محسوب می شود.

اما مساله مهمی که باید به آن توجه کرد این است که ویدئو دیگر فقط منحصر به یوتیوب نیست. برندهای سفر باید فیس بوک را مدنظر داشته باشند. فیس بوک به تازگی به لحاظ تماشای ویدئو و آپلود روی پلت فرم آن از یوتیوب پیشی گرفته است. همچنین «اینستاگرام» و حتی «توئیتر» که امکان گنجاندن ویدئو در توئیت ها را فراهم کرده است، باید مورد توجه قرار گیرند.

اپلیکیشن های پیام کوتاه
ماری میکر در تحلیل خود اضافه کرده است که همه انواع اپلیکیشن های پیام کوتاه طرفداران زیادی به ویژه در میان جوانان 13 تا 25 سال دارند. در شرایطی که خرده فروشان و کالاهای مصرفی پرطرفدار از طریق اپلیکیشن های لاین و اسنپ چت (یک برنامه ارسال و دریافت تصاویر مخصوص پلت فرم تلفن همراه) مخاطبان جوان را هدف قرار داده اند، صنعت سفر و گردشگری فعالیت چندانی در این زمینه نداشته است. با این وجود جالب است بدانیم که سانشاین ویلیج در شهر بنف در آلبرتای کانادا، زمستان گذشته از اسکی بازان دعوت کرد«اسنپس» های خود را از طریق #BanffSunshine به اشتراک بگذارند. دیگر فعالان حوزه سفر و گردشگری نیز باید از این روش پیروی کنند. با استفاده از برنامه اسنپ چت، کاربران می توانند عکس بگیرند یا ویدئو ضبط کنند و سپس به آن ها متون یا نقاشی اضافه کنند. پس از آن می توانند آنها را به لیستی از دریافت کنندگان مشخص شده ارسال کنند. این تصاویر و ویدئوها اصطلاحا «اسنپس» نامیده می شوند.

بازدیدهای ثبت شده کاربر-گردشگر
این گزارش اضافه کرده که وب سایت تریپ ادوایزر 15 سال قبل یعنی در سال 2000 آغاز به کار کرد و چهار سال طول کشید تا این سایت به مرحله برجسته یک میلیون بازدید دست یافت. در سال 2012 این سایت توانست 75 میلیون بازدید جمع آوری کند و در سال 2013 به 150 میلیون بازدید رسید که 50 میلیون آن در همان سال نوشته شده بود. در سال 2012، تریپ ادوایزر برآورد کرد در هر دقیقه 102 بازدید در این سایت ثبت می شود. اما این رقم در سال 2015 به رقم 139 بازدید در هر دقیقه می رسد؛ آماری که تقریبا افزایش 40 درصدی را ظرف 3 سال گذشته نشان می دهد.

این سایت هم اکنون دارای بیش از 225 میلیون بازدید است. به همین ترتیب، در سال گذشته وب سایت ایر بی ان بی که وب سایتی است که مردم از طریق آن مکان های اقامتی کرایه می کنند، شاهد افزایش 140 درصدی محتوای ایجاد شده توسط کاربران بود و توانست 14 میلیون بازدید جدید ثبت کند. آمار مشابه و سرسام آوری در مورد یلپ، اکسپدیا، بوکینگ، زوماتو، کروز کریتیک و دیگر سایت های نقد و بررسی در زمینه سفر وجود دارد. بنابراین مدیریت آنلاین اعتبار و شهرت، دیگر برای هتل ها و رستوران ها یک الزام شده است؛ نه اینکه تنها کاری خوب که می شود درباره آن فکر کرد.

تبلیغات اجتماعی در حال رشد
بر اساس گزارش سال 2015 گزارش اینترنتی ارزیاب صنعت بازاریابی در رسانه های اجتماعی، تبلیغات پولی در رسانه های اجتماعی در حال افزایش است و برنامه تبلیغات فیس بوک توانسته است بیش از 2 برابر سرمایه گذاری های انجام شده روی برنامه گوگل ادوردز را به خود اختصاص دهد. اما در مورد صنعت گردشگری و میزبانی این مساله چندان درست نیست و برنامه گوگل ادوردز میزان نامتناسبی از بودجه تبلیغات را به خود اختصاص داده است. اما به نظر می رسد اکنون بازاریابان متوجه هزینه پایین تبلیغات در رسانه های اجتماعی و پتانسیل بالای آنها برای بازگشت سرمایه و تعامل شده اند. به همین دلیل است که پیش بینی می شود بازاریابان در سال جاری میلادی بودجه تبلیغات در فیس بوک، گوگل، توییتر و لینکدین را افزایش خواهند داد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1