آمادگی ایران برای موج جدید گردشگران

گزارش "نیویورک پست" از رونق توریسم در پساتحریم

22 ژوئیه 2015 - 10:30 dsfr.ir/as7dn

نیویورک پست: «ایران خود را برای رو به رو شدن با موج جدید گردشگران خارجی آماده می کند.»

نیویورک پست، از قول رسانه های ایرانی داخل کشور با بیان این مطلب، از آماده شدن ایران برای رویارویی با آنچه از آن سونامی گردشگران خارجی یاد می شود، خبر داده است. بر اساس این گزارش این افزایش تقاضا برای سفر به ایران در نتیجه توافق هسته ای هفته گذشته با آمریکا و دیگر قدرت های جهان اتفاق خواهد افتاد.

نیویورک پست همچنین با نقل سخنان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره رشد توریسم ایران پس از توافق هسته ای و شادمانی صنعت گردشگری به خاطر لغو تحریم ها، از قول وی نوشته است: «با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، هیچ حوزه ای به اندازه حوزه گردشگری متاثر نخواهد شد؛ به همین دلیل خبر توافق هسته ای و رفع تحریم ها هیچ مجموعه ای را به اندازه فعالان گردشگری خوشحال نکرده است.»

این گزارش اضافه کرده است: «از گوشه و کنار خبرهایی درباره لغو ویزای ورود مسافران خارجی برخی کشورها، ساخت صدها هتل و افزایش سرمایه گذاری و رونق کسب و کار گردشگری به گوش می رسد؛ در حالی که سهم اقتصاد ایران از گردشگری فقط 2 درصد است.»

آیا ایران هنوز خطرناک است؟!
این مقاله اذعان کرده است: «سفر به ایران برای شهروندان آمریکایی آسان تر از سفر به کشوری مثل کوبا است که همچنان صنعت گردشگری اش توسط دولت ایالات متحده آمریکا تحریم است.» با این همه، نیویورک پست همچنان به نقل از وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا هشدارهایی به شهروندان این کشور که به ایران سفر می کنند، مبنی بر وجود خطر برای آنها داده است؛ نویسنده این مقاله با ذکر مثالی، هشدارهایی درباره پرهیز از کوهنوردی در برخی نقاط کوهستانی یا سفر به مناطق مرزی ایران داده است.

نیویورک پست در حالی در گزارش خود این هشدارها را بیان کرده که بسیاری از گردشگران آمریکایی که به ایران سفر داشته اند، به جز میهمان نوازی ایرانی ها هیچ برخوردی از مردم و مسوولان کشورمان ندیده اند. برای مثال، کارن بیتریس، یک گردشگر اهل نیویورک است که فروردین ماه امسال سفری به ایران داشت و پس از بازگشت، یادداشتی نوشت و در آن از ترس ها و نگرانی های بیهوده ای که پیش از سفر به ایران درگیر آنها بود و باعث می شد در تصمیمش مردد باشد گفت. وی در یاداشت خود تجربه اش را از سفر به ایران به اشتراک گذاشت تا راهنمای کوچکی را در اختیار شهروندان کنجکاو آمریکایی دیگری که تمایل دارند به تمدن کهن ایران سفر کنند، اما همچنان تردید دارند، قرار دهد.

در همین حال، گزارش نیویورک پست خطاب به گردشگران خارجی اضافه کرده است که اگر همچنان علاقه مند به بازدید از ایران هستید دیدنی های فراوانی در پیش روی شما است. این گزارش همچنین از جاذبه های معماری اصفهان و خرابه های پر ابهت پرسپولیس یاد کرده است.

این گزارش خاطرنشان کرده است: «تعداد زیادی شرکت گردشگری آمریکایی وجود دارد که گروه های مختلفی را برای سفر به ایران، مدیریت می کنند اما بیشتر برای غیرآمریکایی ها!» نیویورک پست به نقل از یک منبع نامعلوم اضافه کرده است: «تنها 14 درصد از 25 تور ماجراجویانه ایران که در سال های 2013 و 2014 از آمریکا رهسپار ایران شدند، متشکل از توریست های آمریکایی بودند.»

در حالی که کشورهای مختلفی نظیر آلمان منتظر اعلام توافق هسته ای بودند تا برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف اقتصادی نظیر توریسم، به ایران بیایند و در شرایطی که تصویر ایران رفته رفته در رسانه های جهان رو به بهبود می گذارد، اما به نظر می رسد برخی زمزمه ها ولو اندک در راستای سیاه نمایی علیه ایران وجود دارد. این گونه سیاه نمایی ها و ایجاد هراس برای توریست های خارجی از سفر به ایران و دست گذاشتن روی نقاط ضعف موجود که باعث نادیده گرفته شدن نقاط قوت گردشگری ایران می شود، گرچه تاکنون ناشی از نگاه منفی جهان به ایران بوده اما حالا با شکل گرفتن توافق هسته ای، تنها اطلاع رسانی و تبلیغات صحیح است که می تواند چهره اصلی کشورمان را به متقاضیان سفر به ایران بشناساند.

به باور کارشناسان، رفع تحریم ها کانال جدیدی را به روی گردشگری باز می کند تا بتواند حتی نظرهای مخالف و نگاه های بدبین را نسبت به کشور بهبود بخشد. سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های مناسب بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت که همگی در گرو مطالعات راهکارهای کشورهای توسعه یافته در صنعت توریسم و استفاده از تجربیات کشورهای پیشتاز منطقه مثل ترکیه، قبرس شمالی و دبی خواهد بود، می تواند تاثیر رفع تحریم ها را بیش از پیش به رخ فعالان گردشگری بکشد.

چندی پیش خبرنگار شبکه خبری CNN نیز در گزارشی از سفر اخیر خود به ایران نوشت: این روزها وقتی به سمت ایران پرواز می کنید، تعداد بیشتری از صندلی های هواپیما نسبت به گذشته پر هستند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1